Katalog
Beata Kostrzewska Lekcja wychowawcza, ScenariuszePsychologia sukcesu - scenariusz lekcji wychowawczej
Psychologia sukcesu
Scenariusz lekcji wychowawczej
Cele:
uczeń potrafi scharakteryzować człowieka sukcesu,
umie podać przykłady ludzi sukcesu,
rozróżnia : sukces indywidualny i sukces grupowy (społeczny).
Metody pracy:
1. Pogadanka i rozważania wokół słowa SUKCES.
2. Burza mózgów.
3. praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
1. Plansza prezentująca kryteria sukcesu.
2. Kartony do pracy w grupach.
3. Mazaki.
Czas: 45 minut.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel podaje temat lekcji. W centralnym miejscu tablicy zapisuje słowo "sukces" i przy pomocy "burzy mózgów" zapisuje terminy i skojarzenia podawane przez uczniów.
2. Zadaje pytanie:
Co to jest sukces?
np.: - załatwienie jakiejś sprawy, powodzenie,
- wygrana na loterii, szczęśliwy traf,
- osiągnięcie czegoś ważnego dzięki własnemu wysiłkowi i staraniu.
3. Nauczyciel prezentuje planszę.
4. Dzieli klasę na 5,6 grup, rozdaje arkusze papieru i mazaki. Na każdym arkuszu są zapisane zagadnienia do opracowania przez grupy uczniowskie:
A. Myślę, ze sukces to :.................................... (uzupełnij)
B. Najczęściej wymieniane cechy ludzi osiągających sukces to: ..........................
C. Czym wg Ciebie jest sukces dla ludzi w różnych krajach np.:
- w Polsce
- w USA.
D. Podaj przykład sukcesu indywidualnego.
E. Podaj przykład sukcesu grupowego (społecznego).
5. Po pewnym czasie następuje prezentacja opracowań poszczególnych grup i wspólne ustalenie cech charakterystycznych dla człowieka sukcesu np.:
- wiara w siebie, wyznaczony i jasno określony cel aktywności, duża odporność psychiczna, przedsiębiorczość, gotowość podejmowania ryzyka, wysoka samoocena, inteligencja.
PLANSZA
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest sukces:
- możemy studiować odpowiednią literaturę przedmiotu,
- pytać, obserwować ludzi powszechnie uznanych za ludzi sukcesu,
- zastanowić się, czym dla nas samych jest sukces.
Ogólnie rzecz ujmując o sukcesie mówimy jako o pojedynczym epizodzie (wybitny wynalazek, rekordowy skok) bądź o specyficznej dla człowieka sytuacji, trwającej w czasie, czy też okolicznościach, w których realizacja planu przynosi pożądany rezultat.
Z czym kojarzy się sukces:
zdolności - indywidualne różnice, które sprawiają, że w tych samych czy podobnych warunkach ludzie osiągają różne rezultaty swych poczynań,
potrzeba osiągnięć - dążenie do uzyskania możliwie wysokiej sprawności w działaniu,
motywacja - stan gotowości do podejmowania różnej aktywności,
kompensacja, nadkompensacja - chęć wybicia się w określonej dziedzinie, w której uznajemy, że jesteśmy słabi,
podmiotowość - jedni ludzie są przekonani, że mają istotny wpływ na określone sprawy, inni o swej bezsilności, zależności od losu, od innych ludzi,
koncentracja - zdolność skupienia się i systematyczność pracy w określonym kierunku,
metodyka postępowania - znajomość metod i zasad postępowania prowadzących do osiągnięcia sukcesu,
przedsiębiorczość - umiejętność poszukiwania szans osiągnięcia określonej wartości połączona z gotowością podejmowania potrzebnej inicjatywy i ryzyka.
Opracowanie: Beata Kostrzewska
Wyświetleń: 3806
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |