![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Renata Hornik, 2015-11-09 Andrychów Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć.Konspekt zajęć – edukacja polonistyczna Krąg tematyczny: Mój dom. Temat dnia: Moje miejsce do zabawy. Klasa: I a Prowadząca: mgr Renata ………….. Nauczyciel wspierający: mgr Ewa ……….. Cele ogólne: rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi ustnej w formie zdania, doskonalenie umiejętności dokonywania różnych form analizy i syntezy słuchowej, wprowadzenie litery „ d” , „D” drukowanej i pisanej, nauka pisania litery „ d” i „D”, usprawnianie motoryki małej i dużej. Cele operacyjne: Uczeń: wypowiada się na podany temat, prawidłowo dokonuje syntezy sylabowej wyrazów, wyodrębnia głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie, potrafi wskazać samogłoski i spółgłoski w wyrazie „dom”, „drabina”, potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu „ dom”, „drabina”, potrafi ułożyć schemat modelu wyrazu „ dom”, „drabina”, zna drukowaną i pisaną, małą i wielką literę „d”, potrafi napisać małą i wielką literę „d”, „D”, aktywnie uczestniczy w zabawie, współdziała w grupie. Metody: • zbiorowa, • indywidualna. Formy pracy: • słowna, • oglądowa, • praktycznego działania. Środki dydaktyczne: ilustracje pomieszczeń domu, ilustracje wyrazów zawierających głoskę „d” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie, kartoniki (czerwone i niebieskie), podpisy, szablony litery do pisania po śladzie, pisaki, nakrętki, kolorowa kreda szary papier, karty pracy, obręcze, płyta CD. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel przedstawia ilustrację domu, prosi dzieci by nazwały poszczególne pomieszczenia w domu oraz określiły ich funkcję. Wypowiedzi dzieci na temat własnych domów. 2. „Zaczarowane pudełko”- wyszukiwanie obrazków zwierających w nazwie głoskę „d”, dzielenie na sylaby odgadniętych wyrazów, ustalenie miejsca głoski ( w nagłosie, śródgłosie oraz wygłosie). 3. Wprowadzenie litery „ d” „D” na podstawie wyrazu dom, drabina. Głośne wypowiadanie głoski i przyporządkowanie jej do zbioru spółgłosek. 4. Analiza i synteza słuchowa wyrazów „ dom”, „drabina”: podział na sylaby, głosowanie wyrazów z jednoczesnym wskazaniem na spółgłoski i samogłoski poprzez rozkładanie i składanie rąk. 5. Analiza i synteza wzrokowa wyrazów: układanie modeli wyrazów z czerwonych i niebieskich kartoników. Układanie pod modelem słowa dom, drabina znanych liter (o,m,a,i). 6. Demonstracja litery drukowanej małej i wielkiej – alfabet demonstracyjny. 7. Pokaz szablonu litery „d”, „D” w dużej liniaturze ( obserwacja, jak należy prowadzić dłoń podczas pisania litery). 8. Zabawa w parach - kreślenie litery na plecach kolegi. Kreślenie w powietrzu oraz na dywanie. 9. Układanie litery„d”, „D” z wykorzystaniem nakrętek, żołędzi. 10. Pisanie litery „d”, „D” na dużej powierzchni ( szary papier) kolorową kredą. 11. Zabawa ruchowa „ Dzieci do domu – dzieci na spacer”. Nauczyciel rozkłada na podłodze obręcze – domki. Domki są trzy osobowe. Dzieci przy dźwiękach muzyki spacerują po sali. Kiedy muzyka przestaje grać dzieci wchodzą do obręczy. Nauczyciel zabiera obręcze, dzieci dla których zabrakło obręczy siadają z boku. 12. Pisanie litery z wykorzystaniem folii i pisaków ( po śladzie, bez śladu). 13. Zabawa fonetyczna: • podawanie wyrazów, imion z głoską „ d” . Zwrócenie uwagi na wielką literę w pisowni imion. • podawanie wyrazów z sylabami „da”, „do”, „dy” itp. 14. Pisanie liter w karcie pracy oraz wykonywanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń ”Elementarz XXI wieku”. 15. Praca z tekstem z podręcznika, ćwiczenia w głośnym czytaniu nowego tekstu. Zgłoś błąd Wyświetleń: 317
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |