Katalog

Aneta Bartos, 2015-11-09
Gulzów

Zajęcia zintegrowane, Konkursy

Scenariusz konkursu wiedzy o zdrowiu pt. "Żyj zdrowo" dla dzieci z klas I-III.

- n +

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU
POD HASŁEM ,, ŻYJ ZDROWO” DLA DZIECI Z KLAS 0 – III
Organizator : Aneta Bartos
Cele główne:
Kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków.
Integracja uczniów z klas I-III i dzieci z przedszkola.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• wie, czemu służy właściwe odżywianie,
• dostrzega konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia,
• rozumie potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia,
• rozumie znaczenie czystości dla zdrowia,
• rozumie konieczność codziennych zabiegów higienicznych,
• aktywnie uczestniczy podczas rywalizacji.

Metody:
• słowne: rozwiązywanie zagadek i testu,
• oglądowe: pokaz, obserwacja,
• działań praktycznych: praca samodzielna dzieci, zabawa dydaktyczna,
• aktywizujące: burza mózgów.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
puzzle, rysunki przedstawiające przybory higieniczne, owoce, przybory do higieny osobistej, pytania testowe o tematyce zdrowotnej, rozsypanka wyrazowa i sylabowa, nagrania piosenek o tematyce zdrowotnej.

Regulamin konkursu:
1. W konkursie biorą udział uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
2. Drużynę stanowi czworo dzieci ( po jednej osobie z klasy i oddziału przedszkolnego) dobranych podczas losowania po uprzednim wytypowaniu przez wychowawcę.
3. Punkty zdobywają zawodnicy dla całej drużyny.
4. Jury składa się z dyrekcji, wychowawczyń poszczególnych klas i pielęgniarki.
5. Punkty przyznaje jury.
6. Dla zwycięzców przewidziane są upominki i dyplomy.

Przebieg konkursu:
I Rozpoczęcie konkursu i powitanie uczestników przez prowadzącą.
II Zapoznanie z celem konkursu.
III Przedstawienie drużyn i ustalenie reguł.
IV Przeprowadzenie konkurencji konkursowych; po każdej rundzie pytań poszczególne
klasy prezentują przygotowaną przez siebie piosenkę o tematyce zdrowotnej.


Zadania konkursowe dla przedstawicieli oddziału przedszkolnego:
1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej ( 1 punkt za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę)
- Kiedy kaszlesz, kichasz w głos, w co należy wsadzić nos? (chusteczka)
- Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło)
- Zawsze w przychodni w fartuchu białym zęby tak leczy, by nie bolały. ( dentysta)
- Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szoruje.(szczoteczka do zębów).
- Służy do picia, służy do mycia bez niej na ziemi nie byłoby życia...(woda).
- Wisi w łazience wycierasz nim ręce. (ręcznik).
2. Wybieranie spośród zestawu obrazków tych, które służą do utrzymania higieny osobistej.
(3-1 pkt.).
3. Układanie puzzli o tematyce zdrowotnej. ( 3-1 pkt.).

Zadania konkursowe dla przedstawicieli klasy I:
1. „ Zdrowy ząb”- wybieranie produktów zdrowych dla zębów i ułożenie z nich sylwety zęba. (3-1 pkt.).
2. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej ( 1 punkt za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę).
- Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci. Chodzi w białym fartuchu.
Kto to jest czy wiecie? ( lekarz)
- Wody i mydła pilnie unika. Co weźmie do rąk wszystko poplami. A jak nazwiecie takiego chłopczyka? Ja wam nie powiem nazwijcie go sami.( brudas)
- Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczotka chętnie się z nią spotka.
( pasta ).
- Do tego sklepu czasami chodzimy, po krople, syrop lub witaminy.( apteka)
- Ono pewnie cię przekona, że twarz twoja zabrudzona. (lustro)
- Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy czasem ukłuć musi. (pielęgniarka)
3. „Co to jest”- rozpoznawanie przyborów do higieny osobistej po dotyku. ( 2 punkty)

Zadania konkursowe dla przedstawicieli klasy II:
1. Rozpoznawanie warzyw i owoców po smaku. ( 2 punkty).
2. Pytania testowe dla przedstawicieli klasy (1 punkt za każdą prawidłową odpowiedź).

1) Co jest szkodliwe dla zębów:
a) owoce
b) mleko
c) słodycze

2) Zdrowo się odżywiać to znaczy:
a) jeść warzywa, owoce i nabiał
b) jeść słodycze i chipsy
c) jeść tylko mięso i przetwory zwierzęce

3) Potrawa z surowych warzyw i owoców to:
a) surówka
b) kanapka
c)deser

4) Jak często powinniśmy myć ręce:
a) przed jedzeniem i przed snem
b) przed jedzeniem, odrabianiem pracy domowej, snem, po wyjściu z toalety
c) co pół godziny

5) Co jest potrzebne do mycia zębów:
a) woda, szczoteczka, pasta
b) mydło, szczoteczka, ręcznik
c)szczoteczka, szampon, kubek

6) Pierwsze śniadanie jest ważne:
a) ponieważ dostarcza energii na cały dzień
b) można go nie jeść
c) jest ważne tylko w zimie

3. Układanie rozsypanki sylabowej, hasła o tematyce zdrowotnej (3-1 pkt.).
Myj ręce przed każdym posiłkiem.
Hałas szkodzi zdrowiu, unikaj go!
Unikaj jedzenia słodyczy.

Zadania konkursowe dla przedstawicieli klasy III:

1. Układanie 3 rozsypanek wyrazowych. (3-1 pkt.)
Myj zęby po każdym posiłku!
Jedz owoce i warzywa.
Odwiedzaj regularnie stomatologa.
2.Prezentacja zestawu ćwiczeń, gimnastyki porannej. (3 punkty)
3. Pytania konkursowe (1 punkt za każdą prawidłową odpowiedź):
1) Jakie znasz witaminy, które powinniśmy zjadać? Wymień przynajmniej trzy.
2) Podaj numer pogotowia ratunkowego i numer alarmowy.
3) Wymień pięć przedmiotów, które służą do porannej i wieczornej higieny ciała.
4)W jaki sposób należy dbać o higienę osobistą?
5) Wymień przynajmniej trzy napoje, które są zdrowe i należy je pić.
6) Co należy robić, aby mieć zdrowe zęby?
7) Dlaczego brud jest groźny- uzasadnij.
8) W jaki sposób należy zdrowo spędzać wolny czas?

V Utworzenie „Drzewa Zdrowia” przez wszystkich uczestników konkursu.
-„Co to znaczy być zdrowym?- burza mózgów.

VI Podsumowanie konkursu, podziękowanie dzieciom za udział w zabawie, wręczenie dyplomów i upominków.
Wyświetleń: 214


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.