![]() |
![]() |
Katalog Anna Jelenkowska, 2015-09-15 Brzeg Reklama, Konspekty Jak korzystać z reklam?KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ W KLASIE V Jak korzystać z reklam? Cel główny: Zrozumienie technik działania reklam. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: • pogadanka, zdefiniować pojęcie reklamy • ocenić reklamy i uzasadnić swoje zdanie na ich temat • wyjaśnić jak reklama oddziałuje na odbiorcę • napisać krótki tekst reklamowy • dokonać krytycznej oceny reklamy Metody: • pogadanka, • rozmowa, • „burza mózgów”, • praca w grupie Środki dydaktyczne: • słowniki, • reklamy prasowe, • karty pracy, Przebieg lekcji: 1. Uczniowie starają się wyjaśnić słowo „reklama”. Sprawdzają jak ten wyraz tłumaczy słownik . 2. Rozmowa z uczniami o ich ulubionych reklamach. (Które to reklamy? Co przedstawiają? Dlaczego są dla nich atrakcyjne?) 3. Klasa zostaje podzielona na kilkuosobowe grupy. Praca w grupach: grupy otrzymują reklamy wycięte z gazet, ich zadaniem jest wybranie jednej najbardziej atrakcyjnej reklamy następnie uczniowie analizują reklamy i udzielają odpowiedzi na pytania: • Czemu służy reklama? • Co przede wszystkim zapamiętujemy z tej reklamy? • Co w niej najbardziej nam się podoba? • Jakich sposobów użyli jej autorzy, żeby nam się podobała? • Co w niej mówi o faktach a co sprawia jakieś wrażenie? 4. Grupy prezentują wyniki prac na forum klasy. Nauczyciel wypisuje na tablicy różne sposoby, których autorzy używali, żeby reklama bardziej się podobała. 5. Układanie reklam – uczniowie w tych samych grupach redagują krótki tekst reklamowy zachęcający do czytania. Przykładowe reklamy: - Odwiedzaj bibliotekę - Komputer nie zastąpi książki - Gdy mi smutno jest i źle, moja książka tuli mnie. 6. Prezentacja prac. Rozmowa na temat, które z użytych argumentów najbardziej przemawiały do uczniów? 7. O czym warto pamiętać oglądając reklamy, aby nie ulegać jej bezmyślnie – burza mózgów. Utworzenie listy i zapis na tablicy. 8. Wypowiedzi uczniów na temat, które ze zdań z listy „Jak uważać na reklamy?” chciałyby zapamiętać po dzisiejszym spotkaniu. Zadanie 1. Zanalizujcie wybraną reklamę odpowiadając na pytania: 1. Czemu służy reklama? 2. Co przede wszystkim zapamiętujemy z tej reklamy? 3. Co w niej najbardziej nam się podoba? 4. Jakich sposobów użyli jej autorzy, żeby nam się podobała? 5. Co w niej mówi o faktach a co sprawia jakieś wrażenie? 6. Zadanie 2 Zredagujcie krótki tekst reklamowy zachęcający do czytania. Wyświetleń: 301
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |