Katalog

Elżbieta Rogalska, 2015-09-04
Szczecin

Edukacja czytelnicza, Recenzje

Jan Parandowski - Alchemia Słowa - Recenzja.

- n +

Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.

Powołanie, w tym przypadku do pisarstwa, to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.

Życie pisarza Jan Parandowski opisuje w dwojaki sposób: jako nędznika, wiążącego koniec z końcem lub życia opiewającego w laurach i przybytku. Życie pisarza to również igraszki, intrygi, znajomości. Pisarz zazwyczaj opisuje w utworach swoje niedostatki, ułomności, braki. Autor omawia wybitnych przedstawicieli omawianego fachu.

Pracownia pisarza bywa różna, od małych pokoików, po wielkie salony. Pracownia to jeden z najciekawszych rozdziałów „Alchemii słowa” Jana Parandowskiego, dlatego nie będę zdradzać szczegółów.

Natchnienie, czyli impuls, dar Boży, nagłe olśnienie, iskra, wizja – stan, w którym pisarz doznaje głębi, dostrzega więcej, widzi zarysy, kontury swojego przyszłego dzieła. Stan ten bywa jednak marnowany – w jaki sposób, kiedy i wiele więcej dowiesz się z „Alchemii słowa” Jana Parandowskiego.

„Alchemia słowa” Jana Parandowskiego zawiera jeszcze następujące rozdziały: Praca, Słowo, Tajemnice rzemiosła, Tworzywo literackie, W laboratoriach literatury, Styl, Od pierwszej do ostatniej myśli, Ukryty sojusznik, Sława i nieśmiertelność. Tytuły zawierają dozę tajemnicy, którą czytelnik aż ma chęć odkryć i to jak najszybciej (przynajmniej ja tak miałam). Dlatego zachęcam do zapoznania się z tą publikacją, ponieważ jest warta poświęcenia czasu na 284 strony, a nawet więcej, w zależności od wydawnictwa. Muszę dodać, że zabrakło mi przetłumaczonych słów z języków obcych, a niekiedy całych fraz, czy zdań – może to bardziej wina wydawcy.

Elżbieta Rogalska
Wyświetleń: 236


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.