Katalog

Ewa Czerwińska, 2015-09-04
Wodzisław Śląski

Język angielski, Scenariusze

Różnorodne strategie uczenia się gramatyki języka angielskiego.

- n +

Lekcja przeznaczona jest dla uczniów klasy II i III gimnazjum. Obrazuje jedną ze strategii uczenia się gramatyki języka angielskiego, która może podnieść motywację uczniów i zachęcić do samodzielnej pracy w domu.

Opracowanie: mgr Ewa Czerwińska, nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum im. prof. D. Lasoka w Turzy Śląskiej.

Temat: You’re beautiful – powtórzenie czasów gramatycznych przy użyciu piosenki

Cel główny lekcji:

Powtórzenie czasu Present Simple, Past Simple, Past Continuous i Future Simple.
Nowa podstawa programowa dla gimnazjum III.1,
Treści nauczania:
1.1 – Uczeń posługuje się słownictwem z zakresu cech charakteru, uczuć, emocji, wyglądu człowieka,
2.1 – Uczeń reaguje na polecenia, rozumie ze słuchu,
2.3 – Uczeń określa główną myśl tekstu,
3.6 – Uczeń rozpoznaje związki między poszczególnymi częściami tekstu,
8.3 – Uczeń przetwarza tekst pisemnie, przekazując w języku obcym informacje sformułowane w języku polskim,
10 – Uczeń współdziała w grupie.

Cele operacyjne:

Uczeń wie:
-jak wyszukuje się w tekście określone informacje,
-jak aktywnie pracuje się w grupie,
-jak korzysta się ze słowników,
-jak za pomocą piosenki powtarzać czasy przeszłe i czas przyszły

Uczeń utrwala:
-czas Present Simple, Past Simple, Past Continuous, Future Simple – ich zastosowanie i budowę,
-słownictwo z lekcji z zakresu wyglądu zewnętrznego, emocji, uczuć,
-piosenkę “You’re beautiful”

Uczeń potrafi:
-budować zdania w wyżej wymienionych czasach gramatycznych,
-tłumaczyć fragmenty zdań na język angielski,
-czytać ze zrozumieniem i rozpoznawać związki między poszczególnymi częściami tekstu

Metody i formy pracy:
-brainstorming,
-metoda zakotwiczania,
-metoda gramatyczno – tłumaczeniowa,
-praca w grupach

Pomoce i materiały dydaktyczne:
-karty pracy,
-płyta CD i tekst piosenki,
-arkusze szarego papieru, flamastry,
-słowniki polsko – angielskie

Tok lekcji

1.Wprowadzenie:

•Sprawdzenie obecności.
•Podział uczniów na 4 grupy, wyjaśnienie celu lekcji oraz zasad i form pracy.
•Podanie tematu lekcji.

2.Rozwinięcie:

•Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo beautiful. Uczniowie, pracując z grupach, zapisują na arkuszach papieru synonimy słowa beautiful: pretty, nice, attractive, charming, good-looking, fine-looking, lovely, gorgeous, stunning, handsome, splendid, glorious, magnificent, superb, brilliant, awesome, good, enjoyable, worthy… Następnie je odczytują.
Pre-listening:
•Nauczyciel pyta uczniów czy wiedzą kto to jest James Blunt i czy znają jego piosenkę You’re beautiful. Zadaje im także pytanie jaki jest ich ulubiony rodzaj muzyki.
•Uczniowie otrzymują karty pracy.

While-listenieng:
•Uczniowie słuchając piosenki uzupełniają brakujące słowa (w razie potrzeby słuchają tekstu piosenki 2x) Każda grupa otrzymuje inny fragment tekstu. Brakujące słowa są ściśle związane z czasami przeszłymi oraz czasem przyszłym.
•Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
•Uczniowie, słuchając piosenki ponownie, układają ją w porządku chronologicznym i przyklejają na tablicy.
Post-listening:
•Uczniowie otrzymują cały tekst piosenki, ich zadanie polega na znalezieniu przykładów użycia czterech czasów gramatycznych i podania ich nazw.
•Na kartach pracy i na tablicy grupują czasy gramatyczne, podając ich zastosowanie.
•Zadanie egzaminacyjne – uczniowie tłumaczą na kartach pracy fragmenty zdań w oparciu o tekst piosenki (utrwalenie ww. czasów gramatycznych i słownictwa).
•Nauczyciel zadaje uczniom pytania odnoszące się do tekstu piosenki, używając czasu Future Simple.




Podsumowanie:

1. Nauczyciel prosi by uczniowie na małych kartkach papieru dokończyli następujące zdania:
o Na dzisiejszej lekcji podobało mi się…………….
o Na dzisiejszej lekcji nauczyłem się/powtórzyłem……………
o Uczenie się gramatyki poprzez słuchanie piosenek sprawia, że……………….

Załączniki:
1. Tekst piosenki,
2. Karty pracy.

Załącznik 1
Karta pracy grupy I
You're beautiful. You're beautiful.
You're beautiful, …......true.
I ............your face in a crowded ………,
And I don't ……….. what to do,
'Cause ….. never be with you.
You're beautiful. You're beautiful.
You're beautiful, …......true.
I ............your face in a crowded ………,
And I don't ……….. what to do,
'Cause ….. never be with you.
Karta pracy grupy II

My life …..brilliant.
My ……… is pure.
I …... an angel.
Of that …… sure.
She …...... at me on the subway.
She ………… with another man.
But I ….... lose and ………….. all night,
'Cause …... got a plan.
Karta pracy grupy III
You're ………………... You're beautiful.
You're beautiful, …....... true.
There …………… be an angel with a smile on her face,
When she …......... up that I …………… be with you.
But it's ………… to ….... the truth,
I …... never be with you.
Karta pracy grupy IV
Yes, she …..... my eye,
As we ………………… on by.
She could …………. from my face that I was
Flying high
And I don't think that I'll ….. her again,
But we ….......... a moment that …………. last till the end.


Załącznik 2

Karta pracy:

1.Name and put the tenses from the song into a correct column.


2.Translate the parts of the sentences into English language:
I saw (twoją twarz w zatłoczonym)…………………………………………… place.
I will (nigdy nie będę z)………………………………………. you.
But (nie poddam się)………………………………….and sleep all night.
We shared (chwilę, która trwać będzie)…………………………………..the end.
But it’s time to (spojrzeć prawdzie w oczy)……………………………………
(Ona mogła wyczytać)...................................... from my face that I was (latałem wysoko)........................
'Cause I (nigdy nie będę z toba)...............................................
3. Answer the questions:
-What will you do in his place?
-Will he see her again? Why do you think so?

Załącznik 3

My life is brilliant.

My life is brilliant.
My love is pure.
I saw an angel.
Of that I'm sure.
She smiled at me on the subway.
She was with another man.
But I won't lose and sleep all night,
'Cause I've got a plan.

You're beautiful. You're beautiful.
You're beautiful, it's true.
I saw your face in a crowded place,
And I don't know what to do,
'Cause I'll never be with you.

Yes, she caught my eye,
As we walked on by.
She could see from my face that I was
Flying high
And I don't think that I'll see her again,
But we shared a moment that will last till the end.


You're beautiful. You're beautiful.
You're beautiful, it's true.
I saw your face in a crowded place,
And I don't know what to do,
'Cause I'll never be with you.


You're beautiful. You're beautiful.
You're beautiful, it's true.
There must be an angel with a smile on her face,
When she thought up that I should be with you.
But it's time to face the truth,
I will never be with you.
Wyświetleń: 123


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.