Katalog

Mariola Kubiaczyk, 2015-08-03
Doruchów

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Jak przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

- n +

Temat: Jak przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

Założenia ogólne:
Typ szkoły: gimnazjum
Czas trwania lekcji: 45 min

Cele lekcji:
Uczeń:
poznaje zasady stosowania mnemotechniki,
wie jak wykonać podstawowe ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej,
umie samodzielnie sporządzić notatkę w formie mapy mózgu
wie jak sobie poradzić ze stresem

Metody pracy:
wykład, pogadanka, praca w grupach
Przebieg lekcji: Opierając się na wiedzy o budowie mózgu nauczyciel przedstawia trzy metody ułatwiające przygotowanie się do egzaminu

I. Mnemotechnika – metoda „ulepszająca” pamięć
Uczniowie biorą udział w krótkim teście na trwałość pamięci, a następnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami: ile słów zapamiętali z początku, końca i środka listy oraz jakie to były słowa (powtarzające się, wyraźnie nie pasujące do pozostałych)

Mini – wykład nauczyciela - Co zrobić, aby zapamiętać nowe informacje w sposób trwały?
zasada skojarzeń – nowe informacje muszą kojarzyć się z czymś, co dobrze jest nam znane
inność – informacje, które wyróżniają się w jakiś sposób łatwo zapadają w pamięć
wizualizacja – wyobrażenie sobie przedmiotu wraz z towarzyszącym mu dźwiękiem, zapachem, smakiem
efekt początku i końca, podczas których pamięć działa bardzo efektywnie – organizowanie krótkich (45min) okresów uczenia się z wieloma przerwami
rysunek i kolor – jako czynniki wspomagające pamięć

II. Przeprowadzenie ćwiczeń kinezjologicznych
akumulator – zalecany po wyczerpującym wysiłku i pracy przy komputerze; pogłębia oddychanie, zwiększa dostawę tlenu
pozycja Cooka – zmniejsza produkcję adrenaliny, wycisza, uspokaja
słoń – poprawia koncentrację, ułatwia formułowanie myśli, zapamiętywanie cyfr
leniwe ósemki – obniżają poziom stresu, ułatwiają przypomnienie sobie wiadomości
punkty na myślenie – pobudzają przypływ krwi przez tętnice szyjne, łagodzą objawy zmęczenia

III. Sporządzenie notatki w postaci mapy mózgu. Zasady:
główne zagadnienie umieszczone jest w środku i w jakiś sposób wyróżnione
od centralnego tematu odchodzą główne słowa – klucze pisane dużymi literami na liniach
każda linia jest połączona z następną niosącą znów jedno słowo – klucz
elementy ułatwiające zapamiętanie które można dodać do map umysłowych to: kolor, strzałki, symbole, figury geometryczne, rysunki
Praca w grupach: Uczniowie otrzymują charakterystyki trzech miejscowości. W oparciu o nie mają sporządzić notatkę.
Wyświetleń: 469


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.