Katalog

Elżbieta Modrzejewska, 2015-07-27
Brzozów

Język polski, Konspekty

Konspeky lekcji języka polskiego w klasie V. Czego uczą nas bajki Ignacego Krasickiego?

- n +

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V

TEMAT: Czego uczą nas bajki Ignacego Kasickiego?

CEL GŁÓWNY:
- poznanie nowego gatunku literackiego – bajki

CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):
Uczeń:
•poznaje postać Ignacego Krasickiego, zarys epoki oświecenia (np. w formie osi czasu) oraz trzy bajki: „Wół i mrówki”, „Słowik i szczygieł”, „Żółw i mysz”;
•potrafi pracować w grupie;
•nazywa cechy bohaterów bajek;
•bogaci słownictwo określające wady i zalety;
•rozpoznaje uosobienie;
•zna i rozumie pojęcia: kontrast, morał;
•odszukuje w poznanych bajkach morał;
•umie dobrać przysłowia do bajek;
•zauważa wartości ponadczasowe pouczeń zawartych w bajkach;

FORMY PRACY:
zbiorowa, grupowa, jednostkowa

METODY:
pogadanka podająca, instruktaż, praca z tekstem, prezentacja pracy grupy, metoda problemowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst bajek, portret Ignacego Krasickiego, przysłowia, arkusze papieru z materiałem wypracowanym przez grupy, słownik, leksykon przyrodniczy,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.FAZA WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Podanie tematu
4. Uzmysłowienie celów lekcji.
5. Przedstawienie postaci I. Krasickiego oraz zarysu epoki oświecenia.

II. FAZA REALIZUJĄCA
1.Zapoznanie z treścią bajek.
2.Wyjaśnienie treści i niezrozumiałych zwrotów, wskazanie bohaterów.
3.Pokazanie słowika i szczygła w leksykonie.
4.Podział klasy na 3 grupy.
5.Przydział pracy w grupach.

Każda grupa pracuje nad inną bajką. Polecenia:
A)Podaj cechy (wady lub zalety) bohaterów bajki.
B)Wyszukaj i wypisz pouczenie wypływające z bajki.
C)Dobierz (spośród podanych) najbardziej pasujące przysłowia do bajki. (Jeśli mamy więcej czasu, uczniowie mogą pracować ze zbiorami/księgami przysłów.)

I GRUPA: Przysłowia ze słowem kluczowym PRACA do bajki „Wół i mrówki” ,np.:
•Cudza praca nie utuczy.
•Bez pracy nie ma kołaczy.
•Jaka praca, taka płaca.
•Gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca.
•Komu praca kłopotem – oj, będzie wołem potem.
II GRUPA: Przysłowia ze słowem kluczowym DOM do bajki Żółw i mysz”, np.:
•Wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej.
•Własny domek mały milszy jest niż cudze pałace.
•Wolnoć Tomku w swoim domku.
•Błogo temu, kto własny dom ma.
III GRUPA: Przysłowia ze słowem kluczowym TALENT do bajki „Słowik i szczygieł”, np.:
•Talentu nie wykujesz i z bryły złota.
•Wokół talentu bywa innym ciasno, ale w jego sąsiedztwie jest każdemu jaśniej.
•Kropla talentu przepełnia morze zawiści.
•Milczenie talentów wymowniejszym bywa niż ich najwymowniejsza działalność.

6. Prezentacja pracy grup.

7. Wnioski:
Cechy zwierząt to ludzkie cechy. Zwierzęta zachowują się jak ludzie – uosobienie.

8. Zwrócenie uwagi na kontrastowość postaci w bajkach.
Praca ze słownikiem – wyjaśnienie pojęcia – kontrast.

9. Wyjaśnienie, że z każdej z bajek wypływa pouczenie aktualne do dziś.
Wyjaśnienie pojęcia – morał

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA
1.Podsumowanie zajęć.
2.Wspólne zredagowanie definicji bajki lub w punktach głównych cech bajki
3.Ocena udziału uczniów w lekcji.
4.Podanie pracy domowej: Przypomnij sobie cechy baśni


Scenariusz opracowała:
Elżbieta Modrzejewska
Wyświetleń: 580


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.