Katalog

Adrianna Przybył, 2015-07-03
Łódź

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki z elementami przyrody w klasie szóstej.

- n +

Konspekt lekcji matematyki z elementami przyrody w klasie szóstej

Temat lekcji: Legenda „Panny Długiej”- przeliczenia w skali.

Cele lekcji:
1. Uczeń potrafi wykonywać obliczenia z wykorzystaniem skali mapy bądź planu.
2. Uczeń potrafi odczytać odległość na mapie i obliczyć długość rzeczywistą danego odcinka ulicy.
3. Uczeń potrafi czytać tekst ze zrozumieniem.
4. Uczeń potrafi analizować sytuację i wyciągać wnioski.

Cele edukacyjne realizowane według podstawy programowej
z matematyki i przyrody:
1. Przyswojenie podstawowych pojęć i umiejętności matematycznych znajdujących zastosowanie w najprostszych sytuacjach praktycznych, w szczególności opanowanie:
1) sprawnego wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych, ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
2) umiejętności rozwiązywania zadań prowadzących do obliczeń arytmetycznych, użycia wzoru lub rozwiązania łatwego równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą,
3) umiejętności wykorzystania najprostszych pojęć geometrii w sytuacjach praktycznych,
4) identyfikuje na planie miejsce obserwacji i obiekty w najbliższym otoczeniu, określa wzajemne położenie obiektów na planie.

Zadania szkoły realizowane na lekcji:
1. Zapewnienie kształcenia promującego samodzielne, krytyczne i twórcze myślenie; ograniczenie do minimum działań schematycznych i odtwórczych.
2. Zapewnienie każdemu uczniowi warunków do rozwoju zdolności matematycznych na miarę jego możliwości poznawczych.
3. Przygotowanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy na dalszych etapach edukacji.
4. Wdrożenie uczniów do korzystania z nowoczesnych narzędzi (kalkulatory, komputery) i źródeł informacji (podręczniki, atlasy, encyklopedie).

Metody pracy: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, pogadanka
Formy pracy: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca w grupach
Pomoce dydaktyczne:
 Mapka Zgierza
 Kartka z tekstem legendy wraz z instrukcją
 Kartka z zadaniem domowym (po jednej na ucznia)

Przebieg lekcji:
1. Przywitanie uczniów i gości.
2. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o skali:
• Co to jest plan, mapa? Jak powstaje? Film nr1
• Czego brakuje na tym planie Zgierza? (skali)
• Podanie konkretnej skali: 1:20 000.
• Jak zaznaczone są ulice?
• Co to jest skala? Slajd nr2 -skalowanie
Skalę stosuje się wtedy, gdy rysunek naturalnej wielkości byłby zbyt duży lub zbyt mały.
Skala określa, ile razy wszystkie wymiary na rysunku są powiększone lub zmniejszone w stosunku do wymiarów rzeczywistych.
Skala 100: 1 powiększenie 100 razy
Skala 1: 1 rysunek naturalnej wielkości
Skala 1: 100 pomniejszenie 100 razy
• Jakie znamy rodzaje skal? Slajd nr1
Skala liczbowa np. 1: 10000
Skala mianowana np. 1 cm = 10000 cm = 100 m (występują jednostki)

4. Przypomnienie co oznacza skala na mapie np.: 1: 10000 oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada 10000 cm w terenie, czyli 100 metrów.
Przeliczanie jednostek długości.
5. Podział zadań w grupach- jedna osoba czyta, druga podkreśla w tekście informacje, trzecia sprawdza zgodność wyników, czwarta przedstawia wyniki na forum, każdy dokonuje obliczeń.
6. Praca z tekstem legendy i wykonanie poleceń zawartych w instrukcji.
7. Osoba chętna rysuje postać Panny Długiej na tablicy.
8. Sprawdzenie zadań zawartych w instrukcji.
9. Rozwiązanie zadania interaktywnego związanego ze skalą- slajd nr2

10. Zadanie dodatkowe. Pokój Panny Długiej ma wymiary 3 m 50 cm na 6 m. Narysuj plan tego pokoju w skali 1: 50. (praca samodzielna)

11. Posumowanie lekcji i rozdanie kartek z zadaniem domowym.


Adrianna Przybył
I nauczyciel przyrody

Zadanie domowe
1. Zamień następujące skale liczbowe na skale mianowane:
a. 1: 5000
b. 1: 50000
c. 1: 500000
d. 1: 5000000
e. 1: 50000000
2. W której z podanych skal, 1 cm na mapie odpowiada w terenie odległość 400 m ?
a. 1: 4000
b. 1: 40000
c. 1: 400000
d. 1: 4000000
3. Jednemu centymetrowi na mapie w skali 1: 100000 odpowiada:
a. 10 m
b. 100 m
c. 1000 m
d. 10000 m
4. Która z podanych skal jest większa (na mapie w której skali obiekty będą większe)?
a. 1: 250000
b. 1: 4000
5. Która z podanych skal jest mniejsza (na mapie w której skali obiekty będą mniejsze)? Oblicz, ile razy.
a. 1: 120000000
b. 1: 40000000
6. Odległość między Siedlcami a Zakopanem na mapie w skali 1: 5000000 wynosi w linii prostej 7 cm. Oblicz, ile ta odległość wynosi w rzeczywistości.
7. Oblicz odległość między dwoma miastami na mapie w skali 1: 100000 , jeśli w terenie odległość ta wynosi 4 km.
8. Oblicz skalę mapy wiedząc, że długość granicy państwowej miedzy Polską a Niemcami (460 km) na mapie wynosi 460 mm.
Wyświetleń: 320


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.