Katalog

WOJCIECH DUDZIK, 2015-06-23
Przemyśl

Wychowanie komunikacyjne, Artykuły

Niebezpieczna uprzejmość na drodze.

- n +

Niebezpieczna uprzejmość na drodze.

Tytuł niniejszej wypowiedzi niejako sugeruje, że uprzejmość na drodze jest zła i niebezpieczna.
Do napisania niniejszego tekstu nakłoniło mnie bycie wielokrotnie świadkiem kolizji, do których doszło przez uprzejmych niefrasobliwych uczestników ruchu drogowego.
Często zdarza się, że kierujący stojąc na drodze z pierwszeństwem przejazdu gestem ręki wskazuje kierującemu pojazdem na drodze podporządkowanej ustąpienie mu pierwszeństwa przejazdu. Nic w tym złego. Ale na tym kierującym spoczywa odpowiedzialność moralna za wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej ponieważ wzbudził w nim zaufanie do siebie. Wówczas, często kierujący wyjeżdża bez namysłu, byle szybko, nie zważając na sytuację na drugim pasie ruchu niewidocznym dla niego. W celu zachowania bezpieczeństwa trzeba poprosić uprzejmego kierowcę by jeszcze popatrzył
w lusterko i potwierdził wolną drogę na niewidocznym pasie.
Innym przypadkiem będzie sytuacja bardziej kontrowersyjna ponieważ dotyczy przejścia dla pieszych i pieszych. Kultura i przepisy oczywiście nakazują aby przy dojeżdżaniu do przejścia przepuścić pieszych. Jednak, gdy ruch odbywa się na kilku pasach i ze znaczą prędkością, ostre hamowania przed przejściem do, którego dopiero dochodzą piesi, powoduje już zagrożenie bezpieczeństwa wobec innych kierujących, którzy nie koniecznie wyhamują. Takie zatrzymanie stwarza pieszym poczucie pozornego bezpieczeństwa. Wkraczają pewnie na sąsiedni pas ruchu i zostają potrąceni przez pojazd jadący z boku. Wiem co mówią przepisy o tej sytuacji, ale mnie chodzi o wyczulenie pieszych na istniejące zagrożenie pomimo uprzejmości kierujących, bo przepisy mogą ich nie uchronić.
W wielu przypadkach, stosowanie nieuzasadnionej sytuacją na drodze nadmiernej uprzejmości wobec innych uczestników ruchu, często jest przyczyną różnych kolizji ponieważ zachowanie uprzejmego kierującego pojazdem, powoduje zaskoczenie innych uczestników ruchu pojawiającą się nową niezrozumiałą sytuacją na drodze niewynikającą z ruchu drogowego
ani przepisów.

Mając na uwadze powyższe; czy być uprzejmym na drodze? - oczywiście, tak, ale z rozwagą. Należy sprawdzić czy nasza uprzejmość nie stworzy niepotrzebnego zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Przemyśl 08.06.2015r.
Wojciech Dudzik
Wyświetleń: 190


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.