Katalog

Emilia Kacała, 2015-06-23
Żyrardów

Zajęcia zintegrowane, Referaty

Dzieci nadpobudliwe w szkole.

- n +

Dzieci nadpobudliwe w szkole.
Dzieci nadpobudliwe w klasach II i III stanowią 30 % uczniów uzyskujące niedostateczne wyniki w nauce, głównie z zakresie języka polskiego i matematyki. Dzieci wykolejone, które sprawiają trudności wychowawcze, w niekorzystnych warunkach środowiskowych – jako główną przyczynę zaburzeń zachowania. Ogromnym problemem dla wielu dzieci są zajęcia artystyczne i wychowanie fizyczne. - Nie każde dziecko ma zdolności artystyczne, jeśli nie potrafi czegoś namalować czy zaśpiewać, inne z niego się śmieją. Szkoła powinna uczyć tolerancji na kogoś, kto jest inny. To nauczyciel powinien wpłynąć tak na uczniów, aby nie było to absolutnie żadnym problemem. Podobne frustracje wywołują lekcje wf, jeśli ktoś jest mały i gruby, to wiadomo, że nie będzie osiągał znakomitych wyników sportowych Spionek, (1966).
Pierwszym i najważniejszym problemem kiedy dziecko nadpobudliwe idzie do szkoły wg Chrzanowskiej (2006) jest dyscyplina i samodyscyplina.
Dyscyplina jest to, czego wymagamy od dziecka, czyli podporządkowanie się poleceniom dorosłych oraz normom obowiązującym w danym społeczeństwie. W przypadku dzieci z ADHD jest to jedno z większych wyzwań. Najpierw rodzice dziecka, potem nauczyciele poprzez odpowiednie działanie wprowadzają dyscyplinę opartą na znajomości trudności, jakie przeżywa dziecko po to, aby jako osoba dorosła, człowiek obdarzony ADHD mógł sam zapanować nad swoją impulsywnością i trudnościami z koncentracją.

Hallowel (2004) przedstawił pięć kroków w postępowaniu ADHD.
1) diagnoza – jest pierwszym krokiem, który zaczyna swój start od trafnego rozpoznania zaburzenia,
2) edukacja – czym większa jest wiedza, tym skuteczniejsza będzie terapia,
3) strukturalizacja – wprowadzenie wewnętrznej dyscypliny oraz kontroli ,np: spis rzeczy do zrobienia, segregowanie danych, ustalanie terminów,
4) treningi lub/i psychoterapia – pomoc trenera lub osoby, która wspiera i pomaga, indywidualnie bądź grupowo,
5) leczenie farmakologiczne – przywraca równowagę, złagadzają objawy, oraz zmniejszają wewnętrzny chaos i niepokój,

Opracowała Emilia Kacała
Wyświetleń: 118


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.