Katalog

Malgorzata Czaja, 2015-06-23
Lubliniec

Język angielski, Referaty

Nauczanie języka obcego w kontekście dysleksji rozwojowej.

- n +

Opanowanie języka obcego przez dziecko ze stwierdzoną dysleksją rozwojową czy też zaburzeniami dyslektycznymi to duże wyzwanie zarówno dla nauczyciela prowadzącego, jak i dla dziecka oraz jego rodziców. Termin „dysleksja rozwojowa” jest bardzo różnie definiowany przez badaczy zajmujących się problemem na całym świecie. Założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji, prof. Marta Bogdanowicz definiuje dysleksję jako „specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu”. Warto zwrócić uwagę również na węższe kategorie terminu , współistniejące trudności, jakie mogą występować u uczniów czyli dysortografię ( specyficzne trudności dotyczące opanowania poprawnej pisowni) oraz dysgrafię (trudności w opanowaniu właściwego poziomu graficznego pisma).
Analizując pojęcie dysleksji, łatwo zauważyć że stanowi ona duże utrudnienie dla ucznia, zwłaszcza w odniesieniu do nabywania i rozwijania sprawności językowych niezbędnych do opanowania języka obcego- pisanie, czytanie ze zrozumieniem, rozumienie tekstu słuchanego oraz mówienie. Jak więc pomóc własnemu dziecku i sprawić , aby nie zniechęciło się do nauki?
Niezwykle istotnym elementem przyswajania języka obcego jest systematyczność. Każdy uczący się języka obcego powinien zdać sobie sprawę z tego, że tylko dzienne, systematyczne powtórki utrwalą słownictwo i poznane struktury językowe w stopniu wystarczającym na swobodne i spontaniczne ich użycie w mowie czynnej. Do zadań nauczyciela prowadzącego należy więc odpowiednia organizacja lekcji, jej przejrzystość, ciągłe odnoszenie się do elementów i konstrukcji już znanych, tworzenie odpowiednich porównań.
Uczeń mający trudności w czytaniu zez zrozumieniem powinien dostać bardzo jasne instrukcje. Początkowo teksty powinny być odpowiednio przygotowane, podzielone na poszczególne paragrafy, pod którymi bezpośrednio znajdzie się pytanie lub odnośnik. Jest to o tyle ważne, że dziecku dużo łatwiej będzie znaleźć pożądaną informację, nie zgubi się w gąszczu wyrazów i zdań, jakże często dla niego niezrozumiałych.
Dysortografia stanowi niemały problem w nauce języka, zwłaszcza w nauce języka angielskiego. Ćwiczenia, które warto zaproponować uczniom to krzyżówki, węże literowe, rozsypanki wyrazowe, diagramy, rebusy. Warto także posłużyć się nowoczesnymi aplikacjami do nauki języka obcego, jak np. słowniczkiem obrazkowym languageguide, syntezatorem mowy oddcast czy też programem do tworzenia fiszek quizlet. Tego typu narzędzia z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia zajęć, a ponieważ są ogólnodostępne, uczeń będzie mógł korzystać z nich także w domu.
Pojęcie dysleksji wywołuje nadal wiele obaw, zarówno ze strony ucznia, jak i rodzica. Należy zdać sobie sprawę, że systematyczna praca, powtarzanie i utrwalanie materiału oraz odpowiedni dobór ćwiczeń bardzo szybko przyniosą efekty, zniwelują lęk i pozytywnie zmotywują do nauki.
Wyświetleń: 113


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.