Katalog

Patrycja Sobierajska, 2015-06-22
Bydgoszcz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania pt. "Jak ślimak spotkał wiosnę". Zabawy i zadania rozwijające kompetencje kluczowe dzieci.

- n +

Scenariusz zajęć
Grupa: 5-latki
Temat: Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania pt. Jak ślimak spotkał wiosnę. Zabawy i zadania rozwijające kompetencje kluczowe dzieci.
Cele ogólne:
 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
 Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
 Wychowanie przez sztukę- praca plastyczna
 Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec
 Zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
 Uważne słucha opowiadania ilustrowanego sylwetami
 Buduje poprawne wypowiedzi pod względem fleksyjnym i składniowym
 Dzieli wyrazy na sylaby
 Wymienia oznaki wiosny
 Przelicza tulipany
 Koloruje obrazki, naklei je na arkusz papieru
 Układa wyrazy z liter
 Zilustruje słowa piosenki ruchem
Metody pracy:
 czynna ( zabawy ruchowe, ekspresja ruchowa)
 słowna ( rozmowa, objaśnienia)
 zadaniowa
Formy pracy:
 indywidualna
 grupowa
 zespołowa
Środki dydaktyczne: emblematy zwierząt ( biedronka, motyl, skowronek, żabka), sylwety do teatrzyku, cyfry, tulipany, płyty CD z nagraniami, odtwarzacz CD, koperty z zadaniami, arkusze papieru, klej, kredki, talerzyki z wodą, kwiatki, wiosenny kapelusz, papierowe buźki- wesoła i smutna


Przebieg zajęć:
1.Powitanie „Iskierka przyjaźni”
2.Rozdanie emblematów zwierząt- podział dzieci na grupy
( grupa biedronek, grupa żabek, grupa motyli, grupa skowronków)
3. Dzielenie wyrazów na sylaby- biedronka, żaba, motyl, skowronek
4. Zwierzątka na łące- zabawa integracyjna.
Dzieci poruszają się po dywanie w rytm muzyki poważnej (Vivaldi, Cztery pory roku- Wiosna). Kiedy nauczyciel zatrzyma muzykę ,powie kto z kim utworzy koło i przywita się np. biedronki ze skowronkami, motylki z żabkami itd.
5. Teatrzyk sylwet. Jak ślimak spotkał wiosnę- opowiadanie nauczyciela. ( zał. 1.)
6. Rozmowa z dziećmi nt. wysłuchanego tekstu.
Nauczyciel zadaje pytania, dzieci własnymi słowami budując poprawne zdania, wypowiadają się nt. teatrzyku.
O jakiej porze roku była mowa?
Jak wyglądała wiosna? Co miała na sobie?
Jakie kwiaty wiosna wyjęła z kapelusza?
Co jeszcze wiosna wyjęła z kapelusza?
Jakiego koloru były motyle?
Śpiew jakiego ptaka zwiastuje nadejście wiosny?
Dlaczego Wiosna tak bardzo spodobała się ślimakowi?
Jakich kwiatów nie potrafił policzyć ślimak?
Pomożemy zatem ślimakowi policzyć tulipany.
7. Liczenie tulipanów. Zadanie w grupach.
Dzieci dzielą się na grupy wg wylosowanych wcześniej emblematów. Każda z grup cierpliwie czeka na otwarcie kwiatka pływającego na wodzie. Zgodnie z ilością kropek narysowanych na kwiatku dzieci wybierają z kapelusza tulipany ( grupa I- 1 kropka-wybiera 1 tulipan-przyczepia magnesem na tablicę, grupa II- 2 kropki- wybiera 2 tulipany przyczepia na tablicę, itd…)
Zadanie dla chętnych- kto potrafi odnaleźć wśród cyfr 1, 2, 3, 4 itd. Ochotnicy przyczepiają odpowiednią cyfrę przy tulipanach.
Ile jest razem tulipanów? Ochotnik przyczepia odpowiednią cyfrę na tablicę.
8. Wiosenna łąka. Praca plastyczna w grupach.
Dzieci na arkuszach papieru naklejają pokolorowane biedronki, skowronki, żabki, motyle. Grupa, która szybciej skończy zadanie może dorysować kredkami wiosenne kwiaty na łące.
Zadanie dla grup dzieci zdolnych- ułożenie wyrazów z rozsypanki literowej.
9. Przedstawienie i omówienie prac przez dzieci.
10. „Maszeruje wiosna”- wspólne śpiewanie piosenki, ilustrowanie słów piosenki ruchem.
11. Relaksacja- słuchanie śpiewu skowronka.
12.Ewaluacja .
Wybór buźki wesołej lub smutnej, określenie jak dzieci czuły się podczas zajęć.
14. Nagrodzenie dzieci przez nauczyciela.

Wyświetleń: 344


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.