Katalog

Dorota Waliszewska-Kałka, 2015-06-23
Ostrowiec

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć z zakresu uspołeczniania dla uczniów szkoły specjalnej.

- n +

KONSPEKT
ZAJĘĆ KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNYCH Z ZAKRESU USPOŁECZNIANIA
DLA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
INTELEKTUALNĄ

TEMAT:
NASI ULUBIEŃCY – ZWIERZĘTA DOMOWE.

CEL OGÓLNY:
NABYWANIE WIEDZY I UTRWALANIE JUŻ POSIADANEJ WIEDZY Z ZAKRESU ZNAJOMOŚCI NAZW RÓŻNYCH ZWIERZĄT HODOWANYCH W DOMU ORAZ OBOWIĄZKÓW I PRZYJEMNOŚCI ZWIĄZANYCH Z ICH POSIADANIEM.

DATA: 28.05.2014 r.
OSOBA PROWADZĄCA: mgr Dorota Waliszewska-Kałka
JEDNOSTKA CZASU: 1x 45 min

METODY PRACY:
 Elementy Metody Ośrodków Pracy;
 Słowna;
 Obserwacja;
 Wzmocnień pozytywnych.


FROMY PRACY:
 indywidualna;
 grupowa.

I. CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA (organizacyjno - mobilizująca)
 nauczyciel wita się z grupą;
 wycisza i mobilizuje do skupienia uwagi.
Rodzaj ćwiczeń:
 słuchanie rymowanek dotyczących wybranych zwierząt (pies, kot, ryba, papuga, chomik);
 oglądanie prezentacji w programie Power Point;
Cel:
 przypomnienie uczniom nazw zwierząt, wyglądu i ich terytorium w mieszkaniu (miejsca, w których śpią czy odpoczywają);
 ćwiczenie pamięci słuchowej i wzrokowej;
Przebieg:
 nauczyciel czyta głośno rymowanki oraz przedstawia prezentację celem wprowadzenia w temat;
 uczniowie uważnie słuchają i patrzą;
 nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia treści zadając pomocnicze pytania;
Pomoce:
 karta pracy z rymowankami;
 komputer z programem Power Point;

II. CZĘŚĆ INTENSYWNEJ I EFEKTYWNEJ PRACY KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ
Rodzaj ćwiczeń:
 karta pracy (zwierzę i jego miejsce);
Cel: (ogólny i szczegółowy)-
 połączenie wszystkich elementów na ilustracji, tak aby powstały pary (jeden element z górnej części obrazka powinien zostać połączony z jednym właściwym elementem z dolnej części obrazka - dopasowanie zwierząt do ich miejsc); wyjaśnienie na głos końcowego rezultatu pracy;
 skupienie uwagi na zadaniu;
 ćwiczenie pamięci operacyjnej;
 usprawnianie percepcji wzrokowej;
 ćwiczenie samodzielności – każde dziecko ma swoją kartę pracy;
 czekanie na swoją kolej podczas udzielania odpowiedzi;
 dawanie szansy wypowiedzi każdemu (według jego własnego tempa myślenia);
 wzbogacenie słownika czynnego;
 utrwalanie wiedzy;
 umożliwienie odniesienia sukcesu.



Przebieg:
 nauczyciel rozkłada na stole przed uczniami takie same pod względem treści karty pracy i po 5 kredek (kolory są takie same dla każdego dziecka);
 prosi dzieci by przyjrzały się kartom uważnie, prosi by nazwały z jednoczesnym pokazaniem to, co widzą na ilustracji - każde dziecko wskazuje (najpierw palcem) elementy: rzędami lub w dowolnej kolejności obrazki;
 nauczyciel informuje, czego oczekuje od uczniów (połączenie kolorowymi liniami obrazków w pary);
 prosi by zastanowiły się chwilkę i spróbowały pokazać na jednym przykładzie połączenie elementów (tym samym sprawdza czy uczniowie zrozumieli polecenie – jest to informacja zwrotna od dziecka - jeśli nauczyciel zauważa, że uczeń nie zrozumiał polecenia próbuje mu pomóc w formie pytań pomocniczych, naprowadzających);
 gdy nauczyciel uzna, ze uczniowie rozumieją, czego się od nich oczekuje, prosi
o przystąpienie do pracy;
 uczniowie wybierają kredkę spośród kilku leżących przed nimi kolorów
i samodzielnie lub z pomocą nauczyciela łączą w pary elementy obrazka;
 nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania, co do sposobu połączenia poszczególnych elementów;
 po skończonym zadaniu dzieci odkładają karty pracy i kredki przed sobą – nauczyciel prosi po kolei uczniów o opis słowny tego, co zrobiły - (uczniowie opisują samodzielnie lub z pomocą nauczyciela);
 nauczyciel rozpoczyna swobodną dyskusję na temat zwierząt, o których mowa na zajęciach:
 czy uczniowie mają w domu jakieś zwierzę?;
 czy wiedzą, co trzeba robić, kiedy się ma w domu zwierzę, jak się nim zajmować?;
 jeśli sami się nie zajmują, to kto z rodziny, znajomych to robi?;
 jak ta osoba zajmuje się – co robi? (przykłady zachowań);
 czy dzieci wiedzą jak prawidłowo należy zajmować się zwierzątkiem? (przykłady: pamiętać by miały jedzenie i picie, wyprowadzać na spacery, czesać, głaskać, sprzątać po nich (w klatce i na spacerze), kąpać, bawić się z nimi – uczyć sztuczek, rzucać piłkę, zaprowadzać do lekarza dla zwierząt - weterynarz)
 czy dzieci wiedzą, czego nie wolno robić? (przykłady: nie ciągnąć za uszy, za ogon, za łapki; nie wkładać palców do oczu, do pyszczka; podczas zabawy nie ściskać za mocno, nie krzyczeć w ich obecności);
 wytłumaczenie dzieciom ze zwierzę to istota żywa i tak jak człowiek czuje ból, głód, wiec nie wolno mu robić krzywdy;
 dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, swobodnie wyrażają swoje myśli podając propozycje, które nauczyciel akceptuje lub wyjaśnia, jeśli są niewłaściwe i nakierowuje dziecko na dobrą odpowiedź;
 nauczyciel udziela dzieciom pozytywnych informacji zwrotnych (informuje je, jak dobrze sobie radzą z wykonaniem zadania);
 po zakończeniu pracy nauczyciel prosi o włożenie kredek i gumki do pudełka.
Pomoce:
 karty pracy;
 różnokolorowe kredki (po 5 dla każdego ucznia), gumka do ścierania.

III. CZĘŚĆ RELAKSUJĄCO – ODPRĘŻAJĄCA
Zagadki tematyczne dotyczące różnych poznanych zwierząt:
Cel:
 rozluźnienie atmosfery w grupie;
 utrwalenie tematu zajęć.
Przebieg:
 nauczyciel czyta zagadki, odpowiada ten, kto wie lub na przemian;
 jeśli odpowiada wciąż ta sama osoba nauczyciel zachęca do zabrania głosu innych;
Pomoce:
 zagadki dotyczące poznanych zwierząt - karty z zagadkami.

IV. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCO – UTRWALAJĄCA
Podsumowanie. Nagrodzenie wysiłku dzieci.
Cel:
 samoocena;
 sprawdzenie pamięci długotrwałej;
Przebieg:
 rozmowa o tym, czego się dzieci dowiedziały na zajęciach, czy pamiętają nazwy zwierząt, miejsce, gdzie one przebywają w naszych domach oraz jako właściciele (dziecko) zwierząt jakie mamy wobec nich obowiązki.
Pomoce:
 pytania pomocnicze zadawane dzieciom.
Wyświetleń: 125


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.