Katalog

Bogumiła Mongard, 2015-06-22
Jarosław

Informatyka, Konspekty

Komputery wokół nas.

- n +

KOMPUTERY WOKÓŁ NAS

I. Klasa V.
II. Temat: Komputery wokół nas.
III. Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów z podstawowymi obszarami zastosowań komputerów oraz programami komputerowymi stworzonymi, by wspomagać pracę użytkowników komputerów.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymieni podstawowe obszary zastosowań komputerów,
- wyliczy poznane dziedziny zastosowania komputerów w najbliższym otoczeniu i wskazać na korzyści z tego wynikające,
- uzasadni, że do wykonania określonych czynności na komputerze potrzebne są programy komputerowe,
- nazwie i scharakteryzuje programy komputerowe stworzone, by wspomagać pracę użytkowników komputerów,
- korzysta z programów multimedialnych i Internetu (w tym encyklopedii internetowych) do poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.
Cele wychowawcze
Uczeń:
- dba o sprzęt komputerowy i prawidłowo z niego korzysta,
- zwraca uwagę na zachowanie prawidłowej pozycji ciała przy pracy z komputerem,
- pomaga innym w razie trudności wynikających z obsługi komputera,
- dba o utrzymanie porządku na dysku komputera,
- stara się obiektywnie ocenić swoje umiejętności,
- rozwija ciekawość poznawczą, indywidualne zdolności twórcze i wrażliwość estetyczną,
- dba o kulturę języka, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną,
- systematycznie wykonuje zadania i ćwiczenia z poszanowaniem dla pracy innych,
- jest dokładny i staranny w pracy,
- słucha poleceń nauczyciela,
- szanuje pracę innych i własną,
- potrafi wykazać się dokładnością i starannością podczas wykonywanej pracy,
- jest odpowiedzialny za powierzone zadania.
IV. Metody wykorzystywane na lekcji: pogadanka, dyskusja, praca w grupach – mapa mentalna, praca z komputerem.
V. Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach czteroosobowych.
VI. Środki dydaktyczne:
• Stanowiska komputerowe do pracy indywidualnej.
• Schemat mapy mentalnej.
• Podręcznik, zeszyt.
VII. Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne:
• sprawdzenie listy obecności;
• sprawdzenie pracy domowej.
2. Podanie tematu lekcji: Komputery wokół nas.
3. Wprowadzenie w temat. Wyjaśnienie tematu lekcji, podanie jej celu.
Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się w jakich sferach życia znalazły zastosowanie komputery.
4. Uczniowie korzystając z komputera poszukują odpowiedzi na pytanie „Co to są programy użytkowe?”, „Dla kogo są przeznaczone poszczególne programy i jakiej dziedziny wiedzy dotyczą?” – dyskusja pomiędzy uczniami siedzącymi przy dwóch sąsiednich stanowiskach komputerowych oraz sporządzenie notatki do zeszytu.
5. Uczniowie zostają podzieleni na 4 osobowe grupy. Każda z grup ma za zadanie przygotować plakat – mapę mentalną, przedstawiającą miejsca, w których są stosowane komputery wraz z zapisem do czego one, w tym miejscu, służą.
6. Prezentacja plakatów na forum klasy – ocena prac uczniów.
7. Podsumowanie lekcji
Chętni uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Czego się dziś nauczyłam/em?
2. Co było dla mnie łatwe?
3. Co było dla mnie trudne?
4. Czego bym się chciał/a jeszcze dowiedzieć?


VIII. Materiały dla uczestników
Schemat mapy mentalnej

IX. Praca domowa
Odpowiedz na pytania:
1. W jaki sposób filmowcy wykorzystują komputer?
2. Jak komputer pomaga w pracy pisarzowi?
3. Do czego wykorzystuje komputer lekarz w przychodni lub w szpitalu?
Dla chętnych - Wymień co najmniej 5 urządzeń opartych na technologii komputerowej.
Wyświetleń: 246


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.