Katalog

Marzanna Kortus, 2015-06-22
Garby

Plastyka, Scenariusze

Temat: "Po prostu miłość..." - analiza dzieła sztuki.

- n +

Lekcja plastyki w gimnazjum Marzanna Kortus

Temat: "Po prostu miłość..." - analiza dzieła sztuki.

Treści nauczania - podst. pr. 3.1
Uczeń: rozróżnia style i kierunki architektury i sztuk plastycznych oraz umieszcza je w odpowiednim porządku chronologicznym i w centrach kulturotwórczych, które miały zasadnicze znaczenie dla ich powstania;
Cele kształcenia
Uczeń:
- rozpoznaje dzieła sztuki różnych epok na podstawie
prezentowanych reprodukcji,
- rozpoznaje kierunki w sztuce na podstawie prezentowanych
reprodukcji dzieł,
- doskonali umiejętność analizowania dzieł sztuki,
- doskonali umiejętność korzystania z różnych źródeł
informacji,
- bogaci czynne słownictwo związane ze sztuką,
- rozwija twórcze myślenie i działanie,
- rozwiązuje problemy samodzielnie oraz w grupie,
- doskonali umiejętność pracy w grupie,
- dostrzega znaczenie pozytywnych uczuć we współczesnym
świecie,
- dostrzega miłość jako wartość ponadczasową,
- docenia osiągnięcia sztuki,
- dostrzega znaczenie i wartość sztuki w życiu codziennym,
- bierze odpowiedzialność za pracę w grupie.

Metody i formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca w grupach (podział zadań według pełnionych ról -
lider, strażnik czasu, sekretarz, sprawozdawca, łącznik),
- prezentacja plakatów.

Pomoce dydaktyczne:
- wybrane wiersze dotyczące różnych rodzajów miłości (np. K.K.
Baczyński "Przypowieść", "Rozmowa liryczna", Ks.J.S. Pasierb
"Przypowieść o Ojcu",
- reprodukcje dzieł sztuki (dotyczą one różnych epok oraz
różnych technik), np. Pablo Picasso "Kochankowie", Michał
Anioł "Stworzenie Adama", "Syn Marnotrawny" Hieronim Bosch,
"Pocałunek" Edvard Munch itp.
- słownik terminów plastycznych,
- podręczne słowniczki plastyczne,
- albumy dotyczące dziejów sztuki oraz życia i twórczości
artystów,
- kolorowe kartony, pisaki.

Oczekiwane osiągnięcia uczniów:
- odczytuje i interpretuje dzieło sztuki na poziomie dosłownym
i symbolicznym,
- odróżnia dzieła prezentowanych artystów,
- wyróżnia cechy charakterystyczne omawianych kierunków
sztuce,
- analizuje, porównuje, porządkuje, informacje zawarte w
dziełach sztuki,
- dostrzega i analizuje kontekst plastyczny niezbędny do
interpretacji dzieł kultury, wypowiada się na ten temat,
- dostrzega w dziełach plastycznych środki wyrazu typowe dla
nich i określa ich funkcje,
- dostrzega wartości wpisane w dzieła sztuki,
- potrafi współpracować w grupie.

Przebieg zajęć:
I Czynności wstępne
1.Podział klasy na grupy.
2.Wprowadzenie do tematu:
- prezentacja środków dydaktycznych, omówienie sposobu
wykorzystania ich na lekcji,
- podanie celów i metod pracy na lekcji,
- przydzielenie ról i zadań poszczególnym członkom grup,
- omówienie sposobu oceny pracy na lekcji,
- losowanie przez każdą grupę zestawu pomocy do
wykorzystania przy realizowaniu zadania.

II. Część główna zajęć
1) Podanie tematu i celów zajęć.
2) Przypomnienie zasad analizy dzieła sztuki.
3) Otwarcie kopert z zadaniami dla każdej grupy.
Każda grupa otrzymuje takie same hasła określające nazwy
uczuć (miłość, strach, niepokój, gniew, radość) lub
określenia różnych rodzajów miłości (...do ojczyzny, ... do
bliźniego, ... do matki, ... do dziecka, ... partnerska).
4) Odczytanie przez przedstawicieli grup wylosowanego wiersza oraz określenie rodzaju miłości jakiego on dotyczy - sformułowanie hasła grupy.
5) Przypięcie na tablicy haseł (nazwy rodzaju miłości) a pod nimi odpowiadających im tematycznie wierszy.
Np.
- Miłość do człowieka - "Przypowieść" K.K. Baczyński -
"Stworzenie Adama" Michał Anioł,
- Miłość partnerska - "Cuda miłości" J.A. Morsztyn - "Toaleta
Wenus" P.P. Rubens, "Kochankowie" P. Picasso;
- Miłość do dziecka - "Treny" J. Kochanowski - "Syn
Marnotrawny" H. Bosch,
- Miłość do ojczyzny - "Inwokacja" A. Mickiewicz -"Krajobraz"
P. Cezanne.
6) Wiersz jako inspiracja do namalowania obrazu - wybór przez
członków grup reprodukcji najbardziej odpowiadającej treści
wiersza.
7) Analiza dzieła sztuki
- praca w grupach,
- zapis na kartonach, w formie plakatu .
8) Prezentacja prac w formie plakatów. Przedstawiciel każdej
grupy przedstawia hasło grupy, odczytuje wiersz, przedstawia
reprodukcję obrazu oraz analizuje dzieło sztuki według
ustalonych wcześniej punktów.
Wywiesza plakat na tablicy.
III. Podsumowanie
1) Formułowanie wniosków przez uczniów, wg pytań:
- czym jest miłość?
- jakie możemy wyróżnić rodzaje miłość?
- co łączy te rodzaje miłości, jakie są ich cechy wspólne?
- czy miłość jest natchnieniem do działań twórczych? jakich?
- czy wymienione rodzaje miłości są aktualne we współczesnym
świecie?
2) Zapis wniosków na kartkach i przypięcie na tablicy.

IV. Ocena pracy grup: uczniowie wzajemnie oceniają się
- zwracają uwagę na mocne punkty poszczególnych grup,
- co wg nich było najbardziej wartościowe,
- co im się podobało.
Podsumowanie przez nauczyciela zajęć, słowna ocena pracy całej klasy.

V. Zadanie dla chętnych: analiza dowolnie wybranego dzieła sztuki o tematyce miłosnej.

Zajęcia mogą być przygotowaniem do lekcji praktycznej, skupiającej się głównie na wykonaniu pracy malarskiej o podobnej tematyce.
Konspekt zajęć może być wykorzystany również na lekcji języka polskiego, języków obcych czy religii z odpowiednio dobranymi dziełami sztuki do poszczególnych przedmiotów.
Wyświetleń: 348


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.