Katalog

Marzanna Kortus, 2015-06-22
Garby

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Lekcja wychowawcza: Drogą Królewską po Krakowie.

- n +

Zajęcia wychowawcze przygotowujące do wycieczki autor: Marzanna Kortus

Temat: "Drogą Królewską po Krakowie".

Cel ogólny:
- wykonanie plakatu przedstawiającego przebieg "Drogi Królewskiej" z uwzględnieniem zabytków Krakowa.

Cele szczegółowe:
uczeń potrafi
- korzystać z różnych źródeł informacji,
- określić położenie Krakowa na mapie Polski oraz względem własnej miejscowości,
- opisać Drogę Królewską z uwzględnieniem najważniejszych zabytków Krakowa,
- określić w jaki sposób społeczeństwo oraz on sam może wnieść wkład w dzieło odnowy zabytków Krakowa,
- uporządkować informacje oraz przyporządkować im odpowiednie obrazy,
- znaleźć na planie miejsce swojego pobytu,
- zaplanować kompozycję plakatu,
- rozwijać własną wyobraźnię oraz twórczość plastyczną,
- współpracować w zespole.

Metody pracy: projektów, pogadanka.
Formy pracy: grupowa.
Środki dydaktyczne:
- mapa Polski,
- plan miasta Krakowa,
- zdjęcia i pocztówki Krakowa,
- slajdy,
- foliogramy,
- prezentacja,
- tekst źródłowy opracowany przez nauczyciela,
- kolorowe brystole,
- przybory do pisania i rysowania.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć - nawiązanie do poprzedniej lekcji, na której uczniowie wspólnie wybrali trasę
wycieczki szkolnej.
2. Zwrócenie uwagi na Kraków, jako jeden z głównych elementów wycieczki.
3. Podanie tematu zajęć: "Drogą Królewską po Krakowie".
4. Podział klasy na grupy.
5. Przydzielenie zadań: każda grupa otrzymuje plan miasta Krakowa oraz fragment tekstu źródłowego (przygotowanego
przez nauczyciela), na podstawie którego opracowuje jeden lub kilka zabytków znajdujących się na "Drodze
Królewskiej". Dodatkowym zadaniem każdej grupy jest robienie krótkiej notatki na temat poznanych zabytków,
prezentowanych przez inne grupy lub tworzenie mapy mentalnej (plakat wykonany na dużych brystolach).
6. Każda grupa ma 10 minut na przygotowanie swojego zadania.
7. Nauczyciel lub wybrany uczeń jest narratorem, który czuwa nad przebiegiem zabawy.
Wyświetla mapę z trasą, którą będzie podążać wycieczka.
8. Grupy pod kontrolą narratora wyznaczają na mapach trasę wycieczki (śledzoną podczas referowania grup).
9. W trakcie referowania uczniów, nauczyciel wyświetla prezentację przedstawiającą omawiane obiekty.
10. Ćwiczenia utrwalające: "Wyścig zaprzęgów".
Zabawa polega na rozpoznawaniu zabytków Krakowa na podstawie prezentowanych przez nauczyciela zdjęć,
pocztówek, slajdów. Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje punkt.
11. Podsumowanie wyników: wygrywa grupa, która zdobyła najwięcej punktów. Zwycięzcy otrzymują plakietkę
"Przewodnik Drogą Królewską po Krakowie".
12. Na zakończenie uczniowie przyklejają zdjęcia w odpowiednich miejscach na planie Krakowa (na dużym brystolu)
przedstawiające zabytki miasta . Po wycieczce będą mogli dokleić tam swoje zdjęcia.
Wyświetleń: 147


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.