Katalog

Agata Wróbel, 2015-06-22
Sucha Beskidzka

Pedagogika, Konspekty

Konspekt zajęć dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym w klasie I gimnazjum.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU UMIARKOWANYM W KLASIE I GIMNAZJUM

TEMAT: "Dzikie wysypiska śmieci - zagrożenia

CELE GŁÓWNE:
1. Kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw wobec środowiska naturalnego.
2. Zachęcanie uczniów do segregacji i zbiórki surowców wtórnych.
3. Uświadomienie uczniom, że śmieci to problem nas wszystkich.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat
2. Zna przyczyny powstawania dzikich wysypisk śmieci i zagrożenia z tego wynikające
3. Wymienia działania, które umożliwiają likwidację dzikich wysypisk
4. Wie jak można wykorzystać surowce wtórne
5. Potrafi wyciągnąć wnioski z doświadczeń

CELE WYCHOWAWCZE:
1. Dziecko potrafi współdziałać z innymi w czasie pracy, dostosować się do rad i wskazówek nauczycielki, przestrzegać umów grupowych.
2. Dziecko porządkuje swoje stanowisko po skończonej pracy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Pojemniki na odpady, plastik, szkło, makulatura, bibuła, atrament, kartki papieru, farby, karty pracy, klej, nożyczki, kredki, farby, gazety kolorowe.

METODY PRACY:
pogadanka, pokaz, obserwacja, burza mózgów, zabawa ruchowa, metoda zadaniowa.

FORMY PRACY:
Praca jednolita indywidualna i grupowa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie dzieci oraz gościa Pani Dyrektor mgr G. Borzestowskiej.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
3. Omówienie zagadnień związanych z segregacją śmieci:
a) Co to są odpady?
b) Skąd biorą się śmieci?
c) W jaki sposób możemy zmniejszyć ich ilość
d) Co to jest segregacja?
e) Do czego wykorzystujemy makulaturę, puszki aluminiowe, szkło, butelki plastikowe?
4. Dlaczego i gdzie powstają dzikie wysypiska śmieci?
a) Doświadczenie: "Wysypisko na bibule" – na makietę, na której udrapowana jest zielona bibuła, ze strzykawki wylewamy atrament.
b) Obserwacja – uczniowie obserwują, jak daleko i głęboko wsiąka atrament w bibułę.
c) Omówienie skutków tworzenia dzikich wysypisk śmieci na podstawie obserwacji doświadczenia – porównanie atramentu do wsiąkających w ziemię rozłożonych odpadów.
d) Określenie jaki wpływ na przyrodę mają dzikie wysypiska?
e) Co możemy zrobić, aby nie było takich wysypisk?
5. Zabawa "segregacja odpadów"
a) zbieranie odpadów
b) wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników oznaczonych odpowiednim kolorem i etykietami
6. Karty pracy z obrazkami pojemników na śmieci.
a) zamalowywanie w konturze kredkami pojemników
b) łączenie odpadów z odpowiednim pojemnikiem
c) przeliczanie elementów w poszczególnych pojemnikach
7. Wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej techniką mieszaną – praca zbiorowa
8. Zakończenie zajęć.

Opracowała Agata Wróbel
Wyświetleń: 912


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.