Katalog

Elżbieta Oleksy, 2015-06-16
Wrocław

Chemia, Konspekty

Konspekt ćwiczeń z przedmiotu: Analiza leków.

- n +

nauczyciel prowadzący: Wrocław, dn. 19.04.2014
Elżbieta Oleksy



Konspekt ćwiczeń z przedmiotu:
Analiza leków
w kl. Ia Policealnej Szkoły Medycznej we Wrocławiu
gr. I – 14 os.



Temat: Manganometria – nastawianie miana r-u KmnO4 przy pomocy r-u szczawianu sodu.

Czas: 180 min.

Cel główny: słuchacz potrafi zastosować metodę manganometryczną do analizy ilościowej
badanego materiału.

Cele operacyjne:
• słuchacz zna ogólne zasady układów redox
• słuchacz umie dokonać obliczeń matematyczno-chemicznych potrzebnych do wykonania zadań
• słuchacz potrafi samodzielnie posługiwać się waga analityczną i przygotować naważkę analityczną
• słuchacz samodzielnie przygotowuje r-r szczawianu sodu o dokładnie określonym stężeniu molowym
• słuchacz samodzielnie dokonuje zmianowania r-u KMnO4 przy pomocy r-u Na2C2O4

Tok ćwiczeń:

Część wstępna:
1. Wprowadzenie do zajęć.
2. Podanie tematu i celu ćwiczeń.
3. Pokaz multimedialny przygotowany przez nauczyciela połączony z ćwiczeniami w pisaniu reakcji redox.

Część właściwa:
1. Obliczenia matematyczno-chemiczne:
a) napisanie reakcji nadmanganianu potasu ze szczawianem sodu (stechiometria)
b) obliczenie gramorównoważnika tej reakcji
c) obliczenie masy Na2C2O4 potrzebnej do przygotowania 0,05 M roztworu w ilości 100 cm3
2. Przygotowanie naważki analitycznej szczawianu sodu.
3. Sporządzenie 0,05 M r-u Na2C2O4
4. Zmiareczkowanie 2 próbek r-u wzorcowego 0,05 M Na2C2O4 (10 cm3) przy pomocy r-u 0,02
M KMnO4
5. Obliczenie miana KMnO4
6. Zagadki i zadania chemiczne związane z manganometrią
7. Wykonanie analizy ilościowej – oznaczenie ilości H202 w badanej próbce przy pomocy
mianowanego r-u KMnO4
Część końcowa:
1. Podsumowanie ćwiczeń – karta samooceny słuchacza.
2. Zadanie domowe.
3. Porządkowanie miejsc pracy.

Metody:
• pokaz multimedialny połączony z pogadanką
• dyskusja
• ćwiczenia praktyczne

Formy organizacyjne:
• praca zbiorowa
• praca indywidualna
• praca w parach
• forma pisemna – dziennik laboratoryjny

Materiały i środki dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna + projektor
• układ okresowy pierwiastków
• plansze z podziałami kationów i anionów wg. Bunsena
• odczynniki chemiczne
• sprzęt laboratoryjny
• instrukcje do zadań przygotowane przez nauczyciela
• tablica, kreda

Materiały źródłowe:
• „Analiza ilościowa” Z. Marczenko – roz. 6
• „Analiza chemiczna” J. Dobrowolski – cz. I, roz. 7, 8; cz. II, roz. 17
• „Chemia analityczna” T. Lipiec, Z. Szmal – roz. 2.5; 6.2.6
• „Analiza ilościowa” S. Rubel – roz. 9
Wyświetleń: 265


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.