Katalog

Justyna Tomczak, 2015-06-12
Kościan

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4-5LATKÓW
Prowadząca: Justyna Tomczak
CZEMPIŃ
TEMAT: Zabawy ruchowe z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody.
CELE:
- poznanie sposobu spędzania wolnego czasu,
-kształtowanie pozytywnych relacji ze środowiskiem naturalnym,
-przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
METODY:
-aktywizujące,
-słowne,
-czynne,
-poglądowe,
FORMA: zbiorowa , indywidualna, zespołowa
MIEJSCE: ogród przedszkolny
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: patyki, drzewo, kartki, kredki, słowa piosenki „Sadźmy drzewa”, gwizdek,
PRZEBIEG:
1.Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się na placu, wprowadzenie do zajęcia.
2.Zorganizowanie grupy. Rytmiczny marsz w kierunku drzew z rymowanką „Maszerować zaczynamy drzewom wkoło pomachamy”.
3.Zabawa dramowo- sensoryczna „Nasze drzewko”
-wybranie drzewa – przyjaciela do wspólnych zabaw,
-nadanie imienia,
-przytulanie się do drzewa , obejmowanie,
4. Zabawa badawcza „Jakie jesteś drzewo?”
- mierzenie grubości za pomocą złączonych rąk
-oglądanie kory za pomocą lupy,
-dotykanie kory dłonią, policzkiem,
-oglądanie korony w pozycji stojącej (dz. opierają się plecami o drzewo)
-poznanie faktury drzewa – froutag ( rysowanie płaską kredką na kartce położonej na korze drzewa)
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Dwa kółka”
6. Zabawa dramowa „ Powąchaj kwiaty kasztanowca”.
Nauczyciel instruuje: Stoimy wyprostowani, ale swobodni, ręce
opuszczone wzdłuż tułowia, nogi lekko ugięte w kolanach. Nad nami
wysoko jest kwitnąca pachnąca gałązka kasztanowca. Wyciągnijmy ręce
ku niej jak najwyżej i starajmy się ją dotknąć nachylić ku sobie. Wciągamy zapach kwiatów kasztanowca całymi płucami. Wyobrażamy sobie, że kiść kwiatów spada nam pod nogi.
Opuszczamy ręce, pochylamy się aby je podnieść. Wykonujemy wydech.
7. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Pochód drzew” Dz. maszerują wkoło drzewa na sztywnych nogach z ramionami wzniesionymi ku górze.
8.Pantomima „Zdrowe i chore drzewo”- ćwiczenie wyprostne.
9. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Stań według wskazań”, kształtująca pojęcia
matematyczne. Zabawa według poleceń nauczyciela:
• stań obok drzewa,
• przykucnij pod (konarem, gałęzią),
• schowaj się za drzewo,
• stań przy drzewie ,
• stań między dwoma najbliższymi drzewami, itp.
• kto pierwszy dotknie drzewa, trawy, listka, kwiatka (nie zrywając go)

10. Zabawa „ Mrówki budują mrowisko”- szukanie patyków i układanie w jednym miejscu.
11. Zabawa z elementem skoku „Przeskocz przez mrowisko”.
12.Zabawa orientacyjno- porządkowa „Drzewa i zwierzęta” N. wyjaśnia, że drzewo daje schronienie zwierzętom i produkuje tlen- powietrze potrzebne do oddychania. Dz. zwierzęta stoją blisko drzewa, oddychają i odżywiają się, mogą zmienić drzewo na sygnał leśniczego, wówczas zwierzęta wstrzymując oddech szukają innego dz. drzewa. N. zmniejsza liczbę drzew informując że drwale wycinają drzewa, dz. drzewa zamieniają się w zwierzęta.
13.Marsz w kole przy jednoczesnym graniu na patykach. N śpiewa piosenkę:
Sadźmy krzaki, sadźmy drzewa,
żeby zawsze ptak mógł śpiewać,
By powietrze było czyste
Dbaj o zieleń oczywiście.
Ref.: Nasze ukochane drzewa,
w waszych liściach ptaszek śpiewa,
wasza zieleń da powietrze
to dla ludzi jest najlepsze.
14. Pożegnanie z przyjacielem – drzewem , dz. wykonują ukłon i machają.
15. Ewaluacja. Wyrażanie swoich emocji towarzyszących na zajęciu.
Wyświetleń: 146


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.