Katalog

Justyna Tomczak, 2015-06-12
Kościan

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wielkanocne świętowanie z udziałem rodziców.

- n +

SCENARIUSZ SPOTKANIA WIELKANOCNEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH
Prowadząca: Justyna Tomczak
CZEMPIŃ

Cele:
-poznanie wielkanocnych zabaw, tradycyjnych potraw,
-kultywowanie tradycji, zwyczajów wielkanocnych,
- kulturalne zachowanie się przy świątecznym stole,
Metody:
-aktywizujące
-poglądowe
-czynne
Forma: zespołowa, z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: rekwizyty do przedstawienia: opaski myszek, kogutów, zajączków, baranków, sylwety pisanek, babki wielkanocnej, pisanki, bazie, koszyki, pisanki –śmigusówki, czekoladowe jajka, gaik, miotła, instrumenty perkusyjne, sylwety kwiatków na rękę, nagrania CD,

PRZEBIEG:
Powitanie.
Przedstawienie programu o tematyce wielkanocnej.

Teatrzyk - „Wielkie porządki w małej norce” (Ewa Stadtmuller)
Dzieci –myszki wchodzą na scenę przy dźwiękach skocznej muzyki trzymając w rękach rekwizyty.
Narrator
Króluje na świecie wiosna uśmiechnięta.
Ptaszki wyśpiewują: IDĄ, IDĄ ŚWIĘTA!
Nawet w małej norce, każda mysz zajęta.
Pracy przecież mnóstwo: IDĄ, IDĄ ŚWIĘTA!

MYSZKA I (ze ściereczką)
Umyję okienka, już szybka błyszcząca.
Zaraz wpadnie przez nią złoty promyk słońca.

MYSZKA II (z miotełką)
Z kątów powymiatać trzeba bure koty;
Psik, paskudy z domu! Sio, koty za płoty!

MYSZKA III (z dzbanuszkiem)
Ja skoczę na łąkę, nazbieram kwiatuszków.
Ślicznie je ułożę w glinianym dzbanuszku.

MYSZKA IV (z baziami)
Pora przynieść bazie, niech na stole stoją.
Tych wierzbowych kotków, myszki się nie boją.

MYSZKA V (z podwiniętymi rękawami)
Ja mamie pomogę mieszać ciasto w dzieży.
Będą piękne babki – takie jak należy!

MYSZKA VI (z pędzelkiem i farbami)
Cieniutki pędzelek, farbki kolorowe,
Za chwilę pisanki będą już gotowe.

MYSZKA VII (z koszyczkiem)
Pora już w koszyczku układać co trzeba:
Białego baranka, kawałeczek chleba.

MYSZKA VIII (inne myszki pomagają układać w koszyczku)
Wianuszek kiełbaski i chrzanu miseczkę,
Kolorowe pisanki i soli troszeczkę.

NARRATOR
Nastał czas świąteczny, już nie trzeba pościć.
Nawet mysie serca śpiewają z radości!
PIOSENKA: „Na świątecznym stole” z instrumentami
ŁOWICZANKA
Wielkanoc to największe święto w czasie nadejścia wiosny, dlatego do dziś na wsiach w okresie wielkanocnym wita się wiosnę korowodem z gaikiem.
TANIEC Z GAIKIEM -„Cieszyniok”
„PISANKI” - G. KOBA

DZIECI

Niesie zajączek
pisanki w koszyku.
Spotyka go kogut:

KOGUT

Jak się masz? – ku – ku – ry – ku!

ZAJĄC

- Kogucie! Nie wypada
piać dzisiejszego ranka!
Są – święta! Chodź ze mną –
poświęcimy jajka!

KOGUT

Jajka? – chętnie.
Ale w moim kurniku
są tylko białe jajka.
A ty masz niebieskie...
czerwone...
i wszystkie tak ładnie
ozdobione...

ZAJĄC

Nie martw się kogucie!
Przynieś farby, pędzle
i pisanki nowe,
zaraz je pomalujemy
i będą kolorowe.

KOGUT

- Zajączku,
a jak się nazywają
te malowane jajka?


ZAJĄCZEK

- Nie wiesz? To są pisanki -
krzyczą z koszyka białe baranki !
PIOSENKA „Kolorowa pisanka”

INSCENIZACJA „CO TO ZA WYPRAWA?” D. GELLNER
DZIECI
Baranku, baranku, cukrowe masz różki.
Dokąd biegniesz dzisiaj przez wiosenne dróżki?

BARANEK
A nie powiem...nie, nie ,nie.
Niech zgaduje ten, co chce!

DZIECI
Jakaś dziwna sprawa! Co to za wyprawa?


PISANKA
Jestem pisanka, mała pisanka,
Idę po słodkich śladach baranka.

DZIECI
Jakaś dziwna sprawa! Co to za wyprawa?

KOTKI
Po malowanych śladach pisanki,
Wierzbowe kotki wędrują rankiem.

DZIECI
Jakaś dziwna sprawa! Co to za wyprawa?

ZAJĄCZEK
I ja zajączek, biegnę w tę stronę.
Niosę w doniczce owies zielony.

DZIECI
Jakaś dziwna sprawa! Co to za wyprawa?

RAZEM
To wyprawa przez świata pół na wielkanocny stół!
PIOSENKA: Idą dzieci ze święconką
Wiersz H. Łochockiej „ Na wielkanocnym stole” –z podziałem na role
NARRATOR
Wpadł wesoły promyk,
Utkany ze złota,
W lukrowany, biały boczek
babę połaskotał.
A że miała baba
Dużo drożdży w sobie,
Chęć ją wzięła, by się ruszyć
I do tańca pobiec.
BABA
-Mój śliczny baranku,
Bielutki, kochany,
Wykrzesz iskrę kopytkami
I pójdź ze mną w tany.
BARANEK
- Miła pani babo,
Tańczyłbym z ochotą,
Lecz się boję, że mi z różków
poodpada złoto.
BABA
- Może ty zajączku?
ZAJĄC
- Ja nie umiem, babko,
Zaraz na nos się przewracam,
Kiedy machnę łapką.
BABA
-A wy, pisaneczki,
Kraszanki barwione,
Czy nie chcecie się poturlać
W tę lub w tamtą stronę?
PISANKI
- Jakże my możemy
Z tobą, babo , hasać,
Kiedy nas objęła kręgiem
Imć pani kiełbasa?
BABA
- Hej, gdy nikt do tańca nie jest tu gotowy,
Z tobą sobie potańcuję,
Listku borówkowy!
TANIEC Z KWIATKIEM (taniec żydowski)



CHŁOPCY:

My też w wózku mamy niespodziankę miłą.
Śmigus- dyngus będzie, główki się umyją.

PIOSENKA „ŚMIGUS- DYNGUS” Z WIADERKAMI



Śmigus- dyngus!
Śmigus- dyngus!...
Staropolskim obyczajem
w wielkanocny poniedziałek
oblewamy się nawzajem.


Miły zwyczaj śmigus- dyngus!
Bo pośród życzeń radosnych
przynosi nam w podarku
uśmiech kolorowej wiosny.

Pokropię………………………… sprawi to woda, że będzie zawsze piękna i młoda

…………………………………też pokropić muszę, żeby nie miała w nosie muszek

Poleję…………………………………… niby deszczykiem, żeby tej wiosny urosła migiem

Na ……………………………………. Pryśnie także kropelka, żeby nam była jak ta perełka

Polejemy też inne dziewczyny, by miały radosne miny


DZIEWCZYNKI:
Za to miłe oblewanie macie jajka malowane. (rozdają)
TANIEC -TROJAK
Życzenia:
Wielkanocne obyczaje
wszyscy dobrze znamy.
Pamiętamy o nich,
gdy przy stole się zbieramy.
Życzymy wszystkim „Wesołego Alleluja”
PIOSENKA : „Święta wielkanocne”
Dzielnie się jajkiem i składanie życzeń świątecznych.
Poczęstunek- konsumpcja wielkanocnych wypieków.
Wykonanie ozdoby wielkanocnej- zajączka ze styropianowego jajka( oklejanie kawałkami szarej krepy, nalepianie oczu, uszów, noska, ogonka z pomponików, wąsików z papieru kolorowego, mocowanie do patyczka lub podstawki, naklejanie kokardki.
Wykonanie wspólnej fotografii.
Udział w zabawach integracyjnych:
- nauka tańca, Kaczuchy
-zabawa „Baranki i wilk”(wg Klanzy)
-zabawa z elementem rywalizacji „Przenoszenie jajek”
- zabawa „Ukryte pisanki z zadaniami”
- zabawa z elementem celowania „Bystre oko”- celowanie pisankami (piłkami) w jajko,
- zabawa „Tańcząca pisanka”-czytanie życzeń przez rodziców
- zabawa „Tańcząca palma”- odchodzenie na miejsce
8. Wyjście w celu szukania zająca.
9. Podziękowanie.

Wyświetleń: 159


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.