Katalog

Katarzyna Grzyb, 2015-05-04
Radom

Pedagogika, Artykuły

Czym są zaburzenia opozycyjno-buntownicze?

- n +

Aby zdiagnozować u dziecko zaburzenia opozycyjno-buntownicze(ODD)musi być:
1. Stwierdzona obecność utrwalonego wzorca zachowań występującego stale i wielokrotnie w przeciągu kilku miesięcy. Mogą to być wzorce negatywistyczne, wrogie, buntownicze, prowokacyjne lub niszczycielskie.
2. Zachowania te muszą wyraźnie przekraczać normy zachowania dla danego wieku i dla norm kulturowych.
Dzieci z ODD mają tendencję do aktywnego przeciwstawiania się prośbom i normom dorosłych, do celowego dręczenia słownego innych ludzi, skłonności do złości, niski próg tolerancji na frustrację, łatwo tracą panowanie nad sobą. Bunt ma najczęściej charakter prowokacyjny.
U osób ze zdiagnozowanym ODD nie ma naruszenia prawa. Są to osoby z ryzyka niedostosowania społecznego, u których wczesne oddziaływania terapeutyczne mogą poprawić funkcjonowanie dziecka w sferze społecznej i emocjonalnej. Nieleczone zaburzenia opozycyjno-buntownicze mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zachowania( CD) w dalszym dalszym życiu.CD to minimum trzy zachowania, które doprowadziły do kolizji z prawem(np. napaść, gwałt, poważne włamania, zabójstwo lub próba zabójstwa).
Wyświetleń: 443


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.