Katalog

Aneta Rybowicz, 2015-05-04
Gliwice

Plastyka, Konkursy

Gama barwna - powtórzenie.

- n +

KONSPEKT

Klasa: 4b
Przedmiot: plastyka
Temat lekcji: Gama barwna powtórzenie wiadomości
Cele lekcji:
uczeń:
wyjaśnia terminy: barwy podstawowe i pochodne, barwy dopełniające, barwy ciepłe i zimne, gama barwna,
wskazuje przykłady przedmiotów w kolorach ciepłych i zimnych,
ustala jakich barw należy użyć do utworzenia określonej gamy barwnej,
rozróżnia gamy barwne zimną, ciepłą, szeroką, wąską,
tworzy określoną gamę barwną w ramach danej techniki i zadanego tematu,
współpracuje w zespole,
ujawnia wrażliwość plastyczną i estetyczna oraz kreatywne działanie,
jest otwarty w wyrażaniu własnych sądów i opinii oraz tolerancyjny wobec działań, zainteresowań i poglądów innych ludzi.
Metody:
metody aktywizujące: zabawa edukacyjna układanka na planszach ilustrująca poszczególne rodzaje gamy barwnej, skrzynka pytań,
działania praktyczne wycinanie, naklejanie
rozmowa nauczająca (pogadanka),
praca z tekstem,
praca z materiałem ilustracyjnym.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręcznik Do dzieła! (s.32-33).
Materiały plastyczne:
przyniesione przez uczniów: 10 sztuk kółeczek o średnicy 5cm w różnych kolorach, klej
przygotowane przez nauczyciela: 3 arkusze brystolu z tabelami, taśma klejąca, zestaw pytań wykorzystanych w zabawie skrzynka pytań.
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie przypominają, które barwy określane są jako ciepłe, a które jako zimne, następnie tworzą zbiory barw na tablicy. Przypominają termin gama barwna i wymieniają jej rodzaje.
Faza realizacyjna:
1. Klasa zostaje podzielona na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje kartkę z poleceniem do zrealizowania oraz arkusz brystolu z narysowanymi kolumnami i odpowiednimi oznaczeniami. Uczniowie w zespołach realizują wskazane zadania. Czas ich wykonania zostaje wyznaczony przez nauczyciela.
2. Po ukończeniu prac nauczyciel wraz z uczniami analizuje i porównuje wykonane plansze. Następnie zasłania wszystkie nazwy gam barwnych zapisane w kolumnach. Poleca uczniom przyjrzeć się poszczególnym sznurkom korali, po czy określić, w której gamie zostały one namalowane oraz co tworzy ich gamę barwna.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel przeprowadza podsumowanie zajęć za pomocą metody skrzynki pytań. W tym celu poleca uczniom kolejno losować z pudełka kartki z pytaniami. Wyznaczone osoby udzielają odpowiedzi.
2. Ocena słowna pracy uczniów i pożegnanie.
MATERIAŁY DLA UCZNIA:

Instrukcje realizacji zadania

Zadania dla grupy I
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, ciepła z kilkoma zimnymi kolorami o cieplejszym odcieniu;
gama wąska, zimna, utworzona z odcieni koloru niebieskiego i fioletowego;
gama ciepła, złożona z odcieni koloru żółtego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.




Zadania dla grupy II
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, zimna z kilkoma ciepłymi kolorami o chłodniejszym odcieniu;
gama wąska, ciepła, utworzona z odcieni koloru czerwonego i pomarańczowego;
gama zimna, złożona z odcieni koloru zielonego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.






Zadania dla grupy III
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, ciepła, z kilkoma zimnymi kolorami o cieplejszym odcieniu;
gama wąska, zimna, utworzona z odcieni koloru zielonego i niebieskiego;
gama ciepła, złożona z odcieni koloru czerwonego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.




Wzory tabel do naklejania na arkuszach brystolu

Grupa I
Gama szeroka, ciepła Gama wąska, zimna Gama złożona z odcieni koloru żółtego





Grupa II
Gama szeroka, zimna Gama wąska, ciepła Gama złożona z odcieni koloru zielonego



Grupa III
Gama szeroka, ciepła Gama wąska, zimna Gama złożona z odcieni koloru czerwonego




Pytania podsumowujące skrzynka pytań
Co nazywamy gamą barwna?
Jakie są rodzaje gam?
Czym różnią się gamy ciepła od zimnej?
Jakie kolory tworzą gamę ciepłą?
Do jakiej gamy należą kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony?
Czym się różnią gamy wąska i szeroka?
Z jakich barw składa się gama zimna?
Do jakiej gamy należą kolory: zielony, niebieski i fioletowy?

Co nazywamy gamą barwna?


Jakie są rodzaje gam?

Czym różnią się gamy ciepła od zimnej?


Jakie kolory tworzą gamę ciepłą?

Do jakiej gamy należą kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony?

Czym się różnią gamy wąska i szeroka?

Z jakich barw składa się gama zimna?

Do jakiej gamy należą kolory: zielony, niebieski i fioletowy?





Zadania dla grupy I
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, ciepła z kilkoma zimnymi kolorami o cieplejszym odcieniu;
gama wąska, zimna, utworzona z odcieni koloru niebieskiego i fioletowego;
gama ciepła, złożona z odcieni koloru żółtego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.



Zadania dla grupy II
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, zimna z kilkoma ciepłymi kolorami o chłodniejszym odcieniu;
gama wąska, ciepła, utworzona z odcieni koloru czerwonego i pomarańczowego;
gama zimna, złożona z odcieni koloru zielonego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.



Zadania dla grupy III
Wykonajcie planszę ilustrującą różne rodzaje gamy barwnej.
1. Każda osoba wyciąga przyniesione na lekcje kolorowe koła z papieru i wykleja trzy sznurki korali w podanych gamach barwnych:

gama szeroka, ciepła, z kilkoma zimnymi kolorami o cieplejszym odcieniu;
gama wąska, zimna, utworzona z odcieni koloru zielonego i niebieskiego;
gama ciepła, złożona z odcieni koloru czerwonego.

Korale mogą mieć dowolny kształt.


Gama szeroka, ciepła

Gama wąska, zimna

Gama złożona z odcieni koloru żółtego


Gama szeroka, zimna

Gama wąska, ciepła

Gama złożona z odcieni koloru zielonego
Gama szeroka, ciepła

Gama wąska, zimna

Gama złożona z odcieni koloru czerwonego
Wyświetleń: 510


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.