![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Renata Sas-Dyrba, 2015-05-04 Kraków Marta Kąkol Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć zintegrowanych: Co wiem o Polsce?BLOK TEMATYCZNY: DUŻO WIEM O POLSCE TEMAT DNIA: CO WIEM O POLSCE? Podróże po Polsce – quiz z nagrodami. TREŚCI PODSTAWY PROGRAMOWEJ: ü uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji (E.pol.1.a) ü czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski (E.pol.1.b) ü pod kierunkiem nauczyciela korzysta z podręczników i zeszytów ćwiczeń oraz innych środków dydaktycznych (E.pol.2.e) ü tworzy wypowiedź w formie pisemnej (E.pol.3.a) ü uczestniczy w rozmowach: udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie, poszerza zakres słownictwa (E.pol.3.c) ü pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną (E. pol.3.f) ü przepisuje teksty (E.pol.3g) ü zna najbliższą okolicę, jej ważniejsze obiekty, wie w jakim regionie mieszka (E.społ.6) ü zna symbole narodowe (E.społ.7) ü wpisuje za pomocą klawiatury wyrazy i zdania (Zaj. komp.4.a) ü posiada umiejętność cięcia papieru (Zaj.tech.2.c) ü dba o prawidłową postawę siedząc w ławce (Wych.fiz.4) CELE OGÓLNE: ü doskonalenie umiejętności słuchania poleceń i korzystania z otrzymanych informacji; ü rozwijanie umiejętności słuchania wypowiedzi innych; ü wzbogacanie czynnego słownictwa uczniów; ü rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnej w formie zdań; ü doskonalenie umiejętności czytania poleceń i krótkich tekstów; ü doskonalenie umiejętności uzupełniania zdań z lukami; ü doskonalenie umiejętności poprawnego zapisywania nazw państw i ich mieszkańców; ü doskonalenie umiejętności poprawnego zapisywania nazw miast; ü doskonalenie umiejętności posługiwania się klawiaturą; ü wyrabianie aktywnej postawy podczas zajęć. CELE OPERACYJNE: uczeń: ü uważnie słucha wypowiedzi innych ü poprawnie zapisuje wyrazy i zdania ü uzupełnia zdania z lukami ü zna symbole narodowe Polski ü zna charakterystyczne miejsca Polski ü starannie tnie po liniach ü aktywnie uczestniczy w zajęciach. CELE TERAPEUTYCZNE: · ogólne: ü wdrażanie do współpracy w grupie ü uaktywnianie i usprawnianie koordynacji oko – ręka ü ukazanie wartości narodowych ü kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru ü doskonalenie koncentracji i skupienia uwagi · operacyjne: ü uczeń nawiązuje kontakt werbalny i niewerbalny z grupą ü uczeń posiada umiejętność sprawnego kierowania ręką wiodącą ü uczeń zna i rozumie kim jest patriota ü uczeń potrafi dokonać wyboru spośród ukazanych propozycji ü uczeń skupia uwagę na konkretnym ćwiczeniu i wykonuje je zgodnie z instrukcją METODY: - oparte na słowie: pogadanka - ćwiczenia praktyczne: quiz wiedzy o Polsce FORMY PRACY: - praca indywidualna zróżnicowana - praca zbiorowa z : ü całą klasą ü w grupach ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - znaczki – herby miast do podziału na grupy, - portfolio ucznia karta nr 38, karta „Dom” do składania - karty pracy indywidualnej i grupowej przygotowane przez nauczyciela, - zdjęcia charakterystycznych symboli i herbów miast Polski: Warszawy, Krakowa, Katowic, Torunia, Poznania, Gdańska, - dyplomy - tekst „Katechizmu polskiego dziecka” z lukami, - karta punktowa grupy PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie, przedstawienie tematu zajęć i wskazanie, na co będzie zwracana szczególna uwaga na zajęciach. Wyjaśnienia nauczyciela dotyczące poszczególnych stanowisk i przypisanych im zadań oraz sposobu punktacji. Nauczyciel wspomagający (N) powtarza w miarę potrzeby przebieg quizu, tłumaczy zasady. 2. Podział klasy na grupy. Losowanie znaczków-herbów, wymyślenie hasła grupy. Wybranie pierwszego stanowiska. Nauczyciel wspomagający (N) pomaga uczniom w doborze grupy. 3. Działalność praktyczna uczniów na poszczególnych stanowiskach. - wykonywanie zadań - sprawdzanie poprawności - zapisanie liczby zdobytych punktów Stacja 1 uzupełnianie brakujących wyrazów w wierszu „Katechizm polskiego dziecka”. Stacja 2 wykonywanie ćwiczeń z portfolio. Stacja 3 odpowiadanie na pytania. Stacja 4 podpisywanie zdjęć związanych z miastami Polski na komputerze. Stacja 5 wykonanie domków karta portfolio Dom - składanie siatki domu. (N) czuwa nad przebiegiem pracy w grupie, wspomaga uczniów niepełnosprawnych w poprawnym rozwiązywaniu zadań. (N) koordynuje pracę, sprawdza stopień zrozumienia poleceń, pomaga i motywuje do pracy, w razie potrzeby, modyfikuje pracę dając przygotowane wcześniej karty pracy. 4. Ogłoszenie wyników konkursu: - uczniowie wieszają swoje karty punktacji na tablicy - ogłoszenie wyników - wręczenie dyplomów zwycięzcom (N) pomaga w umieszczeniu kart na tablicy. 5. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za rywalizację zgodną z zasadami fair play. Załączniki: Katechizm polskiego dziecka - Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały. - Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi. - W jakim kraju? - W polskiej ziemi. - Czem ta ziemia? - Mą Ojczyzną. - Czem zdobyta? - Krwią i blizną. - Czy ją kochasz? - Kocham szczerze. - A w co wierzysz? - W Polskę wierzę! - Cos ty dla niej? - Wdzięczne dziecię. - Coś jej winien? - Oddać życie. Władysław Bełza Katechizm polskiego dziecka - ... - Polak mały. - Jaki znak twój? - ... - Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi. - W jakim kraju? - W polskiej ziemi. - Czem ta ziemia? - ... - Czem zdobyta? - Krwią i blizną. - ... - Kocham szczerze. - A w co wierzysz? - ... - Cos ty dla niej? - Wdzięczne dziecię. - Coś jej winien? - Oddać życie. Władysław Bełza Odpowiedzcie na pytania i napiszcie rozwiązanie: · Jakie znacie symbole Polski? · Jak nazywa się stolica Polski? · Jak nazywa się miasto, z którym wiąże się legenda o koziołkach? · Jak nazywa się miasto, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik? · Jak nazywa się miasto, z którym wiąże się legenda o smoku? · Kto to jest patriota? · Napisz w ramce jak nazywa się miasto, którego symbole i herb są pokazane na zdjęciach. · Jakie są Waszym zdaniem 3 najpiękniejsze miejsca w Polsce? Zgłoś błąd Wyświetleń: 314
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |