Katalog

Renata Sas-Dyrba, 2015-05-04
Kraków

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Scenariusz zajęć otwartych "Chcę być zdrowy - jem owoce i warzywa".

- n +

Temat: Chcę być zdrowy - jem owoce i warzywa.

Treści z Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego:
5.1. dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
9.2. umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
14.3. dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;

Cele ogólne:
- kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców
- zapoznanie z piramidą zdrowego żywienia
- doskonalenie umiejętności korzystania z funkcji poznawczych swoich zmysłów
- doskonalenie umiejętności manualnych

Cele szczegółowe:
- rozumie konieczność wzbogacania codziennej diety o warzywa i owoce
- wie jakie są zasady zdrowego odżywiania
- rozpoznaje warzywa i owoce po ich zapachu, kształcie, fakturze
- potrafi wykonać wydzierankę w kształcie jabłka.

Metody:
· podające (objaśnianie, pogadanka, instruktaż)
· eksponujące (pokaz, demonstracja)
· praktyczne (działanie praktyczne)

Formy:
indywidualna, zbiorowa, zespołowa

Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna zawierająca teksty zagadek o warzywach i owocach, przedstawiająca piramidę zdrowego żywienia, zachęcająca do spożywania warzyw i owoców
- surowe owoce i warzywa, czarny szal do zakrycia oczu;
- szablony jabłuszek do odrysowania,
- papier kolorowy: żółty, czerwony, zielony,
- klej, nożyczki, ołówki,
- samoprzylepne logo szkoły.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa wprowadzająca w temat zajęć: przedszkolaki i uczniowie siedzą przy ławkach ustawionych w podkowę, nauczyciel pozdrawia dzieci np.: witam wszystkich, którzy zjedli wczoraj jabłko (dzieci, które to zrobiły wstają)

2. Rozmowa wprowadzająca i zachęcająca do oglądnięcia prezentacji multimedialnej.

3. Pokaz prezentacji:
- odgadywanie zagadek,
- prezentacja piramidy zdrowia i omówienie jej wraz z dziećmi,
- omówienie zdrowego stylu życia i odżywiania się, rozmowa z dziećmi.

4. Wykonanie jabłuszka, jako symbolu „Klubu jabłuszka”; przedszkolakom pomagają uczniowie klasy trzeciej:
- odrysowanie i wycięcie kształtu jabłuszka
- przygotowanie kolorowych wydzieranek do wyklejenia jabłuszka
- przyklejenie wydzieranki i loga szkoły
- przyklejenie jabłuszka do ubrania
- złożenie zobowiązania „Klubu jabłuszka”:
Codziennie w szkole/przedszkolu zjem owoc lub warzywo.
W poniedziałki, środy i piątki nie będę do szkoły/przedszkola zabierał słodyczy.
We wtorki i czwartki będę do szkoły/przedszkola zabierał wodę, a nie słodkie napoje .

5. Zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą dotyku i węchu, z zasłoniętymi oczami: każdy przedszkolak dostaje do ręki owoc lub warzywo, który może dotykać, gnieść, wąchać, a na koniec podać jego nazwę.

6. Podsumowanie zajęć: rozmowa na temat wiadomości zdobytych przez dzieci w czasie
lekcji oraz możliwości wykorzystania ich w życiu codziennym.





Wyświetleń: 236


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.