AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Grażyna Szczęsna, 2015-03-24
Łękińsko

Matematyka, Zadania

,,W Karkonoszach” - zadania na Zieloną Szkołę i nie tylko.

- n +

Przedstawiam propozycję 10 zadań o treści związanej z regionem Gór Karkonoszy. Zachęcam do ich wykorzystania na zajęciach koła matematycznego w klasach IV – VI lub podczas pobytu na Zielonej Szkole. Uważam, że ciekawa treść tych zadań zmobilizuje uczniów do utrwalenia matematycznych umiejętności typu: porównywanie różnicowe
i ilorazowe, obliczenia zegarowe, skala, obliczanie ułamka danej liczby, znaki rzymskie, obliczanie drogi przebytej ze średnią prędkością i w odpowiednim czasie .

Zadanie 1.
Z Łękińska do Miasteczka Western City w Ścięgnach jechaliśmy autokarem 4 godziny
ze średnią prędkością 80 km na godzinę. Oblicz i zapisz, ile kilometrów pokonaliśmy.

Zadanie 2.
Najwyższy w Sudetach ,,Wodospad Kamieńczyk” położony jest na wysokości 846 metrów n.p.m. a ,,Wodospad Zaskalnik” w Beskidzie Śląskim znajduje się na wysokości 550 metrów n.p.m. Oblicz i zapisz, o ile metrów wyżej położony jest ,,Wodospad Kamieńczyk”.

Zadanie 3.
,,Wodospad Zaskalnik” jest wysoki na 5 metrów, a ,,Wodospad Kamieńczyk” na 27 metrów. Oblicz, ile razy krótszy jest ,,Zaskalnik”. Zapisz obliczenia, a wynik przedstaw
w postaci ułamka dziesiętnego i zwykłego.

Zadanie 4.
Park Zdrojowy w Cieplicach powstał w 1713r. Datę powstania parku zapisz za pomocą znaków rzymskich. Oblicz, ile lat i wieków upłynęło od tego wydarzenia. (zapisz obliczenia)

Zadanie 5.
Zamek ,,Chojnik” usytuowany jest na szczycie Góry Chojnik, która ma wysokość 627 metrów n.p.m.. Zamek ,,Bolczów” oparty jest na naturalnych fragmentach skały granitowej znajdującej się na wysokości 561 metrów n.p.m. Ile metrów wynosi różnica tych wysokości? (zapisz obliczenia)

Zadanie 6.
Turysta zaplanował wędrówkę do Zamku ,,Chojnik” trasą od strony Sobieszewa(tzw. czerwonym szlakiem). Droga wiodła przez las, Głazowisko, Skalny Grzyb, Piekielny Kamień. Wyruszył o godz. 9.37, a dotarł do zamku o godz. 11.13. Oblicz, ile minut trwała wędrówka turysty. (zapisz obliczenia)

Zadanie 7.
W Parku Miniatur w Kowarach zbudowano modele ciekawych obiektów Karkonoszy. Miniatury wykonano ze wszystkimi detalami i szczegółami w skali 1 : 25 lub 1 : 50. Oblicz, ile centymetrów ma szczyt ,,Śnieżka” w tym parku, jeśli jej rzeczywista wysokość wynosi 1602 metry n.p.m. (zapisz obliczenia)

Zadanie 8.
Cena biletu na zwiedzanie Zamku Chojnik dla osoby dorosłej wynosi 19 zł. Bilet dla dziecka do 14 lat jest o 4 zł tańszy. Oblicz koszt zwiedzania zamku pięcioosobowej rodziny, która ma 3 dzieci, w tym jedno 15 – letnie. (zapisz obliczenia)

Zadanie 9.
Obserwatorium Wysokogórskie Meteorologiczne na Śnieżce zbudowane jest z trzech dysków o różnych średnicach: górnego – 13 metrów, średniego – 20 metrów, dolnego – 30 metrów. Oblicz długości średnic tych dysków w Parku Miniatur w Kowarach wykonanych
w skali 1 : 50. (zapisz obliczenia, wyniki podaj w centymetrach)

Zadanie 10.
Wazon na kwiaty, ręcznie zdobiony, wykonany z wysokiej jakości szkła kryształowego
w hucie ,,Julia” w Piechowicach kosztuje 119,45 zł. Oblicz w złotych wartość tego wazonu po obniżce o 1/5 jego ceny. (zapisz obliczenia)

Opracowała
Grażyna Szczęsna
Wyświetleń: 327


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.