Katalog

Renata Janiszewska, 2015-03-10
Komorniki

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć.

- n +


Konspekt zajęć
klasa IIc
Rok szkolny 2014/15


Temat bloku: Jesienne krajobrazy
Temat dnia: Pory roku
Data: 27 października 2014r.
Prowadzący: mgr Renata Janiszewska
Czas: 3 godziny dydaktyczne

Cele ogólne:

 Kształtowanie u dziecka systemu wiadomości i umiejętności potrzebnych mu do poznania i rozumienia świata przyrody;
 Rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata;
 Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania nauczyciela i wypowiedzi rówieśników;
 Zachęcanie do wypowiadania się na tematy bliskie dzieciom, znane im z doświadczenia;
 Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem:
 Wdrażanie do korzystania z podręczników i zeszytów ćwiczeń oraz innych środków dydaktycznych;
 Mobilizowanie dzieci do integracji i współpracy w ramach grupy;
 Rozwiązywanie zadań tekstowych wymagających wykonania obliczeń pieniężnych;


Cele szczegółowe:

Uczeń:
 Zna nazwy pór roku i wie, kiedy się rozpoczynają;
 Potrafi podać cechy charakterystyczne poszczególnych pór roku;
 Rozpoznaje i nazywa pory roku na ilustracjach;
 Zapisuje wyrazy kojarzące się z porami roku;
 Układa i zapisuje pytania do podanego zdania;
 Potrafi sformułować i zapisać zdania na temat czterech pór roku;
 Wyszukuje potrzebne informacje w tekście;
 Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wynikające z następstwa pór roku;
 Wykonuje łatwe obliczenia pieniężne
 Zgodnie współpracuje w grupie.







Odniesienia do podstawy programowej:

Uczeń :
W zakresie edukacji polonistycznej:
 1.1.a - uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,
 1.1.b - rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone
rysunki, piktogramy, znaki infor-macyjne, zna wszystkie litery alfabetu; czyta i
rozumie teksty przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski
 1.1.c - wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze
słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci,
 1.3.a - tworzy kilkuzdaniową wypowiedź w formie ustnej i pisemnej
 1.3.c - uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje
własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,
 1.3.f - pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność
gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną,
W zakresie edukacji przyrodniczej:
 6.5.f - wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku; wie, jak zachować się
odpowiednio do warunków atmosferycznych;
 6.2 - opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące i w
zbiornikach wodnych; wie, jakie warunki są konieczne do rozwoju roślin i
zwierząt w gospodarstwie domowym, w szkolnych uprawach i hodowlach itp.;
W zakresie edukacji matematycznej:
 7.8 - rozwiązuje proste zadania tekstowe (w tym zadania na porównywanie różnicowe,
ale bez porównywania ilorazowego);
 7.9 - wykonuje łatwe obliczenia pieniężne (cena, ilość, wartość) i radzi sobie w
sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności; zna będące w obiegu
monety i banknoty; zna wartość nabywczą pieniędzy; rozumie, czym jest dług;

Metody pracy:
 oparte na słowie: rozmowa nauczyciela z uczniami, wypowiedzi uczniów, praca z tekstem
 oparte na oglądzie: pokaz ilustracji, instrukcja wykonania kart do gry
 oparte na działaniu: „zdobienie sukni” w obrazki i napisy z charakterystycznymi
cechami pór roku, uczestnictwo w zabawach ruchowych, wykonanie kart,

Formy pracy:
 zbiorowa, grupowa jednolita i zróżnicowana, indywidualna jednolita i zróżnicowana;

Środki dydaktyczne:
• Podręcznik do klasy 2 „Tropiciele” cz.,1, str. .76 -77
• Karty ćwiczeń do klasy 2 „Tropiciele” cz. 1, str. 84 -85
• Matematyka do klasy 2 „Tropiciele” cz.1, str.74 -75
• Wyprawka dla klasy 2, cz.1, karty: 14, 15, 16
• Kontury 4 sukien dla pór roku
• Karteczki z symbolami pór roku: kwiatki, słoneczka, listki i gwiazdki
• Duże rysunki symboli pór roku
• Kartki z nazwami pór roku i datami ich rozpoczęcia

Przebieg zajęć:

1. Część wstępna – wprowadzenie do tematu
- Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza T.M. Massalskiej pt.; „Cztery pory roku”
- Wypowiedzi dzieci kierowane pytaniami nauczyciela na temat treści wysłuchanego wiersza,:
 Kto odwiedził krawca i w jakim celu?
 Jakie suknie zamówiły poszczególne pory roku?
 Co obiecał krawiec?
2. Rozmowa na temat cech poszczególnych pór roku na podstawie ilustracji, tekstu i doświadczeń uczniów.
- wszystkie dzieci oglądają ilustracje pór roku na str. 76 podręcznika oraz samodzielnie, cicho czytają zamieszczony na tej stronie tekst. Następnie wypowiadają się zgodnie z posiadaną wiedzą :
 W jakiej kolejności występują pory roku? ( nauczyciel odsłania tablicę, na której wiszą kartki z nazwami pór roku i kontury 4 sukni)
 Którego dnia się rozpoczynają? (wybrane dzieci zawieszają przy nazwach pór roku kartki z datą ich rozpoczęcia)
- Do czytania informacji o cechach czterech pór roku na str. 77, dzieci podzielone są na 4 grupy ( wg. wylosowanych symboli pór roku).
- po przeczytaniu tekstu grupy zbierają się przy wywieszonych w klasie dużych symbolach pór roku. Ich zadaniem jest wypisanie na karteczkach z małymi symbolami wyrazów, wyrażeń na temat charakterystycznych cech pogody, zmian w przyrodzie w danej porze roku.
- Po zakończonej pracy, przedstawiciele grup odczytują swoje informacje na tematy:
 Co charakteryzuje pory roku? ( cechy pogody)
 Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w czasie trwania każdej z nich?
Dzieci z innych grup mogą dopowiedzieć jeszcze inne cechy, które znają.
Karteczki z symbolami dzieci przyklejają do konturu sukni pory roku, o której mówiły.

3. Rozpoznawanie i nazywanie pór roku na ilustracjach. Naklejanie wyrażeń kojarzących się z porami roku.
- Dzieci pracują z Kartami ćwiczeń – karta 84 ćw. 1
- po pracy odczytują wklejone wyrażenia – pozostałe dzieci sprawdzaj poprawność wykonania zadania

4. Przerwa śródlekcyjna
- dzieci naśladują wiosenny spacer, rozwijający się z pąka kwiat, pływanie w morzu lub jazdę na rowerze, odlatujące ptaki, spadający liść, lepienie bałwana, ubieranie choinki.
( chętne dzieci podają tez inne propozycje czynności, związanych z porami roku)

5. Formułowanie i zapisywanie zdań na temat czterech pór roku.
- Dzieci podają ustnie propozycje zakończeń zdań z ćw. 5 na str. 85 Kart pracy.
- najładniej ułożone zdania zapisują w zeszycie, jako notatkę z lekcji.


6. Układanie i zapisywanie pytań do podanego zdania.
- dzieci ustalają, do jakiej pory roku pasuje to zdanie.
- po zastanowieniu się kończą układanie pytań pasujących do podanego zdania i zapisują je - Karty ćwiczeń str. 85, ćw. 3 ( wybrane dziecko pisze wzór na tablicy.). Dzieci zwracają uwagę na znak na końcu każdego zdania – pytajnik.

7. Przerwa śródlekcyjna
- dzieci bawią się w zabawę „Grzybki” ( śpiew z pokazywaniem czynności)

8. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Obliczenia pieniężne.

- nauczyciel ustnie mówi treść zadań związanych z jesienią, a dzieci podają rozwiązania.
Zad. 1 – Ania kupiła rękawiczki za 10 zł. Ewa za swoje zapłaciła o 10 zł więcej. Ile kosztowały rękawiczki Ewy?
Zad. 2 – Adaś chce kupić lornetkę do obserwacji odlatujących ptaków. Ma 40 zł, a lornetka kosztuje 60 zł. Ile pieniędzy brakuje Adasiowi?
- wspólne rozwiązanie zadania z Kart matematycznych – str. 74 z. 3
- samodzielne rozwiązanie zadań 1 i 2 z Kart matematycznych – str.74
- chętni, szybciej pracujący wykonują zadanie dodatkowe – str. 75 z. 5

12. Podsumowanie zajęć
- dzieci szykują z wyprawki karty do gry „Piotruś i pory roku”
- parami, w trójkach lub czwórkami. Grają w grę przypominając sobie cechy charakterystyczne pór roku.
- dzieci ustalają na jaką ocenę z zachowania, za pracę podczas zajęć zasłużyły dzisiejszego dnia i kolorują w dzienniczkach w tabeli odpowiednim kolorem okienko z dzisiejszą data.







Wyświetleń: 445


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.