Katalog

Barbara Rakowska, 2015-02-02
koszalin

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć dla grupy sześciolatków z zakresu mowy i myślenia.

- n +

TEMAT TYGODNIOWY: Przyszła Zima
TEMAT ZAJĘĆ: Czym bawimy się na śniegu i lodzie?

Cele ogólne:
-rozwijanie twórczej aktywności wzrokowo- ruchowej
-kształtowanie kreatywnej postawy wobec otaczającego świata
- dostrzeganie związków przyczynowo -skutkowych
-doskonalenia umiejętności wypowiadania się na określony temat
-formułowanie poprawnie składniowo zdań
-zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;

Cele operacyjne:

-potrafi nazwać aktualną porę roku
-potrafi wymienić charakterystyczne cechy zimy
-wie jak należy zachować się podczas zimowych zabaw
-zna nazwy i przeznaczenie wybranego sprzętu do zabaw i sportów zimowych
-potrafi czytać globalnie wyrazy i rozwiązywać zagadki według własnych możliwości
-potrafi rozróżnić i nazywać cyfry
-posiada zdolność kojarzenia i umiejętność rozwiązywania zagadek słownych
-potrafi składać obrazki z części
-potrafi współdziałać w zespole
-potrafi usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową
-potrafi wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą

Formy:
-indywidualna
-zespołowa
Metody:
-czynne (zadania stawiane do wykonania, samodzielnych doświadczeń , metody W. Sherborne, D. Dziamskiej, elementy pedagogiki zabawy))
-słowna( rozmowa, instrukcje, objaśnienia)
-oglądowa (pokaz, ilustracja)

Środki dydaktyczne:
List od Pani Zimy, zagadki, płyty z piosenkami, śnieżynki, sylwetka Pani Zimy, napisy globalne, zdania, obrazki do składania, ilustracje przedstawiające sporty zimowe.

Przebieg zajęć:

I część wstępna:

1. Powitanie przy zabawie ,,Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas”
2. Pukanie do drzwi. Pani z personelu wnosi przesyłkę.
3. Mamy dzisiaj gościa jest nim bałwanek i dostaliśmy przesyłkę- czarodziejskie pudełko. Sprawdzimy co się w nim znajduje? W pudełku jest list od Pani Zimy i koperty.
( Bałwanek czyta list.)
Drogie dzieci!
Przesyłam Wam mojego zimowego przyjaciela –bałwanka, który towarzyszy mi podczas mojego panowania, żeby się z Wami bawił oraz zimowe niespodzianki. Myślę, że ułożycie i odgadniecie je bez trudu. Życzę wesołej zabawy.
Pani Zima.





II Część zasadnicza:
4. Zobaczymy jakie niespodzianki przygotowała nam Pani Zima. W jakim kolorze są śnieżynki? W naszym kartonie znajdują się śnieżynki w kolorze zielonym , czerwonym, liliowym, beżowym na sznureczkach. Są także koperty. Widzę, że Pani Zima przygotowała kolorowe śnieżynki dla każdego dziecka, albowiem wszystkie śnieżynki są podpisane waszymi imionami. Proszę podejdą najpierw dziewczynki i odszukają swoją śnieżynkę, następnie chłopcy i założą je.
5. Odszukanie śnieżynek przez dzieci do piosenki ,, Kolorowy śnieg”.
6. Proszę sprawdzić, czy na śnieżynce jest napisane wasze imię.
7. Proszę utworzyć 4 zespoły w formie kół w miejscach oznaczonych pachołkiem z kolorem waszej śnieżynki:
- 1-zielony
-2-czerwony
-3-liliowy
-4-beżowy
8. Przy piosence ,,Kolorowy śnieg” dzieci tworzą cztery zespoły. Proszę odwrócić się w moją stronę.
Ile zespołów jest utworzonych? Ile śnieżynek jest w każdym zespole? Proszę przeliczyć.
9. Każdy zespół wybierze swojego dowódcę. Dowódca zespołu podejdzie do czarodziejskiego pudełka i wylosuje kopertę z swoją śnieżynką , którą przygotowała pani Zima.
10.W każdej kopercie są zadania do wykonania. Proszę otworzyć koperty.
Który zespół wykona zadanie i ułoży ilustrację usiądzie prosto.
-co ułożyły dzieci z pierwszego zespołu? (sanki)
-co ułożyły dzieci z drugiego zespołu?(narty)
-co ułożyły dzieci z trzeciego zespołu?( łyżwy)
-co ułożyły dzieci z czwartego zespołu( ślizgacz, bądź deska do zjeżdżania),
11. Do czego służą te przedmioty?
-Jak się nazywają? (sanki, łyżwy, narty, deska do zjeżdżania)
-Kiedy można z nich korzystać?(zimą)
-Czym charakteryzuje się zima? Jest zimno, jest mróz, szybko robi się ciemno, pada śnieg
-Jak się zabezpieczamy przed zimnem?( smarujemy twarz kremem, zakładamy ciepłe ubranie)
12. Zobaczcie, jakie jeszcze niespodzianki w przygotowała Pani Zima. W waszych kopertach znajdują się również bałwanki. Na nich znajdują się napisane zadania do wykonania. Wy potraficie pięknie głoskować i czytać. Myślę, że zadania nie sprawią wam kłopotu. Czy to prawda?
• Dzieci z zespołu 1-go (zielonego) odczytują zadanie i wykonują je. Jeśli odczytanie sprawia trudności, czyta nauczyciel: Proszę wyróżnić pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazie- sanki. Proszę podzielić wyraz na sylaby.
• Dzieci z zespołu 2-go ( czerwonego) odczytują zadanie i wykonują je. Jeśli odczytanie sprawi kłopot, odczytuje nauczyciel: Proszę wymienić wszystkie głoski w wyrazie- narty. Proszę podzielić wyraz na sylaby.
• Dzieci z zespołu 3-go (liliowego) j/w. Proszę odczytać wyraz- łyżwy. Proszę z tym wyrazem ułożyć zdanie.
• Dzieci z zespołu 4-go ( beżowego) j/w. Proszę odczytać zdanie –To jest deska do jazdy. Uzupełnienie słowem- deska snowboardowa.
13. Zabawa ruchowa ,,Zabawy na śniegu”. Wszystkie śnieżynki z zespołów biorą udział w zabawie. Pokaz ilustracji z zabawą.
• Do piosenki ,,Ulepimy bałwana”-dzieci toczą kule śnieżne, lepią bałwana
• Do piosenki ,,Już się cieszą dzieci-”dzieci robią kulkę śnieżną z kartki , zgniatają, podrzucają w górę.
• Do piosenki ,,Hu ,hu ha nasza zima zła-”podają sobie kulę obiema rękoma, prawą ręką w prawą stronę, oraz w lewą ( jeden obrót)
• Wrzucanie kul do celu-koszy
15. Śnieżynki siadają w swoich zespołach. Pani Zima przygotowała nam jeszcze jedną niespodziankę. Na tablicach są zadania. Nauczyciel tłumaczy zespołom zadania. układania-zimowa muzyka.
• Śnieżynki zielone-ubierają sylwetkę dziecka w czapkę, szalik, kurtkę, rękawiczki- zimowe ubranie
• Śnieżynki czerwone- układają historyjkę obrazkową dotyczącą zabawy zimowej wg kolejności zdarzeń (np.: pada śnieg, ubierają się, wychodzą na dwór, lepią bałwana)
• Śnieżynki liliowe- oddzielają ilustracje bezpiecznych zabaw i niebezpiecznych zabaw zimowych.( Tak, Nie)
• Śnieżynki beżowe- układają proste podpisy do ilustracji przedstawiających dyscypliny sportowe zimowe ( Jazda na sankach. Jazda na nartach. Jazda na łyżwach.

16. Krzyżówka.
Proszę usiąść dookoła dywanu. Rozwiązanie krzyżówki wskaże nam wykonanie dalszej pracy.
1) To zagadka bardzo krótka:
Nogi, rogi, ogon, bródka. (koza)
2) Choć nie mają kół
Same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek (sanki)
By wciągnąć na górę.
3) Kiedy z komina w górę się snuje,
To znak, że mama obiad gotuje. (dym)
4) Złośliwa panienka,
W pasie bardzo cienka
Leci, brzęczy z daleka, (osa)
Każdy przed nią ucieka .
Dzieci wpisują w rubryki litery.
HASŁO : ZIMA


1.

K
O
Z
A

S
A
N
K
I

3.


4.
D
O
M

O
S
A



2.





17. Odsłonięcie sylwetki Pani Zimy na tablicy.
Żeby nasza Pani Zima nie była taka mroźna i groźna, udekorujemy jej sukienkę kolorowymi płatkami śniegu. Na stołach są przygotowane kolorowe kartki, które można ponacinać, śnieżynki które można pokolorować, można na śnieżynkę nakleić gotowe elementy. Każdy wybierze jaką śnieżynkę chce wykonać i umieści w różnych miejscach na sukni Pani Zimy: na dole, na górze, po prawej stronie, po lewej stronie. Kto umieści swoją śnieżynkę usiądzie na dywanie.
III Część końcowa:
18. Zima jest piękną porą roku, ale podczas tych wesołych zimowych zabaw szczególnie musimy zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Proszę powiedzieć :
- Dlaczego nie jeździmy na łyżwach po zamarzniętych rzekach?
- Gdzie można wyłącznie jeździć na łyżwach.
- Dlaczego nie należy zjeżdżać na sankach i nartach w pobliżu jezdni?
- Dlaczego śnieżki do zabawy nie powinny być zbyt twarde?
- Co trzeba robić by się nie przeziębić zimą?
Życzę wszystkim dzieciom, by nie zdarzyło nic z złego podczas zimowych zabaw.

Barbara Rakowska
Wyświetleń: 474


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.