Katalog

Magdalena Adamek, 2014-12-31
Wodzisław Śląski

Język angielski, Konspekty

Talking about health - konspekt lekcji otwartej z języka angielskiego.

- n +

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Informacje o klasie:

Klasa: Ia/Ib- grupa rozszerzona
Liczba uczniów:12
Podstawa programowa: Poziom III.1
Temat: Talking about health- porozmawiajmy o zdrowiu.
Stosowany podręcznik: Next Move
Treści nauczania wg PP:
1) środki językowe z zakresu zdrowie (11)
2) rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu
3) rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi pisemnych
4) tworzenie wypowiedzi ustnych
6) reagowanie w typowych sytuacjach
8) przetwarzanie tekstu

Cel główny:
• wzbogacenie zasobu słownictwa związanego ze zdrowiem (e.g. a cough, a rash, toothache etc.) i umiejętności wykorzystania go w sytuacjach typowych

Szczegółowe cele operacyjne:

1. Wiadomości – uczeń potrafi:
• wymienić choroby i kontuzje
• stosować poznane środki leksykalne w wypowiedziach
• poprawnie wymawiać dźwięk ‘gh’
• odpowiadać na pytania do tekstu
2. Umiejętności – uczeń potrafi:
• reagować na polecenia
• znajdować w tekście określone informacje
• opisywać zdjęcia i wskazywać różnicę między nimi
• tworzyć dialog z partnerem w typowych sytuacjach życia codziennego związanych ze zdrowiem: wyrażać troskę, pytać o/opisywać objawy, sugerować rozwiązania, udzielać rady
• przekazywać w języku obcym informacje zawarte w materiałach audiowizualnych
3. Postawy – uczeń potrafi:
• pracować indywidualnie
• pracować w parach


Cele wychowawcze:
• zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku kontuzji

Metody pracy:
• swobodne wypowiedzi uczniów
• słowna-rozmowa
• praca z tekstem
• praktyczna-wykonywanie ćwiczeń
• praca w parach

Techniki pracy:
• dopasowywanie wyrażeń do obrazków
• kwalifikowanie dźwięków
• rozwiązywanie krzyżówki
• dopasowywanie wyrażeń do zdań
• dobieranie zdań do wyrażeń
• opisywanie fotografii
• znajdowanie różnic między fotografiami
• odpowiadanie na pytania na podstawie dialogu
• tworzenie własnych mini-dialogów
• uzupełnianie zdań.


Pomoce dydaktyczne:
• zdjęcia
• ćwiczenia leksykalne
• krótki filmik
• nagrania audio
• karty pracy
• sprzęt multimedialny


PRZEBIEG LEKCJI:

1.Część wstępna 5 minut:

• podanie tematu lekcji i przedstawienie celów lekcji
• rozgrzewka językowa – przypomnienie nazw części ciała.

2. Rozwinięcie 20 minut:

• wprowadzenie słownictwa- uczniowie dopasowują wyrażenia związane z problemami zdrowotnymi do obrazków, następnie powtarzają za modelem (chóralnie i indywidualnie) ćwicząc poprawną wymowę
• ćwiczenia leksykalne- uczniowie ćwiczą nowo poznane słownictwo poprzez rozwiązywanie następujących zadań: krzyżówka, dopasowywanie wyrażeń do zdań, dobieranie zdań do wyrażeń
• wymowa dźwięku ‘gh’- uczniowie poznają dwa sposoby wymawiania dźwięku ‘gh’ (/f/, /silent/), następnie kwalifikują odpowiednio podane wyrazy
• opis fotografii- uczniowie wskazują różnice pomiędzy zdjęciami przedstawiającymi pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza.
• słuchanie/czytanie- uczniowie słuchają i czytają dialog odbywający się w poczekalni gabinetu lekarskiego i odpowiadają na pytania do dialogu. (* element kulturowy- The O2 Arena- nauczyciel pokazuje zdjęcia przedstawiające słynny londyński obiekt znany również pod nazwą Millenium Dome, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym)

3.Utrwalenie materiału i podsumowanie lekcji 20 minut:

• funkcje językowe – uczniowie wyszukują w dialogu wyrażenia służące pytaniu o zdrowie i reagowaniu na nie, następnie słuchają i czytają dwa mini dialogi, w których pojawiają się ponownie te wyrażenia.
• komunikacja- uczniowie pracując w parach tworzą własne mini dialogi
z wykorzystaniem poznanego słownictwa i wyrażeń.
• język w sytuacjach życiowych- uczniowie oglądają krótki filmik prezentujący epizod z życia brytyjskich nastolatków, w którym jeden z bohaterów doznaje kontuzji kolana. Film poza celami językowymi służy podniesieniu poziomu wiedzy uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zakreślają prawidłowe odpowiedzi do zadania sprawdzającego rozumienie fabuły a następnie uzupełniają popularny mnemonik (R.I.C.E Rest Ice Compression Elevation) dotyczący pierwszej pomocy.
• podsumowanie lekcji, ocena pracy uczniów na lekcji, zadanie pracy domowej- ćwiczenia utrwalające poznane na lekcji słowa i wyrażenia oraz ich funkcje językowe.

Wyświetleń: 616


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.