Katalog

Grażyna Kucińska, 2014-12-31
Wołomin

Edukacja dla bezpieczeństwa, Artykuły

Pierwsza pomoc - umiejętność, która może uratować życie.

- n +

Pierwsza pomoc – umiejętność, która może uratować życie.

Pierwsza pomoc to temat, który często ignorujemy, uważając, że niesienie pomocy innym nas nie dotyczy – kończy się co najwyżej na wykręceniu numeru ratunkowego i oczekiwaniu na karetkę. W dobie Internetu, GPS-u i smartfonów czujemy się bezpiecznie, żyjąc w błogiej nieświadomości i polegając na innych. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że umiejętność przyjścia na ratunek drugiej osobie jest niezwykle istotna i w wielu przypadkach może okazać się bezcenna. Wykonując kilka prostych czynności popartych nabytą wcześniej wiedzą można pewnego dnia uratować komuś życie. I niekoniecznie musi być to nieznajoma ofiara wypadku drogowego – w potrzebie może równie dobrze znaleźć się najbliższa nam osoba, której nieszczęście przytrafi się w naszym własnym domu.
Niezwykle ważne jest, aby umiejętność niesienia pierwszej pomocy była stale popularyzowana. Przyczynia się do tego między innymi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizując regularne kursy, które pozwolą nam nauczyć się niezbędnych podstaw w przyjaznej atmosferze. Dzięki takim akcjom pierwsza pomoc znajduje swoje miejsce w świadomości ludzi. W dzisiejszym świecie staje się równie ważna jak umiejętność pływania czy umiejętność prowadzenia samochodu. Kursy takie niezwykle mocno przemawiają też do wyobraźni ludzi młodych, którzy mają szanse zapoznać się z możliwymi scenariuszami, których na co dzień może doświadczyć każdy z nas, i nauczyć się na nie odpowiednio reagować. W ten sposób młodzież wyzbywa się strachu przed sytuacjami, w których niezbędna jest pomoc i uzyskuje bezcenną wiedzę, jak podczas nich postępować. Dzięki temu młode pokolenie wchodzi w życie z kolejną, przydatną umiejętnością. Bardzo ważne jest w tym wypadku włączanie nauki pierwszej pomocy do grona zajęć dodatkowych w szkołach zarówno podstawowych i gimnazjach, jak i w szkołach średnich. Upowszechnienie z pewnością wpłynie na wzrost świadomości młodych ludzi. A wszystko to po to, aby pewnego dnia nie stać biernie w oczekiwaniu na karetkę.
Wiele wydarzeń dnia codziennego pokazuje, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy nie jest wyłącznie abstrakcyjnym pojęciem, przerabianym jako punkt programu przysposobienia obronnego, lecz realnym i potrzebnym elementem wykształcenia każdego człowieka. Nikt z nas nie zna dnia ani godziny, kiedy może przydać nam się ta wiedza. Jeśli jednak pozwoli ona uratować życie drugiej osobie, to jestem pewna, że nie pożałujemy ani sekundy czasu poświęconego na naukę tej szlachetnej umiejętności. Musimy zrozumieć, że nauka i popularyzowanie udzielania pierwszej pomocy leży w interesie nas wszystkich – kto wie, kiedy sami będziemy potrzebować ratunku, a wtedy osoba, która wystąpi z tłumu nie będzie już obcym, szarym przechodniem, lecz aniołem niosącym życie.
Dlatego też z dużym zaangażowaniem uczę dzieci w szkole podstawowej jak nie bać się udzielać pomocy osobie potrzebującej.
Wyświetleń: 325


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.