Katalog

Zuzanna Krótki, 2014-11-14
Turza Śląska

Język polski, Konspekty

Pani Twardowska - scenariusz lekcji

- n +

Scenariusz lekcji

METRYCZKA KONSPEKTU:
KLASA: V a
LICZBA UCZNIÓW: 19
PRZEDMIOT: język polski
PROWADZĄCY: dr Zuzanna Krótki
TEMAT LEKCJI: Opowieść o panu Twardowskim, który przechytrzył diabła. (45 min.)

CELE LEKCJI:
I CELE W ZAKRESIE WIEDZY:
Uczeń:
 zna treść ballady,
 potrafi odtworzyć przebieg wydarzeń,
 wie, czym jest cyrograf,
II CELE W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
 odgrywa role bohaterów ballady,
 redaguje cyrograf Twardowskiego,
 pracuje z tekstem lektur,
 odtwarza plan wydarzeń,
 odgaduje znaczenie związków frazeologicznych z
wyrazem diabeł,
 wymyśla zadania, które mógłby Twardowski zadać
diabłu,

III CELE W ZAKRESIE POSTAW:
Uczeń:
 jest zainteresowany tematem lekcji,
 z zaangażowaniem uczestniczy w dyskusji na
lekcji,


METODY DYDAKTYCZNE (wg S. Bortnowskiego)
I NAUCZANIE PRZEZ PODAWANIE.
STRATEGIA ASOCJACYJNA:
 mini-wykład,

II NAUCZANIE PRZEZ POSZUKIWANIE I BADANIE.
STRATEGIA PROBLEMOWA:
 pogadanka heurystyczna,
 dyskusja,
 hipoteza interpretacyjna,

III NAUCZANIE PRZEZ DZIAŁANIE:
STRATEGIA OPERACYJNA:
 ćwiczenia,
 odgadywanie znaczenia frazeologizmów z wyrazem diabeł,

IV NAUCZANIE PRZEZ PRZEŻYWANIE
STRATEGIA EMOCJONALNA:
 metoda aktywizująca (drama)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 tekst ballady Adama Mickiewicza pt. "Pani
Twardowska",
 stroje uczniów,
 misa,
 kielichy,
 płyta z muzyką,
 karty pracy dla uczniów,

PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca (około 5 minut):
1. Czynności organizacyjne: nauczyciel sprawdza obecność, włącza muzykę, uczniowie przebierają się w stroje bohaterów ballady oraz przygotowują klasę tak, by przypominała XIX-wieczną karczmę Rzym.
2. Ponieważ uczniowie na poprzedniej lekcji zapoznali się z tekstem ballady, nauczyciel prosi o przypomnienie podstawowych informacji dotyczących poznanego tekstu (autor, bohaterowie, czas powstania utworu).
3. Nauczyciel zapisuje temat lekcji: Opowieść o panu Twardowskim, który przechytrzył diabła, a następnie prosi uczniów o wejście w role bohaterów ballady.

Faza realizacyjna (około 35 minut):
1. Uczniowie występują w „spektaklu”.
2. Po odegraniu przedstawienia nauczyciel zadaje pytania:
 Dlaczego diabeł pojawił się w karczmie Rzym?
 Co to jest cyrograf?
 Jakie były warunki sporządzenia tego dokumentu?
 Czy cyrograf zawierał jakiś kruczek prawny?
Uczniowie udzielają odpowiedzi, po czym przy pomocy nauczyciela starają się zredagować cyrograf Twardowskiego. (Załącznik nr 1.).
3. Nauczyciel pyta:
 Jakie zadnia wymyślił Twardowski dla Mefistofelesa?
 Które z nich było najtrudniejsze?
 Czy któreś z tych zadań kojarzy wam się z poznanym związkiem frazeologicznym?
Uczniowie udzielają odpowiedzi.
4. Prowadzący lekcję rozdaje uczniom karty pracy zawierające związki frazeologiczne z wyrazem diabeł (Załącznik nr 2.).
5. Dzieci przy pomocy nauczyciela uzupełniają kartę pracy.
6. Prowadzący lekcję prosi uczniów o wymyślenie trzech rozkazów dla diabła, które mógłby wydać pan Twardowski.

Fraza podsumowująca (około 5 minut)
1. Nauczyciel zadaje pytania:
 Jakie cechy posiadał pan Twardowski?
 W jaki sposób zapamiętacie tę balladę?
Uczniowie udzielają odpowiedzi.

Załącznik nr 1

CYROGRAF

Zawarty na Łysiej Górze pomiędzy

Szlachcicem Twardowskim a biesami

Diabły zobowiązane są do:
1. Wykonywania wszystkich rozkazów Szlachcica Twardowskiego przez okres 2 lat.
2. Po przybyciu p. Twardowskiego do Rzymu, przed zabraniem jego duszy, Mefistofeles zobowiązuje się do wypełnienia trzech dodatkowych rozkazów.

Pan Twardowski zobowiązany jest do:
1. Przybycia do Rzymu po upływie dwóch lat od podpisania cyrografu..
2. Oddania duszy diabłom.


Twardowski
Mefistofeles

i inne biesy


Załącznik nr 2

Modli się pod figurą, a ...................... ma pod skórą. (o człowieku dwulicowym,
świętoszkowatym).
Gdzie diabeł nie może , tam ................................... .(kobiety są tak mądre i sprytne,
że poradzą sobie z każdą
trudnością)
Co nagle, to po ................... . (szybko i bez namysłu podejmowane decyzje są
najczęściej nietrafne ).
Panu Bogu świeczkę i diabłu ...................... . (o sytuacji, kiedy chce się zadowolić
dwie przeciwstawne strony).
Nie taki .................. straszny, jak go malują. (coś się okazuje nie tak trudne, jak się
początkowo zdawało)
Bać się kogoś, czegoś jak ............. święconej wody. (panicznie się czegoś bać)
Zapisać (zaprzedać) duszę .............. (podporządkować się komuś całkowicie)
................. tkwi w szczegółach (najtrudniejsze do rozwiązania jest to, co z pozoru
wydaje się błahe).















Wyświetleń: 1797


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.