|
|
Katalog Aneta Łazuga, 2014-10-08 ŁUKÓW Zajęcia przedszkolne, Scenariusze Scenariusz zajęć adaptacyjnych w przedszkolu w Czerśli w dniach 27-28.08.2014r.CELE OGÓLNE: -eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej, -poznanie dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw, integracja dzieci i rodziców, -poznanie nowego otoczenia (sali zajęć, szatni, toalety, stołówki itp.), -wzbudzenie zaufania do nauczycielek i pracowników przedszkola, -wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery, pełnej radości i zaufania, -zachęcanie do wspólnej zabawy, -poznawanie dzieci w zabawie dowolnej oraz inicjowanej przez nauczyciela, -poznanie oczekiwań rodziców wobec placówki, -możliwość przekazania rodzicom elementów pracy opiekuńczo-wychowawczej i dydaktycznej. METODY: -słowne: rozmowa, wierszyk, wyjaśnienie, objaśnienia, -czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne, -oglądowe: pokaz, demonstracja. FORMY: -grupowa, -pary, -indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: -etykietki z imionami, -piłka, -pluszowy miś, -kolorowanki, -kredki, -kartki, -chusta animacyjna. DZIEŃ I TEMAT: „POZNAJMY SIĘ” DATA: 27.08.2014r. 1. Powitanie dzieci i rodziców. 2. Ozdabianie wizytówek przez dziecko i rodzica. Nauczyciel rozdaje rodzicom wizytówki (wycięte kartoniki) i prosi o ich ozdobienie i wpisanie imienia dziecka. 3. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy dzieci z rodzicami (ok. 20 min.). 4. Zapoznanie z nauczycielkami i personelem przedszkola. 5. Rozmowa kierowana pytaniami przez nauczyciela na temat przedszkola. 6. Zaproszenie wszystkich do koła do tzw. „zabaw zapoznawczych” - Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są, witam was”. Dzieci i rodzice stoją w kręgu i powtarzają słowa piosenki oraz gesty: „Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas, (rozkładamy ręce w geście powitania) Jestem Ja, (dzieci wskazują na siebie) Jesteś Ty, (wskazujemy na kolegę/koleżankę) Raz, dwa, trzy.” (klaszczemy w dłonie) - Zabawa integracyjna - „Piłka przyjaźni”. Wszyscy stoją w kole. Zabawę rozpoczyna nauczycielka: trzymając piłkę w ręku, rzuca kolejno do każdego dziecka i mówi „Mam na imię….. i lubię lody, a ty jak masz na imię i co lubisz?”. Zabawa trwa do momentu prezentacji wszystkich uczestników zabawy. - Zabawa ruchowa – „Zuch”. Dzieci maszerują po kole ilustrują treść piosenki. „Idzie zuch, (marsz po kole) wicher dmucha,(wymachiwanie rąk w górze) i do tyłu ciągnie zucha, (trzymamy dziecko idące przed nami za bioderka i ciągniemy go do tyłu) ale zuch się nie przejmuje, i wesoło maszeruje.” (marsz po kole) - Zabawa ruchowa ze śpiewem (wg. Marty Bogdanowicz) – „Rączki do góry”. Rodzice i dzieci stoją w kole i ruchami ilustrują treść piosenki. „Rączki do góry, nóżki prościutkie. (podnosimy ręce w górę, następnie opuszczają je, wskazując nogi) A tak się bawią dzieci malutkie.(spacerują w koło, trzymając się za ręce) Piłeczki skaczą prosto do góry.(podskakują) A tak po niebie pływają chmury.(zakreślają rękoma kręgami nad głową) Każdy się robi taki malutki. (przykucają) To proszę państwa są krasnoludki.” (łączą dłonie nad głową – czapka krasnoludka) 7. Zabawy ze śpiewem „Jedzie pociąg z daleka”, „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „Ojciec Wirgiliusz” itp. 8. Słuchanie wierszyka „Miś” i zabawa naśladowcza do jego treści (z wykorzystaniem pluszowego misia). Dzieci pokazują na sobie i na rodzicu gdzie są nogi, rączki, głowa. „Oto miś, mały miś, do przedszkola przyszedł dziś. Tutaj misia głowa, a tu rączki dwie, Jedna noga, każdy o tym wie.” 9. Zabawy dowolne dzieci w sali – korzystanie z kącików zainteresowań. Zawieranie pierwszych umów dotyczących korzystania z zabawek. Rozmowy indywidualne z rodzicami. 10. Wspólne sprzątanie zabawek – zachęcanie do odkładania zabawek na swoje miejsce. 11. Pożegnanie dzieci i rodziców. Zaproszenie na kolejny dzień zajęć adaptacyjnych. DZIEŃ II TEMAT: „W GRUPIE ZAWSZE JEST WESOŁO” DATA: 28.08.2014r. 1.Powitanie rodziców i dzieci - wręczenie wizytówek z imionami dzieci. 2.Wspólne zabawy rodziców z dziećmi w kącikach zainteresowań (ok. 20 min.) 3. „Witaj…” – zabawa na powitanie (na melodię „Panie Janie”). Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła i śpiewają razem z nauczycielką: „Witaj,…(imię), witaj,…(imię). (machanie ręką) Jak się masz? Jak się masz? (machanie ręką) Wszyscy cię witamy, (wyciągnięcie ręki w geście powitania) Wszyscy cię kochamy, (obejmujemy ramiona, lekko kiwamy się na boki) Bądź wśród nas, bądź wśród nas.” (wszyscy chwytają się za ręce) 4. Zabawy z chustą animacyjną: - „SZTORM” – uczestnicy zabawy wrzucają na chustę lekkie zabawki (pluszowe maskotki, piłeczki) i jednocześnie wachlując chustą, podrzucają je do góry. Starają się tak wachlować chustą, aby zabawki nie wypadły na zewnątrz. - „SZUKAJ KOLORU” – chusta leży na podłodze, wokół niej siedzą dzieci, a za nimi rodzice, na hasło: „siadamy na trawce” – dzieci siadają na kolorze zielonym, „kąpiemy się w jeziorze” – siadają na kolorze niebieskim, „opalamy się na żółtym piasku” – siadają na kolorze żółtym, „wąchamy czerwone maki” – siadają na czerwonym kolorze. - „KTO SIĘ SCHOWAŁ?” – uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Nauczycielka wybiera jedną parę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą. - „PRZERZUĆ PIŁKĘ” – wszyscy trzymają chustę, na której znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się dzieci jest przeturlanie piłki na stronę przeciwną, tak aby spadła z chusty. Stojący po drugiej stronie starają się nie dopuścić do tego i próbują przerzucić piłkę na druga stronę. 6. „To nasze przedszkole” – wspólne zwiedzenie łazienki, szatni, stołówki, sali gimnastycznej, sal przedszkolnych i innych pomieszczeń. Zapoznanie dziecka i rodzica ze znaczkiem rozpoznawczym dla każdego dziecka (w szatni i na półce w sali). 7. Zabawa słowna – „Ludwiczku”. Dzieci stoją w kole nauczycielka spaceruje w środku koła z koszykiem wypełnionym zabawkami i recytuje wierszyk, po jego skończeniu, tam gdzie się zatrzyma prosi dziecko w wylosowanie z koszyczka zabawki i nazwanie jej. „Ludwiczku, Ludwiczku co niesiesz w koszyczku?” 8. Praca plastyczna – kolorowanki. 9. Swobodne zabawy dzieci na placu zabaw. 10. Pożegnanie dzieci i rodziców. Nauczycielki żegnają zgromadzonych, a dzieci i rodzice machają do niech rękami: -żegnam wszystkie dziewczynki, -żegnam wszystkich chłopców, -zegnam dzieci, które się dzisiaj uśmiechały, -żegnam dzieci, którym podobały się nasze zajęcia. Opracowała: Aneta Łazuga Wyświetleń: 728
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |