Katalog

Bożena Tryboń
Różne, Artykuły

Promocja zdrowia w szkole specjalnej

- n +

Promocja zdrowia jest procesem umożliwiającym ludziom zwiększenie kontroli nad zdrowiem własnym i otoczenia, w którym żyjemy i wpływającym na poprawę tego zdrowia. Poprzez różnorakie oddziaływania możemy pomóc innym dokonać zmian w ich stylu życia, tak aby mogli osiągnąć jak najwyższy poziom swego zdrowia. Dlatego też w roku szkolnym 2001/2002 wraz z koleżanką wprowadziłyśmy do realizacji w naszej szkole program promocji zdrowia. Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw prozdrowotnych, czyli przygotowanie do samodzielnego wyboru zachowań właściwych dla utrzymania pełni zdrowia. Program przeznaczony jest dla osób upośledzonych umysłowo, dostosowany do poziomu ich funkcji poznawczych i oparty na koncepcji wspierania rozwoju pełnego zdrowia w jego czterech podstawowych wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym. Został on opracowany na lata 2001-2005 w oparciu o Program Wychowawczy Szkoły Specjalnej, z możliwością rozszerzenia celów i sposobów ich realizacji.

Wzorując się na literaturze i doświadczeniach innych szkół promujących zdrowie swoją działalność rozpoczęłyśmy od przeprowadzenia warsztatów szkoleniowych, których celem było wyłonienie priorytetowych problemów zdrowotnych dotyczących uczniów naszej szkoły. Okazało się, że w nauczaniu zintegrowanym, klasach życia i grupach rewalidacyjno-wychowawczych najważniejsze jest bezpieczeństwo. W szkole podstawowej priorytetowym problemem jest higiena osobista, a w gimnazjum na pierwszym miejscu uplasowało się bezpieczeństwo. To dało nam podstawę do podjęcia kolejnego kroku i opracowania wstępnego planu działania.

W międzyczasie opracowałyśmy i przeprowadziłyśmy ankietę dotyczącą wykorzystania czasu wolnego przez uczniów gimnazjum. Wyniki ankiety potwierdziły nasze przypuszczenia: uczniowie swój wolny czas poświęcają głównie na oglądanie telewizji (ok. 90%). Najchętniej oglądanymi programami są wszelkiego rodzaju reality show i filmy (przede wszystkim seriale brazylijskie). Młodzież niechętnie czyta książki i uprawia sport. Dane uzyskane z ankiety stały się dla nas nowym wyzwaniem. Zbliżał się Dzień Dziecka. Postanowiłyśmy wykorzystać go do zorganizowania festynu rekreacyjno-sportowego pod hasłem: "Żyj zdrowo - baw się razem z nami". Impreza ta miała na celu przybliżenie dzieciom zdrowych form spędzania czasu wolnego, zdrowego stylu odżywiania, bezpieczeństwa w codziennym życiu. W trakcie jej trwania odbył się finał wyborów Lidera Zdrowego Stylu Życia, konkurs kulinarny na najlepszą i najładniej udekorowaną sałatkę, konkurs umiejętności fryzjerskich, pokaz mody letniej oraz wiele innych zabaw i konkurencji sportowych. Zwycięzców czekały nagrody w postaci owoców, warzyw, soków, witamin itp. a więc zdrowej żywności. Taka forma zabawy spodobała się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Dlatego postanowiłyśmy zorganizować drugą część festynu w nowym roku szkolnym.

Realizując nasz program nie zapomniałyśmy również o tak ważnym czynniku jakim jest rozwój fizyczny. Na początku czerwca odbyła się w naszej szkole II Regionalna Spartakiada Dzieci Niepełnosprawnych - Łuków 2002, w której uczestniczyły zespoły z całego regionu. Impreza ta skupia dzieci z głębszym upośledzeniem umysłowym, które w trakcie różnych zabaw i konkurencji sportowych uczą się zdrowej rywalizacji, miło spędzają czas, poznają nowych kolegów i wymieniają doświadczenia. Spartakiadzie towarzyszyły występy zespołów muzycznych i tanecznych z zaprzyjaźnionych szkół oraz wspólna dyskoteka. Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy oprócz nagród za premiowane miejsca otrzymali paczki ze słodyczami. Był również poczęstunek w postaci potraw z grila, lodów, ciastek, napojów, a na koniec wszystkich czekał pyszny, gorący obiad. Zorganizowanie takiej imprezy to trud poniesiony przez grupę zaangażowanych ludzi, którzy już od października cierpliwie i systematycznie przygotowywali się do tego wydarzenia. A efekt był zadziwiający i satysfakcjonujący nas wszystkich. Cieszyliśmy się bardzo, że zadowoleni uczestnicy wysoko oceniają naszą pracę, a startujących drużyn z roku na rok przybywa. Tym optymistycznym akcentem zakończyłyśmy realizację naszego programu w ubiegłym roku szkolnym.

Zdajemy sobie sprawę, że program promocji zdrowia to zadanie bardzo szerokie, obejmujące wiele dziedzin życia. Chcąc rozszerzyć nasze działaniana niemal wszystkie wymiary zdrowia jednocześnie musimy współpracować z pielęgniarką szkolną, psychologiem, logopedą, katechetką oraz innymi chętnymi nauczycielami. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym w ramach naszego programu będą realizowane podprogramy dotyczące różnych aspektów zdrowia. Są to m.in. program edukacji ratowniczej - "Uczymy się żyć bezpiecznie", program muzykoterapii, program prozdrowotny - "W zdrowym ciele zdrowy duch", terapia grą i zabawą w wodzie oraz program przygotowania do życia w rodzinie dla gimnazjalistów. Poza tym zamierzamy kontynuować zeszłoroczną pracę skupiając się na ogólnopolskim programie profilaktyki: "Twój piękny uśmiech" oraz problemie zdrowego wykorzystania czasu wolnego.

Opracowanie: Bożena Tryboń

Wyświetleń: 1491


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.