Katalog

Anna Kubel, 2014-08-26
Łowicz

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki - Ułamki dziesiętne.

- n +

Temat: Ułamki dziesiętne.
Czas: 45 minut
Data: 11 października 2012 roku
Cel ogólny:
 Umiejętność wykonywania operacji rachunkowych na ułamkach dziesiętnych.
 Zastosowanie ułamków dziesiętnych w sytuacjach praktycznych.
Cele operacyjne:
 Uczeń potrafi odczytywać i zapisywać ułamki dziesiętne
 Uczeń potrafi zapisywać i porównywać ułamki dziesiętne
 Uczeń potrafi zastosować zdobyte wiadomości i umiejętności w sytuacjach praktycznych
 Uczeń dostrzega praktyczne zastosowanie matematyki i przekonuje się, że matematyka jest wśród nas
 Uczeń potrafi wykorzystać umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych do rozwiązywania zadań tekstowych
 Uczeń potrafi rozwiązać zadanie problemowe, kształcące logiczne myślenie
 Uczeń potrafi zastosować poznane wiadomości w nowej sytuacji
 Uczeń potrafi współpracować w grupie
Metody:
 problemowa,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia praktyczne,
 dyskusja, zadania stawiane do wykonania.
Formy:
 praca nauczyciela z całą klasą,
 indywidualna praca uczniów,
 praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
 karty pracy,
 karty do losowania liczb.
 zeszyty przedmiotowe,
 zeszyty ćwiczeń

Tok lekcji:
1. Organizacja lekcji:
a. powitanie uczniów
b. sprawdzenie obecności
c. sprawdzenie pracy domowej, omówienie problemów
d. podanie tematu lekcji i celu zajęć
2. Przypomnienie i ugruntowanie wiedzy z poprzednich lekcji. Zadawanie uczniom następujących pytań:
a. z czego składa się ułamek zwykły?
b. Z czego składa się ułamek dziesiętny?
c. Jak zamienić ułamek zwykły na dziesiętny?
d. Jak zamienić ułamek dziesiętny na zwykły?
3. Część główna lekcji:
a. Zadanie 1. Uczniowie na podstawie tabeli, wspólnie z nauczycielem, określają czy zdania są prawdziwe czy też fałszywe.
W tabeli podano, ile czasu uczestnicy konkursu wykonywali zadanie konkursowe. Wygrał ten zawodnik, który wykonał zadanie najszybciej. Które zdanie jest prawdziwe?
Szczepan -7,03s
Grzegorz -7,09s
Krzysztof -7,29s
Filip -7,3s
Paweł -7,35s
Michał -7,4s
Jakub -7,5s
A.Szczepan przegrał z Krzysztofem
B.Dwie osoby uzyskały lepszy czas niż Filip
C.Paweł zajął czwarte miejsce
D.Grzegorz zajął drugie miejsce
E.Co najmniej dwie osoby miały lepszy czas od Grzegorza
F.Co najwyżej dwie osoby miały gorszy czas od Grzegorza
(uczniowie zgłaszają się i proponują odpowiedź)
b.Zadanie 2. (Uczniowie po przeczytaniu proponują wspólnie rozwiązanie zadania) Marysia kupiła szalik za 5,10zł, skarpetki za 4,08zł, książkę za 25,42zł i znaczek za 90gr. Zapłaciła pięćdziesięciozłotowym banknotem. Oblicz ile złotych reszty otrzymała Marysia.

c.Zadanie 3. Uczniowie mają uzupełnić podaną nierówność, wylosowanymi cyframi, tak, aby była prawdziwa. Cyfrę można wpisać tylko raz.

……,…… < ……,…… < ……,……

Uczniowie, którzy bezbłędnie zapiszą nierówność prezentują wynik na tablicy, dostają naklejkę.
d.Zadanie 4. Uczniowie dzielą się na czteroosobowe grupy. Otrzymują zadanie (o lodach) do wspólnego rozwiązania. Najszybsza grupa prezentuje swoje rozwiązanie na tablicy i otrzymują naklejki za aktywność.
e.Zadnie 5. Uczniowie w tych samych grupach rozwiązuję zadanie (na podstawie cennika pewnej restauracji należy ustalić kwotę rachunku). Najszybsza grupa prezentuje swoje rozwiązanie na tablicy i otrzymują naklejki za aktywność
f.Zadanie 6. Uczniowie siadają na swoich miejscach. Zadanie polega na tym, że uczniowie na podstawie cen produktów mają stworzyć paczkę za kwotę 50zł przy wykorzystaniu jak największej liczby produktów. Która osoba będzie najbliżej tej kwoty jako pierwsza otrzymuje naklejkę.
4.Podsumowanie wiadomości. Pytania:
 Czy ułamki są wykorzystywane w życiu codziennym?
 Jakie dziedziny życia wymagają stosowania ułamków dziesiętnych?
 Czy znajomość wykonywania podstawowych działań na ułamkach dziesiętnych jest przydatna?
5.Ocena aktywności uczniów:
 Pochwała ustna
 Rozdanie naklejek
 Wpisanie plusów
 Wpisanie ocen do dziennika
6. Praca domowa (omówienie poleceń zadań domowych dla wszystkich uczniów i zadania dodatkowego dla chętnych): zeszyt ćwiczeń, podręcznik

Przygotowała: mgr Anna Kubel
Wyświetleń: 774


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.