Katalog

Anna Kubel, 2014-08-26
Łowicz

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki - Trójkąt i jego własności.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI-do cyklu "Matematyka 2001"
Temat: Powtórzenie wiadomości – trójkąt i jego własności
Zagadnienia według podstawy programowej:
9. Wielokąty, koła, okręgi. Uczeń:
1) rozpoznaje i nazywa trójkąty ostrokątne, prostokątne i rozwartokątne, równoboczne i równoramienne;
2) konstruuje trójkąt o trzech danych bokach; ustala możliwość zbudowania trójkąta (na podstawie nierówności trójkąta).
III. Modelowanie matematyczne.
Uczeń dobiera odpowiedni model matematyczny do prostej sytuacji, stosuje poznane wzory i zależności, przetwarza tekst zadania na działania i proste równania.
IV. Rozumowanie i tworzenie strategii.
Uczeń prowadzi proste rozumowanie składające się z niewielkiej liczby kroków, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, potrafi wyciągnąć wnioski z kilku informacji podanych w różnej postaci.
9. Wielokąty, koła, okręgi. Uczeń:
3) stosuje twierdzenie o sumie kątów trójkąta.
I. Cel główny lekcji:
utrwalenie podstawowych figur płaskich poprzez wymienianie ich najważniejszych własności, sporządzanie rysunków figur oraz poprzez rozwiązywanie zadań związanych z nimi.
II. Cele operacyjne lekcji:
uczeń zna:
• pojęcie kąta (K)
• rodzaje kątów ze względu na miarę:
– prosty, ostry, rozwarty, pełny, półpełny (K)
• rodzaje kątów ze względu na położenie:
– przyległe, wierzchołkowe (K)
– odpowiadające, naprzemianległe (P)
• zapis symboliczny kąta i jego miary (K)
• rodzaje trójkątów (K-P)
• nazwy boków w trójkącie równoramiennym (K)
• sumę miar kątów wewnętrznych trójkąta (K)
• zależność między bokami i kątami w trójkącie równoramiennym (P)
uczeń rozumie:
• związki miarowe poszczególnych rodzajów kątów (K-P)
uczeń umie:
• zmierzyć kąt (K)
• rozróżniać poszczególne rodzaje kątów (K-R)
• obliczyć długość boku trójkąta równobocznego, znając jego obwód (P)
• obliczyć długość boku trójkąta, znając długość obwodu i długości jednego lub dwóch pozostałych boków (P)
• obliczyć brakujące miary kątów trójkąta (K-P)
• podać przykłady figur, które mają oś symetrii (P)
• obliczyć brakujące miary kątów trójkąta z wykorzystaniem miar kątów przyległych, wierzchołkowych, naprzemianległych, odpowiadających oraz sumy miar kątów wewnętrznych trójkąta
• narysować odbicie lustrzane nietypowej figury (R)
Typ lekcji: powtórzeniowa, utrwalająca.
Metody pracy: praca indywidualna uczniów.
Formy pracy: praca indywidualna z zadaniem, praca indywidualna przy tablicy i praca grupowa.
Pomoce: podręcznik, ćwiczenie, zeszyt ćwiczeń, kartki z zadaniami, kartki z narysowanymi trójkątami.
PRZEBIEG LEKCJI
I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej)
2. Podanie tematu lekcji, celów lekcji i planu pracy na lekcji.

II. Część główna: Powtórzenie wiadomości o trójkątach.
1. W jaki sposób dzielimy trójkąty (ze względu na boki i kąty)?
2. Jak rozpoznasz trójkąt:
- ostrokątny, - prostokątny, - rozwartokątny?
3. Co można powiedzieć:
- o bokach w trójkątach, - o kątach trójkąta, - wysokości trójkąta?
4. Co to za trójkąt, którego dwa kąty wewnętrzne mają miary 50o i 80o ?
5. Jaka jest suma miar katów wewnętrznych w dowolnym trójkącie?
Zadanie przy tablicy
Troje uczniów przy tablicy otrzymuje karteczki z narysowanym trójkątem, którego nie widzą. Kolejno zdają pytania do klasy, na które mogą otrzymać odpowiedź TAK lub NIE, np.: czy mój trójkąt ma kąt rozwarty? itp. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza poda nazwę swojego trójkąta.
Nie można zadać pytania: czy mój trójkąt jest rozwartokątny? Itp.
Na tablicy umieszczone są kartony z trzema trójkątami:

TRÓJKĄT PROSTOKĄTNY, TRÓJKĄT RÓWNOBOCZNY, TRÓJKĄT OSTROKĄTNY

Zadanie 1. Sprawdź czy z podanych odcinków można zbudować trójkąt:
a) 5cm, 6cm, 10cm
b) 3cm, 4cm, 5cm
c) 1cm, 1cm, 3cm
Zadanie 2. Podaj długość boku i narysuj trójkąt równoramienny, którego obwód wynosi 13,5cm.

Zadanie 3. W trójkącie równoramiennym miary kątów przy podstawie wynoszą 50o. oblicz miarę kąta przy wierzchołku.

Zadanie 4. Narysuj trójkąt o bokach 3cm, 4cm i 5cm. Zmierz miary kątów w tym trójkącie.


Zadanie 5. Oblicz miarę kąta α:
Uczniowie na podstawie rysunku w podręczniku obliczają miary kątów – bez użycia kątomierza.

Zadania z ćwiczenia strona 98 i 99. Uczniowie kolejno czytają głośno polecenie i rozwiązują zadanie. Jeśli są problemy to nauczyciel naprowadza pytaniami pomocniczymi na właściwe rozumowanie.

III. Podsumowanie lekcji. Ocena uczniów aktywnych (pochwała, plus, ocena pisemna z aktywności)
IV. Zadanie pracy domowej. (zeszyt ćwiczeń), (zadanie pracy uczniowi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi).
Wyświetleń: 1577


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.