Katalog

Małgorzata Galij, 2014-06-24
Bydgoszcz

Chemia, Scenariusze

Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane.

- n +

Scenariusz lekcji chemii


1. Klasa: Ib

2. Dział: Układ okresowy pierwiastków chemicznych.

3. Temat: Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane.

4. Cele operacyjne:
Uczeń wie:
- na czym polega tworzenie wiązania kowalencyjnego spolaryzowanego;
- jak określić rodzaj wiązania w cząsteczce związku chemicznego;

Uczeń potrafi:
- zapisywać wzory elektronowe kropkowe i kreskowe cząsteczek związków o wiązaniach kowalencyjnych;
- wyjaśnić pojęcia: dipol, moment dipolowy, polaryzacja wiązania;
- podać przykłady cząsteczek związków, w których występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane;

5. Czas zajęć: 45 min.

6. Metody:
- wiodąca – problemowa: dyskusja połączona z prezentacją multimedialną ;
- wspomagająca – praktyczna:
- ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji powstawania wiązań kowalencyjnych oraz wzorów elektronowych kropkowych i kreskowych cząsteczek związków;
-indywidualna praca ucznia - elektroniczny system testów;


7. Środki dydaktyczne:
- Tablica multimedialna, projektor, komputer;
- System testów iVote;
- podręcznik: M. Litwin, S. Styka-Wlazło „Chemia ogólna i nieorganiczna” Nowa Era, Warszawa 2002r.
- „Zbiór zadań z chemii dla szkół ponadgimnazjalnych – zakres rozszerzony” K.Pazdro, Oficyna Edukacyjna, Warszawa 2004r.;


8. Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca ( ok. 6 min.):
- czynności organizacyjne;
- podanie tematu lekcji i określenie celów lekcji;
- przypomnienie wiadomości dotyczących elektroujemności, tworzenia orbitali molekularnych i wiązania kowalencyjnego niespolaryzowanego;

2. Część właściwa ( ok.30 min.):
Stworzenie sytuacji problemowej:
- Jak powstaje wiązanie między atomami pierwiastków różniących się elektroujemnością?
- Jakie są konsekwencje różnej elektroujemności atomów pierwiastków w cząsteczce związku chemicznego?

Nauczyciel prezentuje i wyjaśnia sposób tworzenia wiązania kowalencyjnego spolaryzowanego oraz omawia najważniejsze zagadnienia związane z w/w wiązaniem chemicznym;

Uczniowie pracują w grupach - zapisują równania reakcji powstawania wiązań kowalencyjnych oraz wzory elektronowe wybranych cząsteczek związków;
Przedstawiciele grup prezentują wyniki na tablicy, nauczyciel sprawdza poprawność merytoryczną rozwiązań;

3. Część podsumowująca ( ok.9 min.).
Indywidualna praca ucznia – zadania testowe podsumowujące temat lekcji;
Ocena pracy uczniów;

Zadanie domowe:

Zadania: 7.50, 7.51, 7.61a, b - „Zbiór zadań”- K.Pazdro;

Dla zainteresowanych: 7.60, 7.61c - „Zbiór zadań”- K.Pazdro;
Wyświetleń: 617


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.