Katalog

Małgorzata Galij, 2014-06-24
Bydgoszcz

Chemia, Scenariusze

Utleniające właściwości związków chromu i manganu.

- n +

Scenariusz lekcji


1. Klasa: IIc

2. Dział: Reakcje utleniania-redukcji.

3. Temat: Utleniające właściwości związków chromu i manganu.

4. Cele nauczania:

Uczeń:
- wymienia trwałe stopnie utlenienia manganu i chromu;(A)
- zna barwy związków chromu i manganu na trwałych stopniach utleniania;(A)
- wyjaśnia zmiany stopnia utlenienia manganu i chromu w zależności od środowiska reakcji (B)
- zapisuje równania reakcji dla związków manganu i chromu (C)
- dobiera współczynniki metodą bilansu elektronowego w formie cząsteczkowej i jonowej (D)

5. Wymagania szczegółowe z podstawy programowej:

- przewiduje produkty redukcji związków manganu(VII) w zależności od środowiska, a także dichromianu(VI) potasu w środowisku kwasowym; (7.7)
- stosuje zasady bilansu elektronowego – dobiera współczynniki stechiometryczne w równaniach reakcji utleniania-redukcji (w formie cząsteczkowej i jonowej) (6.5)

5. Czas zajęć: 45 min.

6. Metody:
- wiodąca – praktyczna: pokaz doświadczeń;
- problemowa – dyskusja dydaktyczna;
- wspomagająca – praktyczna: ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji redoks;

7. Środki dydaktyczne:
- odczynniki: roztwór manganianu (VII) potasu, roztwór kwasu siarkowego (VI), roztwór zasady sodowej, roztwór chromianu (VI) potasu, roztwór dichromianu (VI) potasu, woda destylowana, krystaliczny siarczan (IV) sodu;
- sprzęt laboratoryjny: probówki, statyw do probówek, bagietka szklana, zlewka, zakraplacz;
- sprzęt multimedialny: komputer, rzutnik, tablica i wizualizer;
- podręcznik: M. Litwin, S. Styka-Wlazło „To jest chemia” Nowa Era, Warszawa 2012r.

8. Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca ( 7 min.):
- czynności organizacyjne;
- wprowadzenie tematu lekcji i określenie celów lekcji;
- przypomnienie pojęć związanych z reakcjami utleniania i redukcji;

2. Część właściwa ( 35 min.):
Pokaz doświadczeń:
Nauczyciel proponuje wykonanie doświadczeń wybranym uczniom:

Doświadczenie 1. Wpływ środowiska reakcji na utleniające właściwości manganianu (VII) potasu.
Do trzech probówek wlać po ok. 2 cm3 roztworu KMnO4.
Do pierwszej probówki dodać kilka kropli roztworu H2SO4.
Do drugiej probówki dodać ok. 2 cm3 wody destylowanej,
Do trzeciej – ok. 2 cm3 roztworu NaOH.
Do każdej z probówek dodawać kroplami roztwór Na2SO3, aż do wystąpienia objawów reakcji.

Doświadczenie 2. Otrzymywanie związków chromu na różnych stopniach utlenienia
Do trzech probówek wlać po ok. 2 cm3 roztworu K2Cr2O7.
Do pierwszej i drugiej probówki dodać kilka kropli roztworu NaOH.
Po zaobserwowaniu zmiany barwy do drugiej probówki dodać kroplami roztwór H2SO4.
Do trzeciej probówki dodać kilka kropli roztworu H2SO4 oraz ok. 1-2 cm3 roztworu Na2SO3.


Analiza przebiegu doświadczeń i ich wyników:
Uczniowie:
- przedstawiają przebieg doświadczeń w postaci schematycznych rysunków;
- formułują wyniki obserwacji i zapisują je w zeszytach;
- zapisują równania reakcji;
- dobierają współczynniki stechiometryczne metodą bilansu elektronowego i jonowego;

Sformułowanie wniosków :
Uczniowie wyjaśniają w jaki sposób środowisko reakcji wpływa na utleniające właściwości manganianu (VII) potasu oraz jak otrzymać związki chromu na różnych stopniach utlenienia.
Nauczyciel krótko podsumowuje wypowiedzi uczniów i sformułowane wnioski.

3. Część podsumowująca (3 min.)

Podsumowanie pracy uczniów – oceny za aktywny udział w lekcji.

Zadanie domowe:
Zad. 7,8 str.186 - podręcznik


Wyświetleń: 1069


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.