|
|
Katalog Barbara Kwaśnicka Język polski, Scenariusze "Kim ty jesteś człowieku?" - scenariusz lekcji dla klasy maturalnej
Cel ogólny: Umiejętność dostrzegania oddziaływań szeroko pojętego środowiska jako jednego z czynników wpływających na rozwój człowieka. Cele operacyjne: Po lekcji uczeń: na postawę głównej postaci Rozmów z katem" Metody pracy: praca z tekstem, dyskusja w grupie, gorące krzesła Przebieg zajęć: Podział klasy na grupy za pomocą odliczania do pięciu lub sześciu (w zależności od liczebności klasy). Czas 5 min. Uczniowie w grupach pracują nad otrzymanymi poleceniami (załącznik). Zadaniem każdej z grup jest dostrzeżenie wpływu środowiska na rozwój i poglądy Jürgena Stroopa. Czas pracy 30 min. Kolejnym zadaniem w grupach jest przygotowanie pytań do głównej postaci utworu K. Moczarskiego, odnoszących się do opracowywanego wcześniej zagadnienia. Czas pracy 10 min. Każda grupa wyłania spośród siebie jednego przedstawiciela. Będzie on odgrywał rolę Jürgena Stroopa. Dobrze by było, by był to uczeń mający nie tylko łatwość mówienia, ale także znakomicie orientujący się w tekście. Przedstawiciele grup siadają w rzędzie przed całą klasą (gorące krzesła). Pozostali uczniowie pełnią funkcję dziennikarzy, usiłujących poznać poglądy oprawcy. Każda grupa zadaje swojemu przedstawicielowi przygotowane pytania, na które on stara się (w oparciu o tekst lub cytując) odpowiedzieć. Jeżeli któryś z wybranych uczniów ma problemy, odpowiedzi udzielić może także przedstawiciel innej grupy. Czas 40 min. Podsumowanie lekcji cytatem wywieszonym na tablicy i głośno odczytanym: "Warunki są tylko warunkami, a człowiek jest aż człowiekiem." M. Dąbrowska Załącznik: Grupa I: Stosunek Stroopa do władzy. Przykłady i cytaty tego dowodzące. Grupa II: Stosunek Stroopa do wojska. Przykłady i cytaty tego dowodzące. Grupa III: Stosunek Stroopa do wiary. Przykłady i cytaty tego dowodzące. Grupa IV: Stosunek Stroopa do rodziny. Przykłady i cytaty tego dowodzące. Grupa V: Stosunek Stroopa do Żydów. Przykłady i cytaty tego dowodzące. W razie potrzeby można utworzyć dodatkową grupę: Grupa VI: Stroop a poczucie winy. Przykłady i cytaty tego dowodzące. Opracowanie: Barbara Kwaśnicka Wyświetleń: 2047
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |