|
|
Katalog Katarzyna Wilczak-Michalak, 2014-06-12 Gdańsk Język angielski, Konspekty Scenariusz zajęć z języka angielskiego: Amnesia – czytanie i słuchanie ze zrozumieniem.Scenariusz zajęć z języka angielskiego I. Informacje ogólne 1. Oddział: klasa II b LO 2. Prowadzący: Katarzyna Wilczak-Michalak 3. Termin realizacji: 29.10.2013 2 lekcja( 8:55-9:40) sala: 15 4. Czas: 45 min. 4. Temat: Amnesia – czytanie i słuchanie ze zrozumieniem. 5. Cel ogólny lekcji – kształtowanie umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem. 6. Cele operacyjne: a) wiadomości - poznaje słownictwo w zakresie tematu Człowiek i Zdrowie oraz wyjaśnia ich znaczenie na podstawie definicji; - wie jakich technik słuchowych oraz technik czytania użyć, aby wykonać zadanie; - wyjaśnia towarzyszące zadaniom polecenia; b) umiejętności : umiejętność maturalna – rozumienie tekstów pisanych i odsłuchiwanych Dobieranie oraz Prawda / Fałsz - rozumie główną myśli tekstu; - znajduje określone informacje w tekście; - rozumie znaczenie słownictwa używanego i poznanego w tekście; - potrafi rozróżnić rzeczowniki od przymiotników; - określa intencję autora tekstu/piosenki; - wskazuje zdania prawdziwe i fałszywe na podstawie przeczytanego i wysłuchanego tekstu; - uzupełnia definicje podanymi wyrazami; -potrafi krótko opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z zapominaniem; c) postawy - chętnie uczestniczy w zadaniach; - wie jak zachować się podczas zadania słuchowego; - właściwie współpracuje z członkami swojej grupy; -stosuje strategie komunikacyjne; - uczy się pracy w grupie, słuchania innych osób oraz korygowania ich błędów; 7. Metody/techniki pracy: a) praktyczne ćwiczenia słuchowe, czytania ze zrozumieniem, ustne; 8. Formy pracy a) praca w grupie /mniejszych grupach (4os.) pod kierunkiem nauczyciela: - burza mózgów (na tablicy); - słuchanie nagrania oryginalnego (wykonywanie ćwiczeń); - czytanie tekstów; - łączenie wyrazów z ich definicjami; b) praca samodzielna: - słuchanie i ciche czytanie połączone z wykonaniem ćwiczenia; - przygotowanie krótkiej wypowiedzi ustnej wg. podanych pytań/wskazówek; 9. Środki i pomoce dydaktyczne: - podręcznik New matura Solutions Internediate, Unit 2E, str. 18-19; ćwiczenia str.18; - płyta CD do podręcznika; - samodzielne zrobione pomoce: słownictwo z definicjami; - pomoce przygotowane w programie Word; -komputer, rzutnik; -tablica II. Przebieg lekcji 1. Etapy lekcji: a) moment organizacyjny: przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności – czas 2-3min.; b) faza wstępna : zapis tematu: Amnesia – reading, listening, speaking. c) rozgrzewka: Krótka rozmowa na temat celu lekcji, nakierowanie uczniów. Poruszenie problemów związanych z amnezją i jej konsekwencji dla pacjenta i bliskich; podanie uczniom definicji 3 chorób i wybranie właściwej definiującej amnezję– czas 5. d) główna część lekcji (faza realizacyjna) - uczniowie wykonują zadanie słuchowe i związane z nimi 3 zadania (str.18/1,2,3); - w grupach (max.4os.) dopasowują słownictwo, które pojawiło się w tekstach z ich definicjami; następnie wspólne sprawdzanie i uzupełniania zadania w podręczniku (str.18/4); - * uczniowie pracują indywidulanie i przypominają sobie wydarzenie, podczas którego zapomnieli o czymś ważnym i opowiadają o konsekwencjach; odpowiadają ochotnicy – nauczyciel zachęca do wypowiedzi (str.19/5); - uczniowie wykonują zadanie dotyczące słownictwa –dzielą wyrazy na przymiotniki i rzeczowniki odgadując ich znaczenie; zadanie to jest wprowadzeniem do ostatniego etapu lekcji -piosenki, ale może też występować samodzielnie; - uczniowie uzupełniają luki w tekście piosenki wcześniej poznanymi wyrazami i starają się odgadnąć intencję autora; - zadanie domowe z ćwiczeń str.18/1,2,3 e) zakończenie lekcji (faza podsumowująca): podsumowanie celów ’Co wam dała lekcja? ‘Czego się nauczyliście?’; ocena uczniów; ocena będzie także na bieżąco; pożegnanie z uczniami; *zadanie trudne; tylko nieliczne osoby potrafią bez dłuższego przygotowania podjąć spontaniczną wypowiedź; jeśli atmosfera nie sprzyja wypowiedzi można zrezygnować z tego zadania. Wyświetleń: 1169
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |