Katalog

Jolanta Perska
Wybór zawodu, Artykuły

"Wybór zawodu - trudna decyzja" - referat na spotkanie z rodzicami

- n +

Referat na spotkanie z rodzicami na temat:
"Wybór zawodu - trudna decyzja"

Wybór zawodu oraz szkoły stanowi ważną decyzję w życiu młodego człowieka. Wiąże się z nią określenie swej dalszej drogi życia, plany, pragnienia i oczekiwania związane z rodzajem i charakterem przyszłej pracy. Z właściwym wyborem zawodu łączy się również powodzenie w pracy zawodowej i w życiu pozazawodowym.

Oczekiwania dotyczące przyszłej pracy uwarunkowane są jednak wieloma czynnikami, bowiem każdy zawód stawia pewne wymagania, które kandydat winien spełnić, aby mógł efektywnie go wykonywać.

Szczególnie ważnym elementem decyzji zawodowej jest stan zdrowia dziecka. Pewne wady czy choroby mogą stanowić przeciwwskazania do wykonywania niektórych zawodów np.: wady w budowie ogólnej - płaska stopa, znaczne skrzywienie kręgosłupa i inne, mogą być przeciwwskazaniem do tych zawodów, które wymagają długotrwałego stania (fryzjer, sprzedawca, tokarz) lub ustawicznego chodzenia (kelner, leśniczy, listonosz) albo ciągłego siedzenia w pochylonej postawie (krawiec, kreślarz).

Wady układu nerwowego uniemożliwiają wybór zawodów wiążących się z bezpieczeństwem innych ludzi np.: kolejarz, kierowca, lotnik, motorniczy oraz zawodów, w których sam człowiek jest narażony na niebezpieczeństwo np.: elektryk.

Schorzenia alergiczne wykluczają wybór zawodów np. w przemyśle chemicznym. Wady narządów zmysłów np. znaczna wada wzroku zmniejsza możliwości wyboru zawodów związanych z mechaniką precyzyjną: optyk, zegarmistrz, kierowca.

Wady wymowy uniemożliwiają wybór zawodu z grupy nauczycielskiej, prawniczej itp.
Duże znaczenie dla właściwego wyboru zwodu mają zainteresowania, zdolności, cechy charakteru, wiadomości i umiejętności. Przy wyborze np. zawodów artystycznych niezbędne są zdolności specjalne - muzyczne, graficzne itp. Zawody związane z budownictwem wymagają zdolności postrzegania form, wyobraźni przestrzennej itp.

Posiadanie jednej zdolności nie warunkuje jeszcze pełnej przydatności do wykonywania określonego zawodu. I tak np. spostrzegawczość jest niezbędna w zawodzie kierowcy, nauczyciela, lekarza ... lecz niewystarczająca. Trzeba lubić dzieci. Wynika z tego, że każdy zawód wymaga pewnego zespołu zdolności, który ułatwia pomyślne wykonanie pracy.

Podjecie nauki w celu uzyskania określonego zawodu, a później wykorzystania go, warunkują cechy charakteru: pracowitość, sumienność, odpowiedzialność, zdyscyplinowanie, wytrwałość, wiara we własne siły, życzliwość dla ludzi, inicjatywa itd.

O wiele większe znaczenie, niż informują o tym opinie obiegowe, ma o wyborze zawodu płeć.
Dziewczęta wolą prace, które mają charakter społeczny i dają okazje do przyjścia z pomocą innym: nauczanie, pielęgniarstwo, praca społeczna, biurowa.

Wpływ rodziny na wybór zawodu.

Decyzje zawodowe są wynikiem oddziaływań wychowawczych, w tym głównie rodziny.
Już od wczesnych lat życia dziecka, rodzice mają mniej lub bardziej sprecyzowane poglądy na temat wyboru zawodu. Szczególnie silny wpływ wywierają rodziny inteligenckie. W rodzinach robotniczych dzieci nie pozostają pod tak silnym wpływem rodziców.

W wielu rodzinach kultywowane są tradycje zawodowe. Uwarunkowanie zawodowe dzieci uzależnione jest w dużej mierze od stosunku do pracy. Często rodzice poprzez dzieci pragną realizować to, czego sami, z różnych powodów, nie osiągnęli.

Oceniając wpływ rodziny na wybór zawodu, trzeba zaznaczyć, że rodzice czasami nie potrafią podejść do tego problemu obiektywnie, ponieważ pozostają pod silnym wpływem własnych życzeń i nadziei. Rodzice pragną "by dzieciom żyło się lepiej" lecz nie zawsze mogą dziecku pomóc.

Opracowanie: mgr Jolanta Perska

Wyświetleń: 2941


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.