Katalog

Barbara Wojciechowicz, 2014-06-05
Wąsewo

Ogólne, Konkursy

Konkurs czytelniczy "W świecie mitów greckich"

- n +

„ W świecie mitów greckich”
ETAP MIĘDZYSZKOLNY

Uczestniku konkursu!
Jeżeli czytasz tę instrukcję, to znaczy, że wyróżniasz się spośród swych rówieśników znajomością Mitologii Jana Parandowskiego. Mamy nadzieję, że rozwiązanie poniższych zadań będzie dla Ciebie przyjemnością, sposobem sprawdzenia wiadomości i umiejętności, utrwaleniem wiedzy, a być może nawet zdobyciem nowych doświadczeń. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!!!


I. Zaznacz prawidłową odpowiedź. 15 pkt

1.Mitologicznym symbolem matczynej miłości jest:
A.Demeter
B.Hera
C.Kora
2. Żona władcy podziemi:
A.Persena
B.Persefona
C.Dejanira

3. Góra zamieszkiwana przez bogów to:
A.Olimp
B.Olimpia
C.Olimpiada

4.Imię żony Posejdona:
A.Atena
B.Amfitryta
C.Artemida

5.Kolor narcyzów:
A.żółty
B.biały
C.błękitny

6.Jak brzmiało imię rusałki wodnej, która widziała porwanie Persefony?
A.Kiane
B.Kiro
C.Kirke

7. Nimfy wodne to:
A.Znajdy
B.Najady
C.Nimfary

8.Ojcem Amfitryty był:
A.Posejdon
B.Okeanos
C.Dzeus

9. W kim zakochał się Narcyz?
A.w samym sobie
B.w Afrodycie
C.w tajemniczej nimfie

10.Co ukradł tuż po swoich narodzinach mały Hermes?
A.żółwia
B.krowy
C.kosztowności

11.Miasto poświęcone bogini mądrości:
A.Ateny
B.Olimpia
C.Sparta

12. Związek frazeologiczny pochodzący z mitologii : „puszka Pandory” oznacza w dzisiejszym języku:
A.życie w dostatku, szczęściu i zdrowiu
B.nieszczęścia, kłopoty, choroby
C.szkatułkę z kosztownościami

13. Związek frazeologiczny pochodzący z mitologii „stajnia Augiasza” oznacza w dzisiejszym języku:
A.stajnię, w której są wyścigowe konie
B.hodowlę koni
C.bałagan, który trudno posprzątać

14. Związek frazeologiczny pochodzący z mitologii „pięta Achillesa” oznacza w dzisiejszym języku:
A. dużą piętę
B. słabą stronę
C. brudną piętę

15.Związek frazeologiczny pochodzący z mitologii „syzyfowa praca” oznacza w dzisiejszym języku:
A. dobrze płatną pracę
B. pracę, która nie przynosi efektów
C. czynność, która szybko się nudzi

1.A 2.B 3.A 4.B 5.B 6.A 7.B 8.B 9.A 10.B 11.A 12.B 13.C 14.B 5.B

II. Którzy bogowie greccy zostali przedstawieni na rysunkach poniżej? Wpisz imię każdego boga. 6 pkt.

(należy wkleić ilustracje)
HERMES
AFRODYTA
APOLLO
DZEUS ATENA
POSEJDON


III. Odgadnij i zapisz kogo dotyczy opis. 10 pkt.

1. "(...) najpracowitszy z bogów. Rzadko tylko spotyka się go na przyjęciach u Dzeusa i wszyscy przywykli w nim widzieć samotnika. On jednak nie jest samotny. (...) pośród wiernych cyklopów, boski mechanik dniem i nocą pracuje, jak gdyby spoczynek był mu niepotrzebny i jakby tylko w rozgwarze twardej roboty czuł się dobrze. Kuje pioruny dla Dzeusa, naprawia rydwan Słońca; komu potrzebna tarcza, komu miecz, komu piękny pancerz ze złota - ten idzie do (?) i wie, że mu kulawy kowal nie odmówi."
(Hefajstos)


2. "(...) był synem Dzeusa i Hery. Jako dziecko nie objawiał żadnych zdolności, więc oddano go na wychowanie jednemu z tytanów. Mistrz sam nic nie umiał i zaprawiał ucznia jedynie do ćwiczeń fizycznych. Wyrobił mu silne muskuły i wpoił przekonanie, że najpiękniejszym zajęciem jest wojna. (?) zamówił u Hefajstosa cały arsenał mieczów, tarcz, włóczni i zszedł na ziemie. (...) Dopiero (?) nauczył ich (ludzi) bezinteresownego bohaterstwa i stali się oni okrutni."
(Ares)

3. "(...) W istocie jednak mało się dzieje wedle jej woli. Dzeus ulega jej często, ale nie zawsze, raczej aby uniknąć kłótni, do której (?) jest skora. (...) Była bardzo wrażliwa na wszystko, co mówiono o jej urodzie. Nie znosiła żadnych porównań, w mniemaniu, że królowa nieba powinna być najpiękniejsza na świecie. Poeci, chcąc się jej przypodobać, chwalili olśniewającą białość ramion i wielki, ciemnobłękitne oczy, które przyrównywali do oczu młodej jałówki."
(Hera)

4. "(?) był najpiękniejszym z bogów. Wysoki, smukły, jasnowłosy, zachował dar wiecznej młodości i boskie przejrzyste oczy, które widziały daleko w głąb czasu i przestrzeni. Był bogiem wyroczni i wróżb, a odblask jego urody odgadywano w złotym obliczu słońca, którego był panem. Jako ten, co daje jasnowidzenie, był (?) patronem wieszczów, śpiewaków i poetów, (...). Sam grał mistrzowsko na cytrze."
(Apollo)

5. "Wszyscy bogowie lubili (?), choć niejednemu wypłatał takiego figla, jak Apollinowi (...). Miał w sobie tyle młodości i świeżego wdzięku, że Olimp bez niego wydawał się ponury i pusty. Dzeus więc odwołał go z wygnania i mianował swoim ambasadorem, posłem i gońcem. Wybór był doskonały, albowiem szybkonogi bożek w mig spełniał wszelkie rozkazy (...). Powoli inni bogowie i boginie zaczęli korzystać z jego usług i (?) musiał sobie sprawić małe skrzydełka u nóg, (...)"
(Hermes)

6. "Była to surowa i niedostępna dziewica, postawy olbrzymiej, wielkiej siły i niezłomnego hartu. Nigdy nie myślała ani o miłości, ani o małżeństwie. Nie miała po prostu na to czasu. Zajmowało ją wszystko. Wynalazła mnóstwo pożytecznych rzeczy, a uczeni i filozofowie widzieli w niej swoją patronkę. Potępiali jedynie jej zamiłowanie do wojny. Lecz (?) zbroję nosiła tylko po to, żeby bronić słusznej sprawy i miast napadniętych zdradziecko."
(Atena)

7. "On zsyła deszcz, on ziemię okrywa w gronostaje śniegu. Wśród gromów i burzy objawia się potęga władcy, huraganem podnosi ołowiane fale morza, rozmiata piasek ziemskich dróg i otwierając upusty niebieskich wód, na szczytach gór zapala ognie grzywiaste. Dzień i noc na dnie dymiących wulkanów cyklopi kują pioruny dla (?). (...) Zmienny jak niebo, nad którym panuje, co chwila daje poznać inne oblicze."
(Dzeus)

8. "Gdy wiatry nieopatrznie wzburzają fale, zjawia się (?) i jednym spojrzeniem ciemnych oczu uśmierza bałwany, a burze niesforne precz rozpędza (...). Przed jego gniewem drży ziemia, morze i człowiek rzucony w lichej łupinie na wodne obszary, a on pamięta o malutkim ptaszku, zimorodku. (...) Przedstawiano (?) jako silnego starca o szerokich barkach. Z rysów twarzy podobny do Dzeusa, miał ten sam majestat w oczach, lecz bardziej groźny. Włosy i broda wyglądają, jakby wiecznie były wilgotne i pełne muszli."
(Posejdon)

9. "(?) nie miała ani ojca, ani matki. Mimo to nie uważała się za biedną sierotę. (...) wyłoniła się po prostu z piany morskiej, niedaleko Cypru. Widocznie jej oczekiwano, albowiem na brzegu powitały ją Wdzięki, Uśmiechy, Igraszki, wesołe i miłe bóstewka, które odtąd pozostały w jej orszaku. Z każdym krokiem (?) wyrastały pod jej stopami najcudowniejsze kwiaty. (...) Za jej zjawieniem się [na Olimpie] o spiżowe ściany Dzeusowego pałacu odbiło się wielkie aa! wszystkich bogów, aż zazdrość ukąsiła w samo serce Herę, panią nieba, Atenę, wyniosłą królową mądrości i inne boginie."
(Afrodyta)

10. "(?), tajemniczy bóg, rzadko pojawiał się na ziemi. Zresztą miał czarodziejską czapkę z psiej skóry, która go czyniła niewidzialnym. Wiedział, że jego widok nie może być miły ani ludziom, ani bogom. W biesiadach olimpijskich nie brał udziału. Czcił go każdy Grek, ale w trwodze i w milczeniu. Starano się nigdy nie wymawiać jego imienia. Oddawano mu hołdy lękliwe, jak gdyby po kryjomu, po jaskiniach i pieczarach, w których pachniało siarką. Zabijano mu na ofiarę barana o czarnym runie (...). Stał się jednym z bóstw urodzaju (...)"
(Hades)

IV. Uzupełnij krzyżówkę i zapisz hasło. 16 pkt.

Pytania
1. Ptak poświęcony Atenie.(sowa)
2. Zabił Memnona- syna Eos i Titonosa. (Achilles)
3. Zona Zeusa.(Hera)
4. Pokarm bogów dający im nieśmiertelność.(ambrozja)
5. Atrybut Posejdona. (trójząb)
6. Imię matki Faetona. (Klymena)
7. Bogini mądrości. (Atena)
8. Wyrosły mu ośle uszy. (Midas)
9. Najpiękniejszy z bogów. (Apollo)
10. Skrzydlaty koń. (Pegaz)
11. Bóg miłości.(Eros)
12. Pomógł Posejdonowi w zdobyciu serca Amfitryty. (delfin)
13. Ojciec Zeusa.(Kronos)
14. Wyspa ofiarowana Heliosowi. (Rodos)
15. Ciągnęły złocisty rydwan Hery.(pawie)


Hasło: Wierzenia Greków


Łączna ilość punktów do zdobycia-47

Test został przygotowany w oparciu o "Mitologię" Jana Parandowskiego
Wyświetleń: 533


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.