Katalog

Beata Janiak, 2014-06-02
Bogatynia

Matematyka, Konspekty

Kolejność wykonywania działań.

- n +

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV.
Temat: Kolejność wykonywania działań.
Czas zajęć: 1 jednostka lekcyjna (45 minut).
Cele ogólne:
 współdziałanie w grupie,
 kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi, wniosków,
 umiejętność prezentowania wyników swojej pracy i zespołu,
 pobudzanie aktywności poprzez zadania,
 kształtowanie języka matematycznego,
 uczenie organizowania pracy oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę.
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
 nazwy elementów działań,
 kolejność wykonywania działań, gdy nie występują nawiasy,
 kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy,
 kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy i potęgi.
Uczeń rozumie:
 potrzebę stosowania kolejności wykonywania działań,
 osobliwość 0 i 1 w dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu,
Uczeń potrafi:
 wykonywać działania, gdy nie występują nawiasy,
 wykonywać działania, gdy występują nawiasy,
 wykonywać działania, gdy występują nawiasy i potęgi,
 zapisywać dane wyrażenie drzewkiem,
 rysować drzewko do danego wyrażenia,
 obliczać wartość wyrażenia arytmetycznego za pomocą drzewka i również bez niego,
Metody pracy:
 podająca – wyjaśnienie, pogadanka, film.
 praktyczna – ćwiczenia w tworzeniu drzewek, obliczanie wartości wyrażeń.
Formy pracy:
 praca zbiorowa z całą klasą,
 praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
 tablica interaktywna, multibook, ćwiczenia, załączniki.
Typ lekcji:
 wprowadzająca.
Przebieg lekcji.
 Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
 Kontrola i ocena pracy domowej.
 Określenie celu lekcji.
Nauczyciel krótko informuję uczniów, iż będą oni na dzisiejszej lekcji poszerzać swoje wiadomości na temat kolejności wykonywania działań na liczbach naturalnych.
 Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
 Kolejność wykonywania działań.
 Na dobry początek.
- Kartką i klejem - podręcznik str.82.
 Prezentacja filmu : „Kolejność wykonywania działań”.
 Ułożenie i wklejenie do zeszytu kartek z kolejnością wykonywania działań.
 Przykłady – podręcznik str. 83.
 Dobra rada.
 Ćwiczenia interaktywne – multibook str. 84.
 Ćwiczenia str. 58, 59, wyświetlenie zadań na tablicy interaktywnej i rozwiązanie ich wspólnie.
 Wykorzystanie multipodręcznika – zeszyt ćwiczeń do rozwiązania zadań z załącznika.
 Podsumowanie.
 Zadanie domowe:
 Zeszyt ćwiczeń str. 60 i dla dociekliwych str. 61.
Wyświetleń: 694


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.