Katalog

Edyta Chojęta, 2014-06-02
Turzystwo

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Jesteśmy dziećmi - znamy swoje prawa.

- n +

Jesteśmy dziećmi - znamy swoje prawa
Scenariusz zajęć - w zerówce
Cel ogólny:
 stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw.
Cele operacyjne: dziecko :
 potrafi wyrazić uczucie za pomocą gestu, słowa, ruchu oraz symbolu;
 potrafi odnaleźć skojarzenia związane z wyrażeniem „ Mam prawo do...”;
 nazywa, wyraża swoje uczucia i uczucia w stosunku do innych;
 zna swoje prawa;
 aktywnie współpracuje w grupie;
 czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody pracy :
 rozmowa;
 zabawa;
 słuchanie wiersza;
 objaśnienia;
 pokaz;
 „burza mózgów”;
 zadania stawiane do wykonania.
Formy pracy :
 zbiorowa,
 indywidualna,
 grupowa
Środki dydaktyczne:
 kartki z prawami dziecka;
 materiały do wykonania pracy plastycznej -kredki, papier kolorowy;
 paski papieru z napisanymi prawami dziecka;
 list Króla Maciusia I do dzieci;
 wiersz M. Brykczyńskiego- „O prawach dziecka”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Przedstawienie się dzieci z wykorzystaniem gestu, emocji- „Krąg przyjaźni”
3. Zaproszenie dzieci do odwiedzenia Króla Maciusia. Wyjaśnia, iż droga będzie trudna, którą dzieci pokonają, uważnie słuchając poleceń nauczyciela.
4. Dzieci docierają do Królestwa, odnajdują list Króla Maciusia skierowany do nich. Nauczycielka odczytuje treść listu – prosząc, aby dzieci w trakcie odczytywania spróbowały imitować znane im głosy, wyrażając je również mimiką. Zapoznaje dzieci ze znaczeniem pałeczki wykorzystywanej w trakcie czytania listu.
5. Nauczycielka mówi: „Dziękujemy Królowi Maciusiowi za to, że tak pięknie mówił o swoich prawach. Każde dziecko jak dobrze wiecie ma swoje prawa.”
6. Burza mózgów- – dzieci podają swoje skojarzenia związane z wyrażeniem „ Mam prawo do...”
7. Nauczycielka recytuje wiersz „ O prawach dziecka”
 rozmowa na temat treści wiersza,
 objaśnienie praw dziecka, tak aby były zrozumiałe dla wszystkich
 przyklejanie odpowiednich ilustracji na plakat pt.: „Znamy swoje prawa”
8. Plastyczne przedstawienie „Praw dziecka”.
Każde dziecko wykonuje na arkuszu ilustrację dotyczącą prawa , które wylosował.
9. Podsumowanie: omówienie swoich prac.
10. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.
11. Literatura:
 „Król Maciuś I” – Janusz Korczak
 „O prawach dziecka” Marcin Brykczyński
Wyświetleń: 521


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.