Katalog

Ilona Ziółkowska, 2014-05-27
Złota

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji fizyki kl. I gim. Wyznaczanie gęstości substancji - lekcja doświadczalna

- n +

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Data: 12.12.2013r

Prowadząca: Ziółkowska Ilona
Nazwa i nr programu: Matematyka wokół nas- Gimnazjum, DKOS – 5002-15/08

Poziom nauczania: Gimnazjum, klasa II

Czas: jedna jednostka lekcyjna – 45 minut


Temat: Dodawanie i odejmowanie wyrażeń algebraicznych.


Cel ogólny:

- Umiejętność dodawania i odejmowania wyrażeń algebraicznych z wykorzystaniem poznanych wiadomości o wyrażeniach algebraicznych.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:
- podać przykład wyrażenia algebraicznego,
- dodawać i odejmować wyrażenia algebraiczne,
- opuszczać nawiasy w wyrażeniach algebraicznych,
- redukować wyrazy podobne.

Uczeń zna:
- pojęcie wyrażenia algebraicznego,
- pojęcia: wyrazy podobne, wyrazy przeciwne,

Cele wychowawcze:

- Wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w lekcji;
- Uczeń zna zasady właściwego zachowania podczas lekcji.

Metody prowadzenia lekcji:
- ćwiczeniowa.

Formy pracy:
- indywidualna;
- praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne:
- karta zadań (załącznik nr 1);
- kolorowe kartki z przykładami wyrażeń algebraicznych do rozwiązania,
- kolorowe paski, na których z jednej strony są rozwiązania przykładów a z drugiej słowa cytatu jaki ma
powstać po rozwiązaniu danych przykładów,
- karta aktywności uczniów (brystol, na którym będą zapisywane punkty uczniów zdobyte podczas lekcji),
- ankieta dla ucznia – ewaluacja lekcji (załącznik nr 3).


Przebieg lekcji:

I. Faza wprowadzająca:
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu lekcji,
- przypomnienie wiadomości o wyrażeniach algebraicznych.

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące wiadomości o wyrażeniach algebraicznych, a chętni uczniowie udzielają odpowiedzi.(każda poprawna odpowiedź, to 1 pkt)
Treści pytań (załącznik nr 2).

Po przypomnieniu wiadomości teoretycznych o wyrażeniach algebraicznych nauczyciel omawia dalszą część lekcji, która ma być przeprowadzona w formie losowania przez uczniów przykładów do rozwiązania i odkrywania kolejnych słów cytatu związanego z matematyką.

II Faza realizacyjna(właściwa):

Nauczyciel rozdaje uczniom karty z zadaniami i omawia na czym ma polegać dalsza część lekcji.

Na ławce znajdują się kolorowe paski z przykładami, podzielone na dwie grupy: jedna grupa, to przykłady za 1 pkt, a druga za 2 pkt.
Chętni uczniowie rozwiązują na tablicy wylosowane przez siebie przykłady i odkrywają słowa cytatu, który ma powstać po rozwiązaniu wszystkich przykładów z kolorowych pasków. (rozwiązania przykładów i cytat – załącznik nr 4).



III Faza podsumowująca:
- zadanie pracy domowej (załącznik nr 1),
- ocena aktywności uczniów ( 5 osób, które zdobędą najwięcej punktów otrzyma ocenę bardzo dobrą),
- ewaluacja lekcji (ankieta dla ucznia-załącznik nr 3).


Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: podręcznik, zbiór zadań.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: Internet, szkolenia








Załącznik nr 1.

Karta z zadaniami i praca domowa:
Zad. 1 Doprowadź wyrażenia do najprostszej postaci: ( 1 pkt).
a) 2x + x – 1
b) 3x + 4y – 6x – 7y + 12x
c) (4a + 5b) + (5a – 7b + 1)
d) 3y2 – 3y + 3y – y2 + 6
e) (4x – 2) + (5x + 3)
f) a – 1 – (b – 1)
g) – (x – y) + (z – y)
Zad. 2 Opuść nawiasy i zredukuj wyrazy podobne: ( 2 pkt).
a) 5x – [ 5x – (6x – 2)] + (x – 8)
b) (a2 – 3b2) + [ - (a2 – 2ab – b2) – 2ab]
c) (5m – 8) + (4 – 7m) – (m – 5) – (20 + 4m)
d) X4 – [3x3 – x2 – (2x4 – 2x3 + 4x2 ) – 5x3 ] – 5x2
Po wykonaniu powyższych zadań rozwiązujecie zadania ze zbioru zadań wskazane poniżej:
Zad. 4 / 54 , zad. 5 / 54 , (wszystkie przykłady).

Praca domowa:
- dokończyć : zad 4, 5 / 54 (zbiór zadań)
- zad. 6 /54 (zbiór zadań)
Dla chętnych: zad. 9 /55 (zbiór zadań)











Wyświetleń: 530


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.