|
|
Katalog Katarzyna Tomczyk, 2014-05-20 Jaworzno Język angielski, Konspekty Konspekt lekcji - nazwy geograficzneKonspekt lekcji Przedmiot: język angielski Klasa/poziom: Elementary Liczba uczniów: 12 Podręcznik: Matura Solutions; Oxford University Press Inne pomoce dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń; dodatkowe materiały drukowane (ćwiczenia, mapka, flagi państw); odtwarzacz CD; tablica;tablica korkowa, pinezki, (globusy, plastelina) Formy pracy: cała grupa, praca samodzielna, w parach lub grupach 3 os. Metoda: komunikacyjna Techniki: przegląd rozdziału (scanning); burza mózgów (brainstroming); mapa wyrazowa (mind map); dopasowywanie podpisów do zdjęć (matching); słuchanie i uzupełnianie informacji (listening; filling the gaps); poprawianie błędów w czytanym tekście (reading & correcting mistakes); ćwiczeniowo-zadaniowa z elementami pisania (writing activity) Czas: 45 minut Temat: Dookoła świata. Nazwy geograficzne. (Round the World. Geographical names). Cele ogólne lekcji: Uczeń • zapoznaje się z treścią rozdziału 5 (Unit 5) • udziela i uzyskuje informacje na temat wiedzy geograficznej, używając odpowiedniego stylu, zwrotów i słownictwa • używa czasu Present Continuous w odniesieniu do najbliższej przyszłości • planuje podróż dookoła świata z użyciem odpowiedniego słownictwa i struktur gramatycznych (nazwy miejsc, sposoby podróżowania, etapy podróży: first, then, after that, finally; czas Present Continuous, przedimek the) Cele szczegółowe: Uczeń • uzupełnia odpowiednimi wyrazami podane nazwy na podstawie wysłuchanego nagrania • uzupełnia podane zdania odpowiednimi wyrazami na podstawie wysłuchanego nagrania • wyszukuje błędnie użyte słowa w przeczytanym tekście i poprawia je • wyszukuje w podanym diagramie odpowiednie wyrazy • uzupełnia podane nazwy odpowiednimi wyrazami • wstawia przedimek the przed odpowiednimi nazwami • oznacza miejsca na mapie oraz zdjęcia miejsc odpowiednimi nazwami • opowiada o planach podróży stosując czas Present Continuous i poznane słownictwo • zapisuje w zeszycie plan podróży Przewidywane trudności: wymowa oraz pisownia trudniejszych słów poprawne użycie przedimka the (nie występuje on w j. polskim) zastosowanie wiedzy geograficznej w praktyce Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne Nauczyciel sprawdza listę obecności i wpisuje temat do dziennika lekcyjnego. Uczniowie przygotowują się do zajęć. 2. Prezentacja treści rozdziału 5 podręcznika. Rozgrzewka językowa – burza mózgów; ćwiczenie z mapą myśli (prezentacja słownictwa w podkategoriach tematycznych) 3. Przypomnienie słownictwa – nazwy kontynentów; mapa świata na tablicy korkowej; uczniowie przypinają nazwy kontynentów (i przykładowych państw z flagami) w odpowiednie miejsca na mapie 4. Wprowadzenie słownictwa i ćwiczenie wymowy – cechy / nazwy geograficzne – ćw. 1 str. 48 podręcznik; uczniowie dopasowują nazwy do zdjęć; dodatkowe słownictwo spoza podr. – nauczyciel prezentuje słowa na kartce i głośno je wymawia; uczniowie powtarzają (cała grupa) 5. Utrwalenie słownictwa – ćwiczenie dodatkowe – nauczyciel prezentuje karty z obrazkami a uczniowie odgadują prezentowane cechy geograficzne miejsc (cała grupa) 6. Prezentacja materiału gramatycznego – zastosowanie przedimka określonego the z nazwami geograficznymi – teoria i ćw. 2 str. 48 podr. – wskazani uczniowie odczytują regułę gramat. i próbują uzupełnić nazwy miejsc brakującymi wyrazami (praca samodzielna; uczniowie odczytują uzupełnione nazwy; nauczyciel koryguje w razie potrzeby) 7. Ćwiczenia utrwalające materiał leks.-gramat. – uczniowie pracują w parach uzupełniając ćwiczenia dodatkowe z kartek rozdanych przez nauczyciela; wspólne sprawdzenie i poprawa 8. Słuchanie; zastosowanie wiedzy geograficznej w praktyce – uzupełnianie pytań quizu na podst. nagrania ćw. 6 str. 48 podr.; sprawdzenie odpowiedzi 9. Wprowadzenie do ćwiczenia p.t. „Podróż dookoła świata” - poprawianie błędów w przeczytanym tekście (tekst z w/w wcześniej rozdanych materiałów); przypomnienie słownictwa dot. sposobów podróżowania i zastosowania czasu Prezent Continuous do wyrażania planów. Po wykonaniu i sprawdzeniu zadania należy zwrócić uwagę uczniów na użycie słów: first, then, after that, finally. 10. Planowanie podróży dookoła świata • Uczniowie pracują w grupach 2 lub 3 osobowych, każda grupa otrzymuje globus/mapę, plastelinę/pionek • Każda grupa ma za zadanie zaplanować podróż dookoła świata (5 miejsc-przystanków) i wyznaczyć ją na globusie/mapie. Miejscem początkowym jest Londyn. • Uczniowie wyznaczają odcinki swojej podróży i zaznaczają je na globusie/mapie za pomocą plasteliny/pionka, np.: First, I’m flying to New York by plane (przyklejamy plastelinę /stawiamy pionek w miejscach London i New York). Then, I’m driving to Miami in a car (przyklejamy plastelinę /stawiamy pionek w miejscu gdzie znajduje się Miami). After that, I’m flying to Rio de Janeiro itd. … Uczniowie kontynuują podróż aż do powrotu do Londynu. • Następnie pary uczniów przygotowują się do prezentacji swojej podróży. Sami decydują, kto będzie opowiadał, a kto „operował” globusem i wskazywał odcinki trasy. Nauczyciel ocenia prezentacje uczniów. • Dla grupy mocniejszej i pracującej dość szybko, kolejnym etapem może być zapisanie zaplanowanej podróży w zeszytach. 11. Podsumowanie materiału z lekcji i zadanie pracy domowej. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące tematu lekcji i poznanego słownictwa. Prosi o podanie przykładów zapamiętanych treści. Nauczyciel zapisuje i objaśnia pracę domową - .ćw. 6 str. 48 podr. – odpowiedzi do quizu i ćw. 8 – ułożyć trzy pytania do quizu wiedzy geograficznej (forma pisemna) Ocena pracy uczniów. Zakończenie zajęć. Wyświetleń: 630
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |