Katalog

Monika Olinkiewicz, 2014-05-13
Świebodzin

Język niemiecki, Konspekty

Vorurteile ueber Deutsche (lekcja z piosenką)

- n +

Scenariusz lekcji
Czas trwania lekcji: 45 min
Klasa: I – język niemiecki jako pierwszy w zakresie rozszerzonym
Temat lekcji: Vorurteile über Deutschland und die Deutschen.

Cele operacyjne:
a) w zakresie wiadomości uczeń:
- zna słownictwo dotyczące cech charakteru, stereotypów;
- zna fakty i stereotypy dotyczące Niemiec i Niemców;
b) w zakresie umiejętności:
- umie krótko opisać dany kraj i jego mieszkańców;
- doskonali umiejętność mówienia (wypowiedź, dyskusja);
- doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem i czytania ze zrozumieniem;
- potrafi wykorzystać posiadane umiejętności i wiadomości;
- umie pracować w parach;
- potrafi współpracować na lekcji z nauczycielem.
Pomoce dydaktyczne: nagranie zespołu „Die Prinzen” „Deutschland”, karteczki z tekstem piosenki, tablica, odtwarzacz CD, plakaty dot. Niemiec (mapy, prace uczniów).

Przebieg lekcji:
1. Rozgrzewka językowa. (5 minut)
• na forum, nauczyciel stawia pytania – uczniowie odpowiadają np. Welche berühmten Deutschen kennt ihr? Welche deutsche Politiker könnt ihr nennen? Nennt bitte bekannte deutsche Schriftsteller! Martin Luther – wer war das? Wodurch war er bekannt? Wo lebte er? Wer hat den Friedensnobelpreis erhalten? Wer hat die 9. Symphonie komponiert?
2. Nawiązanie do poprzednich zajęć. (5-10 minut)
• na forum, nauczyciel stawia pytania – uczniowie zgłaszają się: Was ist typisch deutsch? Welche Charaktereigenschaften sind für diese Nation typisch? Sind Deutsche offen? Sind sie fleißig? Podawane przez uczniów cechy charakteru, zachowania i ich skojarzenia zostają zapisane na tablicy (np. pünktlich, fleißig, Ordnung muss sein, Bürokratie, Humorlosigkeit, laut, Sparsamkeit, mögen Bier, Autos, Gartenzwerge itd.)
3. Prezentacja materiału. (10 minut)
• praca w parach: uczniowie otrzymują karteczki z tekstem (pociętym na paski), zapoznają się z treścią na karteczkach, wyjaśniają słownictwo korzystając z pomocy słownika;
• uczniowie słuchają piosenki zespołu „Die Prinzen”, układając w tym czasie tekst piosenki za pomocą otrzymanych karteczek - praca w parach (załącznik nr 1);
• uczniowie słuchają piosenki ponownie, sprawdzając kolejność ułożonego przez nich tekstu.
4. Faza ćwiczeń. (10 minut)
• nauczyciel sprawdza wykonanie zadania (wyświetla dla porównania tekst utworu za pomocą rzutnika), sprawdza zrozumienie tekstu za pomocą pytań : Was lieben die Deutschen? Worin sind sie am besten?
• uczniowie próbują wyjaśnić znaczenie kilku zdań, wyrażają własne zdanie, własną interpretację tekstu , np. „...wir sind die freundlichsten Kunden auf dieser Welt ...”; „...bereisen Sie Deutschland und bleiben Sie hier ....“; „...Gott hat die Erde nur einmal geküsst, genau an dieser Stelle, wo jetzt Deutschland ist....“
5. Podsumowanie lekcji: (5 – 10 minut)
• nauczyciel sprawdza za pomocą pytań stopień opanowania materiału (Wie ist Deutschland? Wie sind die Deutschen?) (stolz, lieben Tiere, Autos, Ordnung, Sauberkeit , usw.) Ist das die Wahrheit oder nur Vorurteile?);
• nauczyciel objaśnia pracę domową: „Polen. Wie ist das Land? Wie sind die Leute?“; uczniowie wybierają formę: mogą napisać wypracowanie lub tekst piosenki, lub wykonać collage na temat Polski i Polaków;
• nauczyciel przeprowadza ankietę wśród uczniów na temat lekcji (załącznik nr 2).







Załącznik nr 1
„Deutschland” von „Die Prinzen“

Natürlich hat ein Deutscher „Wetten, dass…” erfunden
Vielen Dank für die schönen Stunden
Wir sind die freundlichsten Kunden auf dieser Welt
Wir sind bescheiden - wir haben Geld
Die allerbesten in jedem Sport
Die Steuern hier sind Weltrekord
Bereisen Sie Deutschland und bleiben Sie hier
Auf diese Art von Besuchern warten wir
Es kann jeder hier wohnen, dem es gefällt
Wir sind das freundlichste Volk auf dieser Welt
Nur eine Kleinigkeit ist hier verkehrt
Und zwar, dass Schumacher keinen Mercedes fährt
Das alles ist Deutschland – das alles sind wir
Das gibt es nirgendwo anders – nur hier, nur hier
Das alles ist Deutschland – das sind alles wir
Wir leben und wir sterben hier
Es bilden sich viele was auf Deutschland ein
Und mancher findet es geil, ein Arschloch zu sein
Es gibt manchen, der sich gern über „Kanaken“ beschwert
Und zum Ficken jedes Jahr nach Thailand fährt
Wir lieben unsere Autos mehr als unsere Frauen
Denn deutschen Autos können wir vertrauen
Gott hat die Erde nur einmal geküsst
Genau an dieser Stelle, wo jetzt Deutschland ist
Wir sind überall die Besten – natürlich auch im Bett
Und zu Hunden und zu Katzen besonders nett
Das alles ist Deutschland – das alles sind wir
Das gibt es nirgendwo anders – nur hier, nur hier
Das alles ist Deutschland – das sind alles wir
Wir leben und wir sterben hier
Wir sind besonders gut im Auf –die-Fresse-hauen
Auch im Feuerlegen kann man uns vertrauen
Wir stehen auf Ordnung und Sauberkeit
Wir sind jederzeit für einen Krieg bereit
Schönen Gruß an die Welt, seht es endlich ein
Wir können stolz auf Deutschland ..... Schwein!
Das alles ist Deutschland – das alles sind wir
Das gibt es nirgendwo anders – nur hier, nur hier
Das alles ist Deutschland – das sind alles wir
Wir leben und wir sterben hier


Załącznik nr 2

Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie




Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie


Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie

Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie

Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie

Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie

Ankieta dla uczniów

1. Czy lekcja ci się podobała? Tak / Nie
2. Czy nauczyłeś/ -aś się nowych słów? Tak / Nie
3. Czy tekst piosenki był dla ciebie trudny? Tak / Nie
4. Czy rozumiałeś/ -aś większość tekstu? Tak / Nie
5. Czy uważasz, że praca z tekstem w formie piosenki jest interesująca? Tak / Nie
6. Czy chciałbyś/ chciałabyś pracować w ten sposób częściej? Tak / Nie




Wyświetleń: 693


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.