Katalog

Aneta Stępińska-Matyja, 2014-05-13
Myszków

Muzyka, Scenariusze

Scenariusz koncertu muzycznego przedstawiającego różne gatunki muzyczne

- n +

Muzyka towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów i na przestrzeni tego czasu zmieniała się, rozwijała, nabierała innego znaczenia. Muzyka zawsze wyrażała uczucia – miłość, żal, nienawiść, smutek - czasem lepiej niż słowa.
W ciągu wieków powstawały nowe gatunki muzyki, które nadal przenikają się i czerpią z siebie nawzajem i chyba nikt mnie zna dokładnej liczby stylów muzycznych. W naszym koncercie, zatytułowanym „Od Beethovena do Eminema” zobaczycie Drodzy Goście te najważniejsze i chyba najbliższe nam gatunki muzyczne.

Zaczniemy więc, zgodnie z tytułem, od muzyki poważnej, która tak naprawdę wcale nie musi być poważna. Trudno nie doceniać tego stylu, który jest szeroko wykorzystywany w muzykoterapii, do relaksacji i pobudzania umysłu. (utwór Beethovena – V Symfonia)

Po tej dawce kojącej muzyki zapraszamy na coś bardziej energetycznego.
Muzyka rockowa to jeden z najbardziej rozwiniętych stylów muzycznych. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. ( Republika – Biała flaga, Cranberries – Zombie)

A teraz zwiększymy jeszcze hałas i podkręcimy tempo. Heavy metal to ciężkie brzmienia z długimi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
( Megadeth – Symphony of Destruction)

Nie chcemy nikogo wystraszyć i przejdziemy do bardziej klasycznego stylu.
Jazz to gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych . Jazz charakteryzuje się tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników. ( Amy Winehouse – Rehab – grane na saksofonie)

Choć mało kto oficjalnie przyznaje się do słuchania muzyki disco-polo, tak naprawdę każdy z nas zna kilka kawałków tego stylu muzyki. Nie ma dobrego wesela, studniówki czy balu karnawałowego bez szlagierów: „Jesteś szalona”, czy „Miała matka syna”. (wiązanka najbardziej znanych utworów disco polo)

Pozostańmy w klimacie muzyki tanecznej. Muzyka pop – charakteryzuje się prostotą, melodyjnością i szerszym niż w klasycznej muzyce rockowej użyciem syntezatorów. (Roxette – Sleeping in my car, Britney Spears – I wanna go)
Funk łączy muzykę soul, jazz, R’n’B, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie. (PINK – Funhouse)

Blues to gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów . Tematyka bluesa często skupia się wokół relacji damsko-męskich (miłość, zazdrość, wierność, samotność). Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności.
- Gary Moore – Still got the blues (w wersji bluesowej)

Blues opowiadał o tym, co boli, smuci, a muzyka reggae kojarzy się głównie z radością, optymizmem i trzema kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym. Reggae to charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej. Światowy rozgłos zyskało w latach siedemdziesiątych dzięki twórczości Boba Marleya (Bob Marley - No woman, no cry)

Aby w naszym koncercie nie zawitała monotonia, kolejny gatunek muzyczny to znów delikatność, nostalgia i mądry tekst. Poezja śpiewana to styl, w którym utwory składają się z wiersza oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. W Polsce wykonawcami tego gatunku byli i są na przykład Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, , Grzegorz Turnau i Stare Dobre Małżeństwo (Grechuta – Dni, których jeszcze nie znamy)

I znów zmienimy atmosferę i zaprezentujemy kolejny gatunek, który potrafi wprowadzić trochę hałasu i zamieszania. Powszechnie za pierwszy zespół punkowy uznaje się brytyjski Sex Pistols, którego utwór za chwilę usłyszycie. Teksty piosenek punkowych w prowokacyjny sposób poruszały tematy miłości, jak i polityki czy problemów młodych ludzi. ( Sex Pistols – God save the queen)

Rock’n’roll to podstawa wszystkich stylów rockowych. Kolejny utwór to niezaprzeczalnie oddanie hołdu rock’n’rollowi. My też kochamy rock’n’ roll ( Joan Jett – I love rock’n’roll)

Zaczęliśmy koncert Beethovenem, więc czas już zakończyć go Eminemem, przedstawicielem jeszcze jednego gatunku muzycznego.
Od momentu powstania w Południowym Bronksie, kultura hip-hop rozprzestrzeniła się na cały świat..Nazwa hip-hop jest kombinacją dwóch określeń – "hip" (czyli "teraźniejszy", "obecny") i "hop" oznaczającego specyficzny styl poruszania się.(-Eminem – Lose yourself)

Serdecznie dziękujemy za uwagę i wyrażamy nadzieję, że każdy z naszych widzów znalazł choć jedną piosenkę, która przypadła do gustu. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy!
Wyświetleń: 829


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.