Katalog

Agnieszka Wawrzyniak, 2014-05-06
Wrocław

Język polski, Konspekty

Nasze miejsce we wszechświecie. Czesław Miłosz Przypowieść o maku.

- n +

Agnieszka Wawrzyniak
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V

Temat lekcji: Nasze miejsce we wszechświecie. Czesław Miłosz Przypowieść o maku.

Cele w zakresie:
Wiadomości:
 uczeń wie, jak należy korzystać ze słownika
 uczeń wie, co to jest środek artystyczny i jaką spełnia rolę
 uczeń wie, kim jest osoba mówiąca w wierszu
 uczeń zna zasady pisowni wyrazów wielką literą
Umiejętności:
 uczeń rozpoznaje różne środki artystyczne
 uczeń potrafi wskazać porównania w tekście
 uczeń potrafi wskazać rymy w tekście
 uczeń słucha
 uczeń wypowiada się na temat
 uczeń wyjaśnia znaczenie wyrazów
 uczeń potrafi korzystać ze słownika
 uczeń wyraża swoja opinię
 uczeń dyskutuje
 uczeń potrafi uzasadnić swoje stanowisko
 uczeń potrafi pracować zespołowo
 uczeń odnajduje odpowiednie fragmenty tekstu
 uczeń czyta ze zrozumieniem
Postaw:
 uczeń uwrażliwia się na piękno poezji, patrzy refleksyjnie na świat
 uczeń ćwiczy zdolność słuchania innych oraz uczy się szanować odmienne zdanie swoich kolegów.
Typ lekcji: ćwiczeniowa
Metody, techniki dydaktyczne: uczenie przez odkrywanie – praca z tekstem, słownikiem, oglądanie zdjęć uczenie się przez poszukiwanie – praca z tekstem, uczenie się przez przyswajanie – rozmowa, dyskusja,
Formy organizacji nauczania: zespołowa, w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst wiersza, fotografia przedstawiająca pola z makami, zdjęcia wszechświata (drogi mlecznej, kosmosu itp.)
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel wita się z klasą i sprawdza obecność
2. Pytanie do klasy: Co to jest przypowieść? Czy spotkaliście się już kiedyś z takim terminem? (praca ze słownikiem, sprawdzenie znaczenia wyrazu i zapisanie definicji do zeszytów)
3. Nauczyciel podaje kilka informacji dotyczących poety (krótka notatka do zapisania)
4. Polecenie o ciche przeczytanie wiersza Czesława Miłosza. Później odczytuje wybrany uczeń na głos, w tym czasie pozostała część klasy ma zamknięte oczy
5. Pytanie: jakie obrazy zrodziły się wam w głowach po wysłuchaniu tego utworu? (po krótkiej wymianie zdań, nauczyciel pokazuje różne zdjęcia kosmosu i fotografię przedstawiającą maki)
6. Pytania: Co jest tematem wiersza? Kto jest osobą mówiącą w wierszu? (krótka wymiana spostrzeżeń)
7. Pytanie: jaki środek artystyczny zastosował poeta w wierszu? Podanie kilku przykładów
8. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach odnaleźli w wierszu i zapisali do zeszytów rymy.
Polecenie nauczyciela aby uczniowie odnaleźli rymy w wierszu i zapisali je do zeszytów Polecenie: Na podstawie odpowiednich fragmentów ustalcie, co symbolizuje
Makówka –
Ogród –
Ziarnko maku –
9. Jak myślicie, dlaczego poeta porównał Ziemię do ziarnka maku? (krótka dyskusja)
10. Zadanie: Cały wszechświat to zaledwie ogrodowa makówka... Napisz, czy zgadzasz się z tym twierdzeniem i uzasadnij swoją wypowiedź
11. Pytanie do klasy: Jak myślicie, dlaczego taki tytuł utworu? (rozmowa)
12. Na zakończenie lekcji ogólna refleksja podsumowująca zajęcia i podanie zadania domowego: Wykonaj ilustrację do wiersza Przypowieść o maku.
Wyświetleń: 1664


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.