Katalog

Iwona Mazur-Janas
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Samoocena - scenariusz lekcji

- n +

Samoocena
scenariusz lekcji wychowawczej

Cele:

  • uczeń potrafi sprecyzować pojęcie samooceny,
  • umie omówić rodzaje samooceny,
  • dokonać oceny samego siebie.

    Metody pracy:

  • elementy wykładu,
  • pogadanka i dyskusja,
  • praca z testem

    Środki dydaktyczne:

  • test do przeprowadzenia samooceny

    Czas: 45 minut.

    Przebieg zajęć:

    1. Nauczyciel podaje temat zajęć i krótko definiuje pojęcie i znaczenie samooceny.
    O samoocenie stanowi to w jaki sposób spostrzegamy sami siebie. Może ona być bardzo wysoka, przeciętna lub zaniżona. Stosunek do samego siebie jest jakby punktem wyjścia aktywności człowieka. Utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy gotowi i zdolni do działania, bądź wzbrania nas przed jego podjęciem. Należy pamiętać, że człowiek to postać złożona i zawsze można postawić problem związku samooceny z rozwojem emocjonalnym i intelektualnym.
    2. Nauczyciel prowadzi pogadankę analizując przykłady różnych ludzi pod względem samooceny i intelektu np. człowiek o wysokiej samoocenie i niskim intelekcie, człowiek o dużej wrażliwości ogólnej i niskiej samoocenie bądź wysokiej. Prowokuje dyskusję wśród uczniów.
    3. Nauczyciel rozdaje uczniom po jednym egzemplarzu testu.



    TEST DO DOKONANIA SAMOOCENY


    Jeśli chcesz dokonać krótkiej oceny samego siebie odpowiedz na pytania znajdujące się poniżej:

    1: a/ Gdziekolwiek pójdę, cokolwiek zrobię zawsze przewodzę innym ludziom.
    b/ Ludzie chętnie przystają na to, co im zaproponuję.
    c/ Nie przypominam sobie choć jednego przypadku, by grupa zrobi.

    2: a/ W swej pracy, nauce jestem lepszy od wszystkich, których znam.
    b/ Nie jestem ani lepszy , ani gorszy niż większość ludzi.
    c/ Jestem jednak kiepski w tym co robię i dziwię się, że inni tego nie widzą.

    3: a/ Uważam, że mógłbym bez trudu namówić osobę, na której mi zależy, na wspólny
    obiad, czy np. politycznego fanatyka na to, by głosował na swojego przeciwnika.
    b/ Nie jestem szczególnie przekonywujący, ale nie gorszy niż inni.
    c/ Nie jestem w stanie przypomnieć sobie bym namówił kogoś do zrobienia czegoś,
    czego on sam początkowo nie chciał.

    4: a/ Jeszcze nikt nigdy mnie na nic nie nabrał.
    b/ Nie jestem ani bardziej, ani mniej bystry niż inni.
    c/ Czasami daję się innym nabierać.

    5: a/ Ktoś, kto mnie pierwszy raz zobaczy uznaje moją przewagę.
    b/ Inni uważają, że jestem do nich podobny.
    c/ Mam wrażenie, że ludzie patrzą na mnie z góry.

    6: a/ W towarzystwie zawsze jestem "duszą towarzystwa".
    b/ Czasami potrafię być wesoły.
    c/ Na ogół jestem speszony i smutny.

    7: a/ Najczęściej jestem z siebie zadowolony.
    b/ Czasami jestem z siebie zadowolony.
    c/ Prawie nigdy nie jestem z siebie zadowolony.


    Punktowanie odpowiedzi:

    a = 2 pkt, b = 1 pkt, c = 0 pkt

    Zaznacz swoją pozycję na skali. Zastanów się, co to może oznaczać.

    Opracowanie: Iwona Mazur-Janas

  • Wyświetleń: 8506


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.