![]() |
![]() |
Katalog Joanna Sadowska, 2014-05-05 Lublin Przyroda, Scenariusze Powtórzenie działu "Poznajemy swój organizm i jego działanie"Lekcja przyrody Prowadzący: Joanna Sadowska-Pszczoła Dział programowy: Poznajemy swój organizm i jego działanie. Temat lekcji: Powtórzenie działu „ Poznajemy swój organizm i jego działanie”. Cele lekcji: Cel ogólny: utrwalenie wiadomości i umiejętności na temat budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Cele szczegółowe, uczeń: rozróżnia składniki pokarmowe, które mają wpływ na zdrowe odżywianie, wymienia elementy budowy układów: pokarmowego i oddechowego oraz zna funkcje poszczególnych narządów, zna role zmysłów w odbieraniu wrażeń ze środowiska zewnętrznego, doskonali umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego związanego z budową układu ruchu i jego wpływem na utrzymanie zdrowia fizycznego, kształci nawyki dbania o własne zdrowie - zna negatywny wpływ skutków spożywania alkoholu, nikotyny i środków psychoaktywnych, utrwala umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Metody pracy: pogadanka, dyskusja, burza mózgów Środki dydaktyczne: plansze, podręcznik, zeszyt ćwiczeń PRZEBIEG LEKCJI: Faza wstępna: 1. Czynności organizacyjne. 2. Wprowadzenie w tematykę zajęć – określenie celów i tematu lekcji. Faza realizacyjna: 1. Składniki pokarmowe oraz układ pokarmowy - uczniowie dokonują podziału składników odżywczych oraz określają ich role, - uczniowie wymieniają elementy budowy układu pokarmowego oraz opisują poszczególne etapy wędrówki pokarmu, - uczniowie przypominają w jaki sposób składniki pokarmowe docierają do komórek ciała. 2. Układ oddechowy - uczniowie wymieniają elementy układu oddechowego, -uczniowie dokonują różnicowania: co to jest wentylacja płuc oraz wymiana gazowa, - uczniowie dokonują wyjaśnienia, co uzyskuje komórka gdy dotrą do niej m.in. składniki pokarmowe i tlen. 3. Zmysły - uczniowie wymieniają rodzaje zmysłów i narządy, które są odpowiedzialne za odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego, - uczniowie określają znaczenie zmysłów dla organizmu. 4. Układ ruchu - uczniowie dokonują podziału na elementy układu szkieletowego, - uczniowie określają funkcje poszczególnych elementów, - uczniowie mówią co oprócz kości umożliwia poruszanie się, - uczniowie przypominają działanie mięśni. 5. Pierwsza pomoc przedmedyczna - uczniowie przypominają zasady postępowania podczas użądlenia, skaleczenia, złamania, - uczniowie przypominają ułożenie osoby nieprzytomnej w pozycji bocznej ustalonej i określają, kiedy można zastosować taką pozycję. 6. Zdrowy styl życia - uczniowie określają wpływ nikotyny, alkoholu lub substancji psychoaktywnych na działanie organizmu człowieka. 7. Wykonanie zadań z zeszytu ćwiczeń Faza podsumowująca: 1. Krótkie podsumowanie zajęć - przypomnienie najważniejszych zagadnień podejmowanych na lekcji (jakie układy współdziałają z innymi układami) - zapowiedź klasówki 2. Praca domowa: - dokończ wykonanie dalszych zadań z zeszytu ćwiczeń, które ułatwią przyswojenie wiedzy ad. powtórzenia, - powtórz jeszcze raz materiał z działu „Poznajemy swój organizm…”. opracowała Joanna Sadowska-Pszczoła Wyświetleń: 648
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |